ROZHOVOR 2. ČÁST; VIDEO TIME WARP UVNITŘ – V druhé části rozhovoru odkryjeme s Jakubem Kordou, dramaturgem mezinárodního festivalu Academia film Olomouc (AFO) další zajímavé programové bloky 44. ročníku AFO. Ten začíná již v úterý 14. dubna. Velkým tahákem bude určitě projekt stanice Discovery s názvem Time Warp, nebo také výstava velkoplošných tisků československého kultovního komiksu Vzpoura mozků. Zjistíte také, že na AFO nebude chybět enviromentální problematika.
Při nahlížení do programu mě také zaujal blok týkající se stanice Discovery a jejich pořadu Time Warp. Co můžeme čekat tady?
Sekce nazvaná Objev Discovery, což je taková – doufejme, že vtipná – hříčka, se zaměřuje na nejnovější projekt televizní stanice Discovery Time Warp. Ten je unikátní zejména technologií, kterou používá. Tvůrci tohoto projektu pracují s kamerami, které jsou schopny zachytit 20 000 okének za vteřinu, což je oproti klasické rychlosti 24 okének za vteřinu neskutečný rozdíl. Díky této technologii jsou tvůrci Time Warp schopni zachytit běžné projevy, procesy našeho každodenního života takovým způsobem, že my můžeme užasle sledovat, co se to vlastně kolem nás děje.
S Discovery jsme dlouhodobě komunikovali, co tady vlastně divákům představit, řešili jsme to s Jeffem Liebermanem, který je tváří tohoto pořadu. Jde o mladého vědce, který má na kontě několik patentů. Discovery nakonec vytvořila speciální hodinový sestřih z Jeffových oblíbených segmentů.
Co je pro nás úplně unikátní je, že takový televizní gigant jako je Discovery, přeruší na pět dní natáčení druhé sezóny Time Warp. Jeff hned z placu sedne v Bostonu na letadlo a přiletí na AFO. Nejen že bude prezentovat Time Warp, bude také součástí zahraniční poroty a jakmile převezme v pátek cenu, kterou Time Warp od nás obdrží, tak zase sedne na letadlo do Bostonu a v pondělí zase začíná natáčet.
Bude s Liebermanem nějaká diskuze?
Jeff uvede ve středu svůj blok a po jeho skončení bude k dispozici divákům a předpokládám, že to bude živější záležitost.
A co v onom hodinovém sestřihu uvidíme?
Uvidíme segment se sérií crash testů, kdy jeden člověk sám nastavuje svoje tělo. Takže neuvidíme crash test dummies (figuríny, pozn. red.), ale nějakého crash test Američana, co sedne do auta a s ním ve slušné rychlosti nabourá. Dále poběží reportáž Nature. Zaměřuje se procesy z přírody zpomalené do téměř nehybna – let kolibříka, dopad vodní kapky, prasknutí mýdlové bubliny…; a pak segment zvaný Blend It – Rozmixuj to, neboli co se děje s lentilkou v mixéru, nebo co se stane, když se snažíš rozmixovat zapalovače. To je ale jen část toho, co budou moci diváci spatřit.
Mezi doprovodnými programy je i výstava komiksu Vzpoura mozků ve velkém. Co to znamená, že ve velkém?
Tím je myšlen velkoplošný tisk. Nám se podařilo navázat spolupráci s časopisem ABC. Domluvili jsme se s nimi a oni nám dali svolení k naložení s grafickými podklady, takže vytiskneme tento komiks velkoplošně. Celá Vzpoura mozků bude k vidění v podkrovní galerii Uměleckého centra UP – Konviktu. Mělo by se to vejít na tři stěny v podkroví, bude to krásné…
Přijede někdo z tvůrců tohoto kultovního díla?
Výstavu přijede uvést Václav Šorel, scénárista Vzpoury mozků. Přijede také scénárista připravované filmové verze Vzpoury mozků. V současnosti se připravuje scénář k hranému filmu, který píše Petr Gotthard. Ten se také zúčastní vernisáže, která proběhne ve středu 15. dubna v sedm večer. Zároveň také proběhne vernisáž objektů Pascala Petzingera, nizozemského sound artisty, který také bude součástí zahraniční poroty. Pascal přiveze dva své objekty, z nichž jeden jsou takoví brouci pohybující se na základě rozeznívaných reproduktorů. Myslím, že je to docela vtipné propojení, výstava Vzpoury mozků a do toho budou pochodovat nějaké robotické bytosti.
Na festivalu tohoto typu musí mít své místo také příroda a ekologie. Co AFO nabídne v tomto směru?
Enviromentální problematika je v letošním programu významně zastoupena. Hlavním nositelem tohoto tématu bude jeden z předních hostů Mark Rissi, švýcarský dokumentarista a ochránce práv zvířat. Jeden z prvních filmařů, který se tomuto tématu angažovanou formou začal věnovat již v sedmdesátých letech. Rissi přijede představit své nejnovější filmy – typické angažované dokumenty, kdy natáčí velmi kontroverzní zacházení se zvířaty v Číně i v dalších zemích. Přiveze také jeden svůj celovečerní film, na kterém chceme demonstrovat, že Rissiho angažovaný postoj se významně promítá v jeho hrané tvorbě. Jedná se o adaptaci klasického gotického hororu, ale i tam se objevuje jeho angažovanost v plné míře.
Enviromentální problematika se také objeví v bloku Made in USA. Zde chceme představit to nejlepší ze současné americké dokumentární tvorby. Ze čtyř děl, které budeme prezentovat, se tři velmi intenzivně zabývají vztahem člověka a přírody, obnovitelných, neobnovitelných zdrojů, atd. V tomto bloku přijedou své filmy představit opravdu špičky, přijede oscarový režisér Chuck Workman (Oscar v roce 1986 za krátký film Precious Images, pozn. red.), také významný televizní režisér a producent David O´Shields a doprovodí je významná americká teoretička dokumentárního filmu Betsy McLane.
Na závěr ti položím stejnou otázku jako před týdnem Petru Bilíkovi. Na co se na AFU nejvíc těšíš?
Když jsem si před dvěma dny projížděl program, tak jsem si říkal, že to není moc fér k divákům, protože souběžně poběží tak atraktivní věci, tedy pro mě, že já bych byl frustrovaný, a to nechci, aby to znělo samolibě. Já jsem zoufalý, že z programu neuvidím nic přímo v sálech.
Když mám tedy říct, na co se těším, tak řeknu, že se těším na výstupní večírek, kde budeme moci poděkovat více než 120, 150 lidem z naší univerzity, kteří na tom pracují už někdy od října. Ti jsou v současné chvíli neviditelnou masou, ale bez nich by tento festival nevznikl.
Děkuji za rozhovor
Více informací o festivalu populárně-vědeckých filmů AFO se dozvíte na stránkách afo.cz.