Plnoformátová televizní stanice Febio TV, která má ze zákona možnost požádat o kompenzační licenci, by mohla začít vysílat v druhé polovině příštího roku. Musí však najít nového silného investora, neboť jednání s původním zkrachovala. Potřebná částka na prvotní investice se během dvou let příprav téměř zdvojnásobila.
Jednou z nových digitálních televizí, které mají ze zákona právo na udělení kompenzační licence a které o ni zatím ještě nepožádaly, je Febio TV. Projekt zaštiťuje režisér Fero Fenič. Komplikací při cestě za divákem jsou prodlevy, které vznikly po odnětí původní digitální licence, kterou šestice subjektů získala před téměř dvěmi lety. Na jaře 2006 odstartovala příprava k vysílání. Byl zahájen nábor zaměstanců, intenzivně se začalo pracovat na programovém schématu. Své jméno s Febio TV spojili zkušení profesionálové Petr Sládeček (Nova), Richard Rybníček (ex- ředitel Slovenské televize) či Jana Malířová (bývalá právnička oddělení zahraničních akvizic na Nově).
Bleskem z čistého nebe bylo odnětí udělené licence v září téhož roku. Následné zablokování procesu digitalizace televizního vysílání v Česku a nejisté vyhlídky měly za následek odstoupení hlavního investora. Slovenská finanční skupina Arca Capital Bohemia se rozhodla, že rozjezd Febio TV financovat nebude. Fenič ve čtvrtečním vysílání Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu potvrdil, že probíhá jednání s jinou finanční institucí, nicméně konkrétní výsledek zatím nepřinesla. Během měsíců příprav a nejistoty se také zvýšila částka, která se jeví jako nutná pro rozjezd plnoformátové stanice. Původní odhady oscilovaly okolo 800 milionů korun, ty nynější došplhaly k částce 1,5 miliardy Kč.
„Náš projekt se zastavil na tom, že čekáme na přijetí plánu přechodu, který by měla vláda schválit v dubnu. Jde o to, že se tím stanoví jakýsi jízdní řád pro digitalizaci v Čechách,“ shrnul současný stav projektu Fenič na Radiožurnálu. V rozhovoru s Václavem Žmolíkem se řeč stočila i na programové plány. Samozřejmě, že ředitel stanice nemohl být zcela konkrétní, nicméně naznačil, že by se v jeho televizi měly objevit divácké inteligentní a zároveň umělecky hodnotné filmy či formáty docu-soap (původně zamýšlený formát Výměna manželek mezitím koupila TV Nova). „Dobrý pořad nemusí být hloupý,“ shrnul Fero Fenič.
Odhadl i termín, v kterém by se jeho stanice mohla objevit v digitálních multiplexech i dalších distribučních kanálech (kabel, IPTV, satelit): „Podle mých představ by Febio TV mohla začít vysílat v druhé polovině roku 2009.“ Tím se tento kanál zařadí až do druhé vlny začínajích digitálních televizí. Letos budou divákům k dispozici čtyři ze šestice televizí mající nárok na kompenzační licenci. Během čtvrtroku odstartují plnoformátová TV Barrandov a zpravodajsko-publicistická Z1, na podzim se rozjede projekt regionální zpravodajské TV7 a již nyní vysílá hudební TV Óčko (nikoliv v pozemním digitálním vysílání, zatím u kabelových, satelitních a IPTV operátorů). Zřejmě v příštím roce se pak na obrazovkách objeví dětská TV Pohoda.