Digitální vysílání v systému DRM (Digital Radio Mondiale) zahajuje v pátek 13. října 2006 zahraniční vysílání Českého rozhlasu, Český rozhlas 7 – Radio Praha. Na ktrátkovlnné frekvenci chce z britského Rampishamu oslovit posluchače ve střední a jihovýchodní Evropě signálem v digitální kvalitě.
Výkon vysílače v anglickém Rampishamu bude 35 kW. „Očekává se, že vysílání Radia Praha přenášené z britského Rampishamu na jihu Anglie, které tento týden zahajuje, pokryje střední a jihovýchodní Evropu, část západní Evropy, velkou část Itálie i jižní Skandinávie,“ uvádí Oldřich Čip, který je konzultantem ČRo pro krátkovlnné vysílání Vysílání v němčině a angličtině bude dostupné vždy v pátek od 13.30 do 14.30 hodin a v sobotu od 13.00 do 14.00 hodin UTC (greenwichského času) na frekvenci 9505 kHz z vysílače v britském Rampishamu.
„Krátké vlny, které ČRo 7 používá, jsou spojeny s nižší kvalitou příjmu. Pomocí digitálního vysílání chceme ukázat, že rozhlas lze v FM kvalitě vysílat i na dlouhé vzdálenosti a na rozsáhlém území. V DRM již vysílají všechny velké mezinárodní stanice a jsem rád, že v roce, kdy Radio Praha oslavuje 70. výročí svého vzniku, se k nim připojujme i my,“ vysvětluje ředitel stanice Miroslav Krupička a Oldřich Čip dodává: „Dalším pozitivem DRM je obrovský skok od často rušeného a únikového příjmu ke kvalitě, která se na krátkých vlnách blíží kvalitě FM.“
„Chceme podpořit DRM vysílání, které bylo spuštěno v létě 2004 a část svého programu v něm vysílají všichni velcí mezinárodní broadcasteři (Deutsche Welle, BBC World Service, RFI, Radio Netherlands, Hlas Ruska atd.), ale i někteří národní broadcasteři – např. RTL, a považujeme za důležité se k tomuto klubu připojit. Rozšíření tohoto vysílání v budoucnu bude záviset na rozvoji DRM v Evropě i jinde ve světě, na dostupnosti přijímačů atd,“ říká dále Krupička.
Vysílání DRM má v první fázi především testovací charakter, neboť na trhu zatím nejsou komerčně vyráběné přijímače. „Rychlému rozšíření DRM na všech AM pásmech zatím brání nedostatek levných přijímačů. Velký zájem Číny – která byla jedním ze zakládajících členů konzorcia DRM – a dalších zemí s vysokým objemem populace však dává naději, že se tento problém brzy vyřeší zahájením sériové výroby cenově dostupných přijímačů,“ uzavírá Oldřich Čip.Vysílání DRM je ovšem možné zachytit i na PC se zvláštním software (viz. www.drm.org).
Podrobněji se předseda Mezinárodní konference pro koordinaci krátkovlnných kmitočtů Oldřich Čip k problematice přijímačů vyjádřil v červnovém rozhovoru pro RadioTV. „Vedení DRM věří, že ceny budou rychle klesat a zdá se, že se to zčásti potvrzuje. Například přijímač pro DAB, DRM, s CD přehrávačem vystavovaný v Berlíně na IFA v roce 2003 stál cca 1000 eur. Prototypový přistroj Maya v roce 2004 kolem 700 eur. Naprotí tomu přijímač firmy Roberts MP40, jehož vstup na trh je ohlášen na toto čtvrtletí 2006 se bude prodávat za méně než 300 eur. Mám zato, že velmi významný obrat nastal v minulém roce, kdy britská firma RadioScape a Texas Instruments oznámily, že je k dispozici modul RS500. Vývoj čipu dokonce podporovala i RTL Group, která vsadila razantně na kartu DRM. Obecně se předpokládá, že modul založený na výrobku DRM350 společnosti Texas Instruments umožní levnou masovou výrobu přijímačů, které budou schopny přijímat jak DRM a DAB tak i starší FM-RDS a AM vysílání. Bude vhodný pro integraci do dalších zařízení spotřební elektroniky.“ Více viz DRM – podrobnosti o digitálním vysílání na AM pásmech II.