Na čtvrtečním jednání Rady Českého telekomunikačního úřadu byl schválen Technický plán přechodu analogového vysílání na zemské digitální vysílání – TPP. Tento dokument nyní poputuje na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které jej předloží české vládě ke schválení jeho vydání. Nejdůležitější změnou, která se zatím dostala na veřejnost je posun data úplného vypnutý analogového signálu nad územím České republiky. Den D v současnosti už není 10. 10. 2010, ale 11. 11. 2011 – cimrmanology vyžadovaná snadná zapamatovatelnost data významné události, tak zůstává zachována.
Odpůrci původního data (např. TV Nova, TV Prima nebo České radiokomunikace) tak mohou slavit částečné vítězství. Některé subjekty dokonce chtěly, aby analogová tma přišla až s číslovkou 12. Ne všechny jejich připomínky a požadavky však byly v novém znění TPP akceptovány. TV Nova neuspěla se svým požadavkem na tzv. penetraci set-top-boxů. Nejsledovanější česká televize tak chtěla podmiňovat vypnutí analogu určitým množstvím digitálních přijímačů v domácnostech a vyžadovala 80% penetraci. „Neznám žádnou zákonnou úpravu, která by domácnostem nařizovala, že si mají něco koupit,“ uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák v rozhovoru pro server DigiZone.cz. Je tedy otázkou, zda Nova TPP v této podobě přijme, protože dobrovolná účast současných analogových vysilatelů na TPP zůstává zachována.
Vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš na únorovém jednání Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky uvedl toto: „Vydání TPP je jediný dokument, který ČT potřebuje, aby pokračovala v digitalizaci.“ Hanuš dále podotkl, že jim nejde o termíny, ale o specifikaci kmitočtových přídělů. V původním termínu (rok 2010) by měl téměř čistě digitálně vysílat kanál ČT 2, první kanál pak bude vysílat analogově ještě v následujícím roce 2011.
Podoba „jízdního řádu“ digitalizace ještě není definitivní, protože jej nyní čeká schvalovací kolečko u ministerských a vládních úředníků – z Ministerstva průmyslu a obchodu se TPP přesune na Legislativní radu vlády a z ní pak na českou vládu, která by se jím měla zabývat do konce března. Další podrobnosti, jako například tabulka s termíny vypínání analogu jsou zatím veřejnosti nedostupné. Pavel Dvořák však neočekává, že by se konkrétně s těmito údaji ještě nějak hýbalo.
Digitalizace v Evropě
Nejdéle vysílají digitálně v Lucembursku, kde analog vypnuli 1. září 2006. V polovině prosince téhož roku tak učinili i v Holandsku. Na podzim následujícího roku uzavřely klub států s čistě digitálním vysíláním Finsko a Švédsko. Úplná digitalizace nejspíš čeká letos obyvatele Španělska a v roce 2009 dojde i na Dánsko a Norsko. Předpokládaným rokem ukončení analogového vysílání pro Rakousko je 2010. Kromě České republiky čeká v roce 2011 úplná digitalizace i Francii. Rok po nás by analog měla vypnout i Velká Británie a Estonsko. Na chvostu pak jsou Maďarsko (2014) a Slovensko (2015). Německo své pevné datum úplného přechodu na digitalizaci dosud nezveřejnilo, ale předpokládá se, že nebude mít žádný problém s nejzazším termínem, který stanovila Evropská komise – tím je rok 2015.