Německá preciznost se projevila i při posledním (ne)zveřejnění výsledků poslechovosti německých rádií. Aby byla čísla naprosto přesná, vyjdou se zpožděním. Žádná velká změna se ale nekoná. Výsledky se jen zpřesní podle nových statistik o demografickém složení obyvatelstva. V Německu pokračuje i diskuze o veřejnoprávnosti. Soukromým subjektům se nelíbí, že jim veřejnoprávní média konkurují svými portály, které jsou tvořené i z koncesionářských poplatků.
Kvůli přesnosti se zpozdily německé výsledky poslechovosti
Důvodem pro posun je nutnost upravit demografická data, která se začala rozcházet s úřední statistikou. Ta se přitom bere jako zdroj pro popis struktury obyvatelstva. Na odchylku se přišlo v rámci kontroly kvality společností Media-Micro-Census GmbH (MMC). Píše se to v tiskové zprávě, kterou se odůvodňuje zpoždění výsledků poslechovosti ma 2008 Radio II. Zjištěná data jsou ale podle provedené kontroly v pořádku. Nutná je jen úprava demografického složení obyvatelstva.
Nový průzkum poslechovosti je navíc rozšířený. Kromě německých občanů počítá i cizince ze zemí Evropské unie a nově také děti od deseti do třinácti let. Populace, která se bere za 100%, se tak nově zvětšila z 65 na 70 milionů lidí.
Se zpožděním se výsledky německé poslechovosti prezentují poprvé v historii. Jednatel ag.ma a MMC Jürgen Wiegand lituje nepříjemností, které opožděným vydáním čísel vzniknou, pochvaluje si ale, jak fungují kontrolní mechanismy. Klienti tak dostanou údaje sice později zato ale naprosto správné a navíc s několika inovacemi.
ARD a ZDF se zřejmě budou muset stáhnout z internetu
Internetové portály veřejnoprávních vysílatelů, které jsou tvořené z koncesionářských poplatků vytvářejí konkurenci komerčním subjektům, které na tomto poli podnikají. A tak není divu, že se jim tato konkurence nelíbí. V Německu se proto rozhodli, že omezí služby, které nesouvisí s vysílanými programy. Zatím jde jen o návrh. Platit by mohl začít od 1. ledna příštího roku.
Kontaktní burzy, poradenství, tipy pro volný čas a podobné věci tak nejspíš budou muset zmizet z internetových stránek ARD a ZDF. Minulý čtvrtek se na tom shodli premiéři zemských vlád jednotlivých spolkových zemí. Zakázané budou i marketingové aktivity, které jsou běžné u jiných stránek. Například odkaz k objednávce kuchařky u stránky pořadu o vaření.
Takzvaný Katalog negativ obsahuje i služby definované jako podobné tisku a žurnalisticko-redakční obsahy. Veřejnoprávní vysílatelé tak nebudou moct tvořit stránky, které budou svým obsahem připomínat noviny nebo časopisy. Někteří právníci tento bod napadají s tím, že toto je dost nepřesné určení. Na internetu se tak budou smět objevovat jen věci, které souvisí s vysíláním. Archivy pořadů umožní archivaci pouze posledních sedmi dní. Starší programy už nebude možné stahovat. Naopak opačným směrem jde britská BBC, která chce na webu nabízet ke stažení všechny pořady vlastní produkce vytvořené od roku 1929.