Při příležitosti fotbalového šampionátu bylo v Německu spuštěno první komerční DMB televizní vysílání v Evropě. Po dobu trvání mistrovství bude příjem zdarma, poté se stane standardní placenou službou mobilního operátora Debitel. Na mobilních telefonech lze zatím přijímat čtyři televizní stanice a jedno „televizní rádio“, tedy rozhlasovou stanici doplněnou o obrázky. Stolní příjmače a karty pro počítače mají výběr programů bohatší.
Komerční provoz mobilní televize do mobilu byl oficiálně představen na konferenci DMB Launch in Europe v Mnichově. Nabídka pozemního digitálního vysílání DMB společnosti Debitel zahrnuje veřejnoprávní ZDF, zpravodajský kanál N24, hudební stanici MTV, speciální zábavní kanál ProSieben.Sat1 Entertainment TV a televizní rádio bigFM2see. Podrbnosti o nabídce programů najdete na stránkách provozovatele služby watcha.de. Operátor v současnosti nabízí pouze jediný mobilní telefon, který umožňuje příjem, jedná se o Samsung SGH-P900 s displayem 240×320 pixelů o úhlopříčce 2,2 palce a 2Mpix kamerou. V prodeji je za 599 Euro nebo za 199 Euro při podpisu dvouleté smlouvy a měsíční poplatek je 15 Euro. Podle zástupců společnosti LG, kteří na konferenci prezentovali své mobilní přijímače, bude jejich telefon (viz obrázek) v prodeji od července a cena by měla být stanovena na 99 Euro s kontraktem.
Velká města do dvou let
DMB vysílání Debitelu zatím není celoplošné, v současnosti pokrývá města Mnichov, Berlín, Stuttgart, Frankfurt a Kolín nad Rýnem. Do konce roku má být pokryto asi 10 velkých měst a v roce 2008 všechna německá města nad 100 tisíc obyvatel. Vysílání televize do mobilních telefonů není úplnou novinkou, u nás testovaná řešení společností Eurotel či T-Mobile ovšem využívala datový přenos signálu přes GSM či UMTS, z pohledu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání tedy nebylo jisté, zda šlo o klasické vysílání. Řešení firmy Debitel televizi od ostatních služeb odděluje, zatímco telefonování, internet nebo videohovory se šíří přes GSM a UMTS, televize a rádio je šířena přes DAB, potažmo DMB.
Pět zmiňovaných programů není jedinými kanály, které lze přes DMB naladit. Např. v rámci testovacího projektu MI Friends v Michově vysílá také ARD, Munchen.tv, DSF, TV Focus, Das Modul, BRpocket, MI Friends Sport und Lokal, MI Friends Mix a také rozhlasové stanice WM Digital Radio (stanice k forbalovému šampionátu) nebo talkSport. Veřejnoprávní stanice lze přijímat volně, za speciální programy bude třeba platit, v době fotbalového šampionátu však lze i tyto kanály sledovat zdarma. Více podrobností o projektu MI Friends přineseme v některém z dalších článků.
Úspora díky MPEG-4
DMB program není samozřejmě nutné přijímat jen mobilním telefonem, na trhu je již řada jiných přijímačů od klasických minitelevizí až po USB karty do netobooků jako např. miniaturní přijímač onTimetek (viz obrázek). Právě mobilní telefon Samsung je proti ostatním přijímačům v nevýhodě, operuje totiž jen v pásmu L-band, které je podle názoru odborníků méně vhodné než třetí televizní pásmo, ve kterém vysílají stanice projektu MI Friends. Toto pásmo podporují karty pro notebooky, stolní minipřijímače a také očekávaný mobilní telefon LG.
O digitálním pozemním vysílání DMB jsme psali např. v článku V rámci World DAB Fora se prezentuje vysílání DMB. Technologie DMB (Digital Multimedia Broadcasting) je nástavbou nad systémem digitálního vysílání T-DAB a je jednou z možných alternativ k nejrozšířenějšímu digitálnímu vysílání DVB-T. Proti DVB-T, které je primárně určeno pro klasický domácí příjem, přináší DMB výhody nižší energetické spotřeby a podstatně lepší mobility. Vzhledem k tomu, že je DMB postaveno na technologii rozhlasového vysílání T-DAB, umožňuje kvalitní příjem v pohybu, ať již v automobilech nebo na mobilních telefonech, kde konkuruje technologii DVB-H. Na rozdíl od u nás šířeného digitálního vysílání DVB-T, využívá platforma DMB kódování MPEG-4, které má mnohem lepší kompresní poměr než starší MPEG-2. Díky tomu se do úzkého T-DAB kanálů vejde více programů. O technických detailech a rozdílech mezi technologiemi DMB a DVB-H bude pojednávat další článek.