Letní anketa RadioTV: Jaká je budoucnost digitálního vysílání?

radiotv22Jaká je budoucnost digitálního vysílání? Kdy bude u nás zavedeno? A kdy se definitivně ukončí analogové vysílání? V rámci letní ankety RadioTV se k této otázce vyjádřilo šest soukromých a tři veřejnoprávní broadcasteři.

Jak vidíte budoucnost digitálního vysílání u nás?

Alexander Pícha – ČRo 1 Radiožurnál: Myslím, že problém drahých přijímačů vyřeší trh až poté, co průkopníci začnou vysílat digitálně programy, které nejsou dostupné v FM pásmu, takže posluchači budou mít důvod si takové rádio koupit. O datové služby vázané na rádio asi takový zájem nebude, protože tady rychleji převezmou funkci mobily s GPRS a dalšími technologiemi. V autech navíc služby jako RDS-TMC spolehlivě fungují i na
„analogových“ rádiích s FM nebo se montují separátní navigační systémy vázané třeba na GPS. Zatím je asi největší problém v tom, že DAB je méně efektivní v možnostech využití vysílacího pásma, zatímco pro DVB zatím nejsou přenosné přijímače.

Martin Kolovratník – ČRo Pardubice: Optimisticky. Je to jednoznačný a nezpochybnitelný pokrok. Jsem rozhodně jeho příznivcem a usiluji o to, aby např. ČRo Pardubice byl jednou z pilotních stanic, které budou toto vysílání testovat.

Michel Fleischmann – Frekvence 1: Frekvence 1 v současné době jedná s Českými radiokomunikacemi o zařazení této stanice do pilotního projektu.

Jan Zilvar – Country Radio: Zatím nejistě. Neexistuje trh, nejsou přijímače, nejsou kmitočty. Proto si myslím, že bude trvat ještě hodně dlouho než taková věc bude aktuální.

Miroslav Pifka – Radio Helax: Bude to internet vs. digital a zůstane jen jeden.

Zdeněk Jurásek – Kiss Publikum: Problém je ve vybavení posluchačů digitálními přijímači – až je bude mít každý, pak není překážka.

Jiří Hrabák – Radio Impuls: Nezáleží­ ani na těch co dělají­ radio ani na posluchačí­ch. Vše je jen otázkou technologie, respektive její­ ceny. Jetliže jsem byl ale před pár lety pesimistou, pak teď si myslí­m, že vývoj techniky ukazuje, že éra digitální­ch rádiíĂ­ může přijí­t za 5 až 6 let. Půjde předevší­m o hudební­ rádia, která budou podobně jako rádia internetová velmi úzce specializovaná.

Ondřej Nováček – ČRo Region Vysočina: Digitalizace vysílání je úspěšně postupující trend, který je záležitostí času. Český rozhas je v tomto ohledu připraven.

Dan Harvan – Radio Twist: Vidíte snad jinou? Přičemž určitě velmi dlouho bude digitální a analogové vysílání běžet současně. Podstatný je program. Forma jeho šíření je nepodstatná a závislá na rozvoji techniky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: