Co byste řekli tomu, kdybyste ve škole místo vyučování nebo práce mohli sledovat Olympiádu? V Rusku je to jeden ze způsobů, jak zvednout sledovanost. Pokud se neradi učíte, můžete si zpestřit den.
Vše musí být dokonalé
Mezi Ruskem a Čínou není – pokud jde o přístup k Olympiádě – zásadní rozdíl. Obě pořadatelské země chtějí mít vše dokonalé. Od plných stadionů až po impozantní sledovanost. Projevilo se to už v době slavnostního otevření her. V Pekingu před šesti lety se pokusili zastavit hrozící déšť, a povedlo se. V Rusku zas vyměnili přímý přenos za záběry z generálky, když se ukázalo, že jeden z vizuálních triků v rámci slavnostního otevření nevyšel. Diváci ruské televize nic nepoznali…
Nyní přicházejí zprávy o tom, že ruští školáci by měli dostávat méně domácích úkolů, aby tak měli možnost dění v Soči sledovat. Dokonce byl přizpůsoben i výcvikový režim vojáků, aby lépe ladil s harmonogramem soutěží.
Povinné volno v době Olympiády? To nezní špatně…
K dokonalosti chybí snad už jen opatření, které by přineslo všem zaměstnancům povinné volno. I s tím už mají v Rusku zkušenosti. Před 14 lety v době světového šampionátu v hokeji, přidal tehdy nový prezident Vladimír Putin všem jeden den volna. Jenomže nálada ve společnosti byla tehdy špatná, ruský hokejový tým totiž prohrál téměř vše co šlo, a skončil na zahanbující jedenácté příčce.
Na druhou stranu, dovolená v průběhu Olympiády není zas tak špatný nápad. Autor tohoto textu už několikrát uvažoval nad tím, že by si kvůli sportovnímu svátku vzal volno. Jenomže zatím k tomu nebyl důvod, jelikož disciplin, v nichž čeští nebo slovenští sportovci mají reálnou šanci získat medaili, zas není tak mnoho.