Otevřená výměna názorů mezi Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a redaktory zpravodajství České televize týkající se vysílání Americké volební noci ukazuje, jak důležitá byla americká volební sezona.
Poznámka: Blogový příspěvek vyjadřuje osobní názor autora. Pokud máte zájem přispět do veřejné debaty, můžete i vy publikovat blog na webu RadioTV.cz. Pro další informace nás kontaktujte na redakce () radiotv.cz
RRTV ve své tiskové zprávě z prvního letošního zasedání zveřejnila poměrně nenápadnou, zato značně kritickou zprávu na adresu ČT týkající se nevyváženého přístupu k oběma americkým prezidentským kandidátům v pořadu Americká volební noc na ČT 24.
Zjednodušeně řečeno – RRTV se domnívá, že redaktoři České televize až příliš stranili kandidátce Hillary Clintonové. (Celé stanovisko Rady si můžete přečíst zde). Redaktoři České televize zareagovali otevřeným dopisem, v němž označili zprávu regulátora za účelovou a zaujatou.
Vysílací rada kritizuje Českou televizi za nevyvážené zpravodajství o Donaldu Trumpovi
V rámci tiskové zprávy z úterního zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se objevil podrobný rozbor zpravodajského pořadu Americká volební noc, kterou odvysílal veřejnoprávní kanál ČT 24.
....Vadí jim zejména, že RRTV nehodnotila celé dvanáctihodinové vysílání jako celek, ale pouze jeho část (bod 1). Ptají se, podle jakého klíče byla vybrána hodnocená část vysílání (bod 2) a proč hodnocení nereflektovalo i přítomnost příznivců Donalda Trumpa ve vysílání (bod 3). Tyto výtky vůči zprávě Rady lze bez výhrad považovat za oprávněné.
V dalších bodech otevřeného dopisu nastupují emocionální argumenty. Zástupci redakce ČT interpretují některé části vysílání přirozeně odlišně a ptají se:
„4) Na základě čeho označujete velvyslance USA A. Schapira za transparentního příznivce Hillary Clintonové a neberete jej jako nejvyššího reprezentanta USA v ČR?
5) Na základě jakých analýz a kompetencí označujete CNN za „televizní program, který před volbami otevřeně sympatizoval s kandidátkou Clintonovou“?
6) Máme vašemu textu rozumět tak, že televizní moderátoři nesmějí pokládat otázky reflektující atmosféru ve veřejném prostoru (otázky na bezpečnostní dopady rozhodnutí amerických voličů)?“
Redaktoři České televize se ohradili vůči kritice RRTV týkající se Americké volební noci
Prostřednictvím otevřeného dopisu se zástupci šéfredaktora České televize Michal Kubal a František Lutonský ohradili vůči kritice Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která poukázala na nevyváženost v pořadu Americká volební noc.
....Osobně budu netrpělivě očekávat reakci RRTV. Domnívám se však, že argumentace zástupců ČT je minimálně v bodech 4) a 5) sporná. K bodu 4) – velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro je reprezentantem administrativy končícího prezidenta Baracka Obamy. Jde o osobního přítele prezidenta Obamy. Označení „transparentní příznivec“ Hillary Clintonové může být v tomto případě mírně přehnané ale rozhodně nelze čekat, že by byl neutrální vůči Donaldu Trumpovi.
V případě televizní stanice CNN (bod 5) je rovněž důvod se domnívat, že „jde o televizní program, který před volbami otevřeně sympatizoval s kandidátkou Clintonovou“. Mimo jiné to vyplývá z uniklých e-mailů šéfa kampaně Hillary Clintonové Johna Podesty, jejichž pravost nebyla přímo potvrzena, ale ani zpochybněna. Tyto pracovní e-maily poukázaly na úzkou spolupráci týmu Hillary Clintonové s novináři ze CNN minimálně ve snaze poškodit protikandidáta z primárních voleb Demokratické strany Bernieho Sanderse.
Tyto dva body v reakci zástupců ČT mohou být vnímány různě a právě proto jsem zvědavý na další argumenty RRTV. Doufám, že výměna názorů mezi RRTV a redakcí ČT tímto dopisem nekončí.