V pátek 5.7.2002 odvysílal Český rozhlas Region hodinový pořad o festivalu fantazie Eurocon 2002 v Chotěboři. To by nebylo nic zvláštního, ale:
1) Vysílali jsme živě, přímo z festivalové čajovny.
2) Vysílali jsme prostřednictvím mobilního ISDN kodeku, který byl po ISDN lince (tedy prakticky po běžné telefonní lince) propojen se svým pevným protějškem v jihlavském studiu.
3) Je to vůbec poprvé, kdy některé ze stanic Českého rozhlasu tuto technologii použilo na tak dlouhý pořad.
4) Nemáme informace o tom, že by tuto technologii používala nějaká jiná rádia.
Vysílání z terénu prostřednictvím mobilního ISDN kodeku má několik výhod. Je velmi operativní – lze vysílat z kteréhokoli místa, kde je ISDN přípojka. Navíc jeho obsluhu zvládne bez problémů autor pořadu, který zároveň na místě přenos technicky a produkčně zajistí.
Přenos je navíc nesrovnatelně levnější, než dosud využívané technologie.
Český rozhlas Region se tak stal průkopníkem používání nových technologií v rozhlasovém vysílání v rámci celé ČR. Domníváme se, že se tak důstojně zhostil přesně té úlohy, která rádiu veřejné služby přísluší: totiž hledat nové cesty a trendy nejen v programu, ale i v technice.
Je symbolické, že se tak stalo na evropském scifistickém setkání a je rovněž symbolický fakt, že Český rozhlas Region je nejmladší stanicí, která do velké rodiny Českého rozhlasu patří.
Dosavadní využívání ISDN přenosů v Českém rozhlasu
1) Český rozhlas Hradec Králové používá na přenosy mezi svými redakcemi v různých částech kraje dva pevné ISDN kodeky. To znamená, že propojí dvě srovnatelná studia.
2) Český rozhlas Region přesně tímhle způsobem dodává každý týden dvouhodinový pořad pro ČRo 6 Svobodná Evropa.
3) Mobilní ISDN kodek vlastní Český rozhlas Regina, Český rozhlas Pardubice a Český rozhlas Region.
4) Český rozhlas Region vyzkoušel poprvé přenos pomocí mobilního ISDN kodeku dne 26.6.2002. Odvysílali jsme dva cca 4 minutové vstupy z mateřské školy v Jamném, kde se děti, které po prázdninách odchází do první třídy, se školkou loučily.
5) Toto zkušební vysílání dopadlo na výbornou, proto jsme na festivalu fantazie Eurocon 2002 v Chotěboři zřídili takové improvizované studio už ve čtvrtek 4.6.2002. Ten den jsme odvysílali dva živé, cca 5 minutové vstupy v odpoledním programu. Po vyhodnocení kvality přenosu jsme se pak rozhodli druhý den odvysílat hodinový pořad Region zblízka, věnovaný scifi, přímo z festivalové čajovny. Autorem pořadu byl Petros Martakidis, technické zajištění v Jihlavě obstaral Petr Hladík.
Jak to bude dál?
Český rozhlas Region je rádio, které je všude tam, kde se na Vysočině něco děje. S technologií mobilního ISDN kodeku to není žádné reklamní tvrzení, ale naprostá a doslovná pravda. Letní akce na Vysočině ve vysílání Českého rozhlasu Region proto budou velmi autentické… Rozhodně se potkáme třeba na Prázdninách v Telči.
A co ohlasy?
Scifisté byli faktem, že rozhlas veřejné služby na jejich vrcholném setkání úspěšně otestoval novou technologii, doslova nadšeni. Už za několik minut po skončení pořadu Region zblízka vyšel na Sardenu (scifi rubrika Neviditelného psa) následující článek:
5.7. CON: rychlovka z Euroconu, (pagi)
Ačkoliv to je tak trochu náhoda, na Euroconu se konala premiéra jedné zajímavé rozhlasové technologie. Stanice Český rozhlas Region připravila do svého programu hodinový vstup, vysílaný živě přímo z prostor Euroconu.
Redaktor Petros Martakidis s sebou přivezl kouzelnou krabičku, která přes ISDN linku dokáže přenášet reportážní vstupy v kvalitě srovnatelné se standardní studiovou technologií.
Bylo to poprvé, kdy pomocí této technologie Český rozhlas přenášel podobný hodinový vstup, a tak nebylo divu, že v prvních minutách měli trému nejenom účinkující, ale i sám redaktor.
Dneska od dvou do tří hodin tak probíhaly rozhovory – jako první jsem přišel na řadu já s celkem nudným seznamovacím povídáním o tom, co jsou to cony a tak. Richard Klíčník nám ovšem svým nonšalantním představováním Úděsné Zeměplochy a večerního představení rozhýbal bránice a moc nechybělo, aby naše dušené pochechtávání proniklo do ěteru.
Vstup mapoval celý program Euroconu, a tak dalšími zpovídanými byli Aleš Kostka, Aleš Ptáček a Milan Pavlíček.
Máme slíbený MPEG soubor se všemi vstupy – bude pravděpodobně uložen na serveru www.avalcon.cz, odkazy na něj ale najdete i na Sardenu.
Petros Martakidis se velmi sympaticky snažil představit Eurocon a SFFH ne jako zálibu podivínů, ale jako zajímavou formu trávení volného času.
Český rozhlas Region