ROZHOVOR 1. ČÁST – Příští týden začíná v Olomouci mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO). Minulý týden jsem vám přinesli rozhovor s ředitelem této přehlídky Petrem Bilíkem. Tento týden nabízíme slibovaný dvoudílný rozhovor s dramaturgem AFO Jakubem Kordou. Dnes se dočtete, že návštěvníci festivalu letos zjistí, zda jsou některé nemoci z Dr. House skutečné.
Vlajkovou lodí každého festivalu jsou soutěžní sekce, na AFO jsou dvě – česká a zahraniční. Jak probíhá výběr, jaká máte kritéria?
Kritéria pro soutěž AFO jsou o něco více komplikovanější, než je tomu u standardního festivalu dokumentárního filmu. Naší podmínkou je, aby se soutěžní film vztahoval k vědě v tom širokém slova smyslu. My za vědu považujeme vše, co je v univerzitním prostředí uchyceno jako předmět a zde se jím zabývá nějaký vědecký obor. Kritériem je také dokumentární povaha snímku. Spíše výjimečně bychom akceptovali film animovaný nebo hraný. Hlavním kritériem je každopádně na jedné straně schopnost snímku poučit, vzdělat, na straně druhé také disponovat filmovými kvalitami.
Ono se těch populárně-dokumentárních animovaných filmů asi ani moc netočí.
Není jich moc, ale jsou. Už teď víme o vzniku několika filmů plánovaných na rok 2009 a doufáme, že se objeví v soutěži příští rok.
Pokud jde o samotný výběr, ten probíhá dvojí formou. Nepracujeme jenom s tím, co nám tvůrci posílají, ale také aktivně oslovujeme produkce, autory filmů, u kterých si myslíme, že se jejich film na AFO hodí. Na výběru pracujeme nejen tady v Olomouci, ale podílí se na něm také naši spřátelení druzi z Jihlavy (Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, pozn. red.), kteří společně s námi objíždí festivaly, tipují, oslovují. Takže se ve finále vybíralo z více než dvou set filmů.
A kolik filmů je v soutěži?
Do zahraniční soutěže bylo zařazeno 12 snímků a do české 16, jestli se nemýlím. Dohromady to tvoří necelých třicet filmů.
A ty filmy, co jste nevybrali do soutěže, mají je diváci možnost vidět v Doc.portu?
Všechny filmy, které produkce přihlásily na AFO, jsou automaticky zařazeny do Doc.portu. Do veřejně přístupné videotéky,která dále zůstává na univerzitě. Doc.port za poslední tři roky nastřádal přes sedm set filmů.
Programové schéma ukazuje obrovský rozstřel. Snažíte se tak lidem ukázat, že festival populárně-vědeckých filmů není jen suchopárná nuda?
Zmiňovaný rozstřel je jedna z inovací – rozdíl oproti loňskému roku, kdy tematické vymezení festivalu bylo ucelenější, zaměřené na dvě tři klíčová témata. Letos jsme se rozhodli být variabilnější nebo nějakým způsobem pestřejší a snažíme se pokrýt opravdu tematickou škálu tak, jak ji reprezentuje olomoucká univerzita, tzn. důsledně pokrýt od přírodních věd, přes medicínská témata, po psychologii, sociologii, ale i předměty týkající se Cyrilometodějské fakulty – tedy otázek spirituality, atd.
A jakým způsobem se snažíme komunikovat, že vědecko-populární film není nuda, ale že je to spojení zábavy a ponaučení? To je kontinuální snaha organizátorů festivalu. Myslím, že předchozí ročníky na tento fakt jasně upozornily, takže ti, co již byli na AFO, vědí. Filmy v kombinaci s debatami s odborníky nabízí zábavnou a vzrušující cestu k poznání. A ti, co nevědí, že AFO a dokument nejsou suchopární, těm se to snažíme sdělit, jak lehce ironickou znělkou, tak skrze jiné kanály, jako jsou rozhovory, tiskové zprávy, až po naše webové stránky, kde návštěvníci mohou poznat, že náš program je zábavný a poučný zároveň.
Znělka AFO 2009
Odhlédnu-li od soutěžních sekcí, tak na mě nejatraktivněji zapůsobil blok Dr. House – pravda nebo mýty? Co se dozvíme?
O Dr. Houseovi přijede vyprávět Andrew Holtz, což je renomovaný americký novinář, bývalý korespondent CNN pro medicínská témata. To, že je významným novinářem, dosvědčuje také Emmy, kterou dostal za svou reportáž o bombových útocích v Oklahoma City. Andrew Holtz se dlouhodobě věnuje populárním lékařským seriálům. Všímá si případů, které tvůrci v rámci fikčních zápletek používají. Klade si otázky nakolik jsou tyto případy fiktivní, nebo naopak, nakolik to jsou případy, které mohou i nás postihnout. Takže se vždycky zakousne do konkrétních případů, které v Dr. Houseovi vypadají absurdně, dívá se do historie a pátrá, zda-li se takové případy objevily, kde a kdy naposled. Nějakým způsobem rozkrývá míru fikce v populárním medicínském seriálu. Holtz je autorem bestselleru týkající se Dr. House, ale pro nás je aktuálně zajímavější, že Holtz právě připravuje rukopis zaměřený na seriál Chirurgové a Olomouc bude první místo, kde bude tento svůj chystaný projekt prezentovat. Dopadne-li to dobře, bude jej demonstrovat na konkrétních ukázkách, tak jako u Dr. House.
Prý nás také čeká noc s Dr. Housem?
Ano, noc s Dr. Housem bude následovat přímo po této přednášce Andrew Holtze. Stalo se tak díky našemu partnerství, které jsme uzavřeli s HBO. Když se HBO dozvědělo, že máme téma Dr. House, tak nám vyšlo vstříc a nabídlo do české předpremiéry některé díly tohoto seriálu, což považujeme za poměrně unikátní příležitost. Dr. House je Dr. House.
Na AFO se také bude řešit audio a video podcast.
Ano, podcast bude. To je zase další kontinuální snaha Academia filmu postihovat nové technologie a jejich význam pro distribuci informací a vědění. Toto je pro Academia film klíčové, sledovat,jakým způsobem se realizuje vztah mezi audiovizí a mezi informacemi, vzděláním, věděním. Podcasty, videocasty jsme vyhodnotili jako jeden z potencionálních a potentních prostředků, kterým se už v tento moment šíří populárně-vědecké, naučné pořady, ačkoliv zatím o něm moc lidí neví. Podcast se zatím projevuje hlavně v rozhlasové sféře, ale už se začíná prolínat do audiovizuální oblasti. Proto jsme si pozvali do přednáškového panelu odborníky z České republiky, kteří se tomuto tématu dlouhodobě věnují a chceme, aby nějakým způsobem rozšířili povědomí o tomto, protože samozřejmě máme na univerzitě takové obory jako mediální studia, žurnalistiku. Myslím, že to je přesně nejen zajímavé ale možná i klíčové téma budoucnosti. Přijede známá osobnost internetové publicistiky Miloš Čermák, Pavel Hanousek z firmy Apple, která je společností v této oblasti progresivní a z Českého rozhlasu Jiří Malina. Ten bude mluvit o větší interaktivitě podcastů ČRo.
V zítřejší části rozhovoru vás pozveme například na unikátní projekt stanice Discovery s názvem Time Warp.