Nenáročný uživatel asi není terminus technicus, mám však na mysli užívání PC místo psacího stroje, a s postupným sbližováním se s tímto novým fenoménem. Psaní majlů, ukládat napsané texty do vytvořeného adresáře, jehož název se zdá jako logický. Po čase při hledání uloženého nemohu pochopit význam názvu adresáře, pod kterým jsem dokument uložil. To je příležitost procvičit si práci s PC. Zjišťuji také, že lze na svém PC prohlédnout cokoliv, nač svými vědomostmi o této technice dosáhnu. To se potom stává jakýmsi svátkem.
Než zjistím, kolik to po telefonních linkách stojí, platím jako mourovatý. Postupem času se dostávám na částku přijatelnou i pro důchodce, a tak jsem u PC častěji. Koresponduji s kamarády, ale i s firmami. Tady zjišťuji zajímavý efekt. Při objednávce zboží firma reaguje takřka bleskově, ale objeví-li se třeba drobná závada, firma mlčí a to do momentu, než oznámím, že zboží vracím. Také instituce jako je rozhlas či televize se ozve, pokud chválím pořad, děkuji tvůrcům nebo si přeji předat mé díky externímu autorovi. Potíž je v tom, že se při vyslovení kritiky chovají jako mrtvý brouk. Našel jsem po pochopení toho, že majl není doporučený dopis, jakousi pojistku doručení. Kritiku nebo „nepříjemnou otázku“ sice položím, ale současně ji dávám na vědomí Radě příslušného média a panu řídícímu. Pak to funguje, i když odpovědi se snaží ze mne udělat naivního bambulu. Mimochodem jako naivní bambula mívám na vyřešení problémů větší šanci. Občas se bojím, že se stávám v očích druhých grafomanem, ale pak si řeknu, že takových typů jsem si za 36 let Technické poradny užil dost. Nejvíc mi vadí vytrácející se profesionalita z vysílání rozhlasu i televize, a protože vím, že jde pouze o laxní přístup či neúctu k posluchači, tak píšu. A to mi jde jen o veřejnoprávní média.
Dost dlouho mi trvalo poznání, že pravda na internetu je cosi neznámého, a tak se snažím přibližovat se k ní více cestami, což je náročné na trpělivost. Anonymita a nepravdivé plkání mi také ubralo mé nadšení z internetu. Vynahrazují mi to servery, na nichž si mohu poslechnout své oldies kapely. Internetová rádia mi dělala radost do doby, než mi došlo, že své bloky hrají dokola a ani nemění pořadí skladeb. Takže nyní si vybírám jen jednotlivé interprety na různých serverech.
RadioTV je nyní v novém, což je chválihodné, je mi však líto, že ne všichni otevřou celé články blogů. Je to zřejmě dětská choroba novinky, kterou snad opraví a já se dozvím, jaké názory jsou pod tím, co jsem napsal. Zatím jen čekám, což také patří k internetu, pokud se mi PC „nekousne“.
Internetoví uživatelé se dělí v podstatě na tři základní skupiny:
A) Surfaře – tj. ti co na netu hledají nějaké informace, kdysi to bývala skupina zdaleka nejpočetnější, nevím, zda to platí ještě dnes, ale je to možné. Osobně jsem na netu nikdy žádné informace nehledal, protože, jak správně poznamenáváte, je to nespolehlivé, dnes vám jakýkoli ruský hacker vyrobí stránky k nerozeznání od národní banky.
B) Žvanili – to je také velice početná skupina a nevím jestli třeba v dnešní době nepřekonala už tu první. Ale asi ještě ne. Nebo snad ne. Osobně jsem si o sobě nikdy nemyslel, že to budu takhle také používat, ale rád si poklábosím, tak se zdá, že občas nebo někdy ano.
c) Stahovače – to je skupina, která je údajně nejméně početná. Která, ale zdárně roste. Ať již jde o ulovení nějaké mp3 nebo nějakého filmu v AVI nebo nějakého nového zajímavého free prográmku a jeho otestování. Vždy jsem patřil plně do této skupiny a z tohoto hlediska je NET nadhernou džunglí, kde lze nalézt roztodivné a úžasné věci, které se nikde jinde nalézt nedají.
Jinak Vaší pozornosti doporučuji tento článek, který jsem nedávno četl a který mne velmi zaujal a je v tomto případě dosti k věci
http://www.lupa.cz/clanky/seniori-vtrhli-na-internet/
Je to tak, dědkové mají novou hračku. Já k nim asi patřím.
Však jo. Vždyť jen sem, jich chodí pravidelně minimálně 5, co tak vím.
ale my mladí tomu dodáváme větší štávu :)))
A chybu ohledne exploreru jsem již opravil jen je třeba dávat majzla při kopírování z wordu jelikož jeho syntaxe často obsahuje prvky ktere retardované prohlížeče blokují – ale jak vidím z tohoto článku tak tě o tom již martin informoval :)
Možná bych ještě maličko doplnil. Pročetl jsem si celkem pozorně i tu diskusi pod zmíněným článkem a celkem souhlasím s rozhořčením té paní tam…Tedy obávám se, že autor článku tam trošičku podceňuje, ten zcela nejzásadnější faktor, zásadnější nežli je finanční stránka, na kterou klade až zbytečný důraz. Ale podceňuje tam čas. Ono je totiž naprosto fuk, zda současný student na nějakou operaci přijde za hodinu nebo mu jí vtlučou do hlavy ve škole a občan nad 50 let na ni přijde za 3 dni. Ale na rozdíl od toho studenta on má čas a může si hrát. Jemu už nemá, co utéct, jen si krásně hraje. Na víc z vlastních zažitků vím, že několik osob starších 70 let projevilo tak asi dvojnásobné schopnosti se naučit zvládnout komunikační prográmky jako Skype, ICQ, Outlook a hraní si s obrázky a playery, nežli ani ne polovičně staří jedinci, stále v pracovním procesu a zatíženi povinnostmi všeho druhu. Takže spíše bych to viděl podobněji tomu USA a rozhodně ne tak negativně, jak vyzněl závěr článku. Je celkem fuk, že nemohou kotvit v nějakých programech pro seniory. Zatím jsem si ale všiml, že na technických serverech všeho druhu se jim daří kotvit velice dobře a jsou nezanedbatelným faktorem, toho, že se na těch serverech člověk vůbec něco zajímavého ještě dozví.
Pro Daniela – Co je u tebe retardovanej prohlížeč ? Docela mi leze na nervy Mozzila Firefox, který snad propagují úplně všude, tedy kam vlezu, tam je na něj reklama. To už snad raději opravdu ten Internet Explorer…(Ale osobně znám stránky udělané úmyslně tak, že nic jiného nežli Mozzila Firefox je neotevře.Tedy kdo se pokusí se na ně dostat Internet Explorerem má smůlu a nedostane se tam.) Jinak jsem si oblíbil Operu, která je prý lepší nežli oba zmíněné dohromady. Mám ji i ve Win i v Lin. Ve Windows jsem potom zkoušel už jenom Netscape Navigator a v Linuxu Konqueror a Epiphany, líbily se mi oba. Takové jednoduché, příjemné. A pak vím ještě, že existuje pro Win nějaké Safari a že kdykoli vlezu s Win na Google tak tam cpe ten svůj výtvor Chrome. Vzhledem k tomu, že Google je poměrně dost oblíbený, tak si myslím, že leckdo by si mohl Chrome stáhnout. Patří např. Chrome mezi retardované ?
Já bych jen doplnil. Jsem také na blogu Lidovek a tam vkládám text kopírovaný z archaického wordu bez problému. Jen to odešlu, visí to na stránkách za 1 – 3 minuty. Zde jsem se vystrašil, že neuvidím celé články a nejen moje, natož názory. Už je to v pořádku, takže si myslím, že to má fungovat univerzálně a nikolv selektivně.
Je vždy lepší přizpůsobit své nároky počítači nežli naopak….
Já jako vývojář beru retardovaný prohlížeč Internet Explorer, v době IE 6 kdy se mi začali na ploše oběvovat „záhadné ikonky“ a kdykoliv při spuštění explozeru mi vylítlo 20 oken s pornem a pokrem jsem si řekl že je pravý čas přejít na moudřejší prohlížeč, což byla v té době Mozilla Firefox 0.7, Opera byla za prachy (až později před strachem z FF ji udělali free), vyvíjel se dál Netscape a Safary existovala výáhradně pro OS MacX. Uběhlo od té doby hodně vody a každej dnešní prohlížeč má své mouchy ale Firefox mi přijde jako nejrozumější varianta, vyvíjí ho komunita a jako jedinej má ze všech jeho konkurentů otevřenej kod – což znamená že kdokoliv na planetě muže upozornit na jeho chyby a vydává se velice rychle záplata kterou pak FF nabídne dost zřetelně uživateli ke stažení a k tomu mraky pluginů pro jeho rozšíření, naproti tomu je o něco pomalejší než ostatní prohlížeče. K Internet Exploreru jsem uplně ztratil důvěru ale k jeho poslední verzy Internet Explorer 8 se vyjadřuji kupodivu kladně, má podporu záložek a už ne tak uplně chybové zobrazovací jádro (ale je stále velmi pomalý).
Operu využívám pro testovací učely a pro PDA, je rychlejší jak Firefox ale k jejímu zobrazovacímu zakladu nemam důvěru, má spoustu vychytávek které má hned po instalaci a v poslední verzy ji učinili i jednoduchou pro uživatele. Kupodivu jí ale malokdo využívá ale ten kdo ji využívá dost často řve na diskuzních forech jakej je Fajfox pomalej bastl, nebo že je to jen laciná náhražka internet exploreru takže vesměs z podobného důvodu proč nemá rád Jose Firefox, já nemam rád Operu. Její malé zastoupení v prohlížečích je podle mě způsobeno tím že ji jako Free uvolnili až když měl Firefox svoje Boom a byla dlouhá léta dost nepřehledná co se týče uživatelského rozhraní. Netscapuv vývoj byl ukončen ale i kdyby nebyl jako prohlížeč mě příliš nezajímá protože využívá stejné zobrazovací jádro jako má Firefox, Safary jakožto jednoduchej prohlížeč jsem neměl moc času zkoumat, mám ho doma na počítači o5 pro testování a žádné extra vychtávky krom nádherného vykreslovacího jádra nemá – je to prostě Macovský Internet Explorer. K poslednímu ze známých prohlížečů Google Chrome(j) se vyjádřím pouze tak že je to rychlí prohlížeč založený na otevřeném zobrazovacím jádře WebKit, který je v rámci možností rychlí, založený na designu Safary, HW nenáročný ale já prostě Spy Ware nemam rád ;)
Díky velmi za solidní recense. O tom, že Netscape je na jádru Firefoxu vím. O dobrém hodnocení IE 8 taky. K bezpečnosti IE 6 mohu říci jednu pikantnost. Kdy jednomu dobrému kamarádu, řediteli jedné banky začaly pochodovat nahaté báby po ploše zrovna, když měl docela dost zásadní jednání. Docela sranda. Jinak mu chodilo asi 250spamů denně, což bych také přičetl těmhle dírám. O tom, že Opera byla někdy za peníze jsem nevěděl. Jinak pokud by jsi chtěl ještě napsat nějaké recense nebo si někdo hrát s prohlížeči, tak tady se jich dár pár postahovat…
Pro Win
http://www.instaluj.cz/prohlizece
http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a_site/prohlizece_a_rozsireni/
http://www.studna.cz/c0605/pocitacove-site-internet/webove-prohlizece/?PHPSESSID=b174f3f7ba7c6c17bda295d986905ed4
http://www.slunecnice.cz/internet-komunikace/
Pro Lin
http://www.abclinuxu.cz/software/alternativy/Internet%20Explorer
Obávám se že všechny základní prohlížeče jsem již zmínil, protože všechny ostatní využívají jádro jednoho z 5 jmenovaných – Maxthon – využívá jádro internet exploreru, v době IE 6 rozšiřoval explorer o podporu záložek a měl nějaké blokery pro reklamu, chvíli jsem ho využíval než jsem přešel na firefox, Flock – prohlížeč založený na gecku jen má trochu jiný směr jak firefox Poslední dva prohlížeče které mají vlastní jádro je Amaya což je prohlížeč naprogramovaný W3C ale pro běžného uživatele naprosot nepoužitelný jelikož striktně využíva standarty W3C takže 90% stranek vám najede blbě, k jeho zajímavostem je vestavěný validátor a skutečnost že jakoukoliv stránku navštívíte mužete zaroven editovat. Poslední prohlížeč s vlastním jádrem je Konkveror (Linux) nevím jak je ostatně na tom ted ale v dobách kdy jsem se ho odhodlal spustit mi polovina stránek najela blbě, takže jsem ho používat přestal, vychytávky neměl žádné.
Za zmínku jeste stojí textový prohlížeč links, umyslně ho vkládám zvlášt protože tento prohlížeč pracuje hlavně v konzoli Linuxu, jeho zajímavostí je že neumí CSS ani javascript a zobrazuje ascii znaky
Jen budu reagovat na ten Konqueror. Tak jako je součastí Win, IE (i když také byly na ta témata tuším nějaké soudy s MS a nějakými protimonopolními úřady apod. Pak se to ještě i opakovalo, mám dojem i s Windows Media Playerrem). Tak je součástí KDE, Firefox. Jenže také tam došlo někdy loni nebo předloni k nějaké rozepři nebo nesouladu licencí. Takže najednou součástí nebyl (i když v poslední verzi už zase je). A tehdy nežli jsem si nainstaloval Epiphany (GNOME) nebo Operu už nevím co, jsem používal chvilku Konqueror a byl jsem příjemně překvapený jeho kvalitou a protože je v KDE implicitně, od té doby ho používám pravidelně také a přišel jsem mu dost na chuť. Mohu též prohlásit, že tyto tvé stránky zobrazuje zcela bezchybně, tedy o nic hůře nežli třeba Firefox.
Onehdá si pamatuju když jsem kodoval jeden seznamovaci server (začína na L a končí na I) a měli sme jeho den spuštění a probíhali závěrečné testy jak se stránky pod různými prohlížeči zobrazí a já narazil právě na konkveror pač se to tam blbě zobrazovalo, konverzace probíhala asi nějak takto:
[a] – nějak nám blbne konkveror
/ chvilkové mlčení /
[a] – no ostatne linuxeri stejne konkveror nepoužívají, jedou na firefoxu
[b] – právě si vyřešil problém
Možná ho někdy omrknu ale mam pocit že Firefox neni součástí KDE ale že je to právě pro KDE napsaný konkveror který slouží zaroven jako prohlížeč a zaroven jako „Tento Počítač“
Tak jsem to napsal blbě neboli u mne, běžně odfláknutě, tak, já to skusím napsat pořádně. Tak tedy ne (Firefox) součásti KDE, ale součástí DISTRIBUCE např. openSuSe, Mandrivalinux apod. Tedy bylo to tam jako příslušenství nebo jako aplikace, kterou šlo běžně naistalovat. Nebo (opět jsem to odflákl, tak ještě přesněji), která se nainstalovala z instalačního DVD zároveň a sama od sebe spolu s OS a dokonce i už měla spouštěcí ikonku ve Snadném spuštění. Tak a pak došlo k té změně. A najednou to tam už nebylo a bylo nutné si Firefox stáhnout z netu, jako další a každý jiný program a doinstalovat si ho ručně. Tak a nyní zpět k Konkveroru. Ten byl opravdu jako Správce souboru nebo prostě Tento počítač u starého KDE verze 3.5 apod. Ale u nového KDE 4.2 tuto funkci, tedy Tento počítač, převzal Delphin. A Konkveror je tam sice také, dál. Ale už jenom jako obyčejný prohlížeč.
Ono to bude takhle jednodušší, nežli něco potit sám…Tady je to popsané, jak to teď je… http://www.linuxexpres.cz/distro/mandriva-linux-2009-ocami-zaciatocnickeho-profesionala