Hovoří se o jejich zrušení, což nevidím jako reálné řešení. Jakmile bude mít rozhlas či televize na svůj provoz jen finance z příslušné kapitoly státního rozpočtu, stanou se maximálně závislými na názoru politiků na svou práci. A bijte do ruky, která vás živí?!?
To prostě nejde. Osobně se domnívám, že jde jen o pouhé fabulování, které časem skončí návrhem na privatizaci. Tím bude definitivně odzvoněno posledním zbytkům relativně slušného zpravodajství. Při kritikách zahraničních médií se vždy hovoří o tom, kde od středu je výhradní majitel média. Ten je pravicový, ten zas levicový, a tak se časem ustálíme svým zájmem na BBC.
To jde zatím „jen“ o zpravodajství, ale co komentáře a jiné kulturně-vzdělávací pořady, kterými se bude utvářet názor občanů na dění ve státě i světě. Já vím, nedělejme si iluze. Když se podíváme na odbyt bulvárního tisku a sledovanost některých televizních seriálů, není třeba se o „světonázory“ bát. Až z toho jde někdy mráz po zádech. Vrátím se k financování rozhlasu či televize. Existují příklady placených kanálů nebo jen shlédnutých pořadů. Placení shlédnutého mi připadá spravedlivější, jen cena by se asi musela určit poměřením stávajícího poplatku a průměrně sledovaným časem. To by potom odpadly dohady o sledovanosti, rádia by nehrála jen jako kulisy a některé pořady by se sledovaly soustředěněji, jako v začátcích televize.
Digitální vysílání je jakoby předurčeno ke spočítání času po který je určitý kanál sledován. Platilo by se to jako vytáčený internet v telefonním účtu. Vím, bude se řešit, kdo a jak může kontrolovat, na co se v televizi vlastně díváme. Úplným neplacením bychom se dostali k určování kolik která televize dostane. Podle zásluh nebo o stupeň výše, podle potřeb? Nekontroloval by to sice ÚV jedné strany, ale parlament, což je stran více.
Pokusím se podívat na problém z trošičku jiné strany. Pro moji ,,generaci“ byla televize něco jako FUJ. Prostě se to nenosilo. S tím, že je to médium, které jen přenáší názory mocipánů a není o co stát. Také jsem ji do roku 1989 nesledoval. Na druhou stranu platilo to, že starší ji sledovali asi aby se včas dozvěděli, co na ně zase ÚV KSČ chystá za lumpárny. Také se občas objevují průzkumy televize versus kino. A také se porovnává sledování televize v různých státech. Z těchto výzkumů se ví, že ČR patří ke státům, kde se televize sleduje nejvíce, dalo by se říci až abnormálně, možná by se dalo říci, že až nenormálně nebo můžeme říci až nemorálně. Dokonce z toho plyne i jeden světonázor na Čechy, který zní, že se Češi prý neumí bavit. Přičítám to letům 1968-1989. Ale čistě teoreticky i když jsem to nepočítal, že přesto, že je ČR malé, počtem obyvatel, může být z hlediska komerčního televizního vysílání lukrativní, protože i v tak malém počtu obyvatel, těch hodně procent u televize, může dát více, nežli v zemi s daleko větším počtem obyvatel, ale podstatně menším počtem procent televizních diváků. Ovšem otázkou je. Jestli tomu tak doopravdy ještě je ? Jestli se časy maličko nemění ? Minimálně po revoluci vzniklo dalších tisíc a jedna způsobů, jak se dá bavit. Mimo jiné se objevilo i tolik populární domácí PC včetně připojení k síti. Dokonce se začalo spokulovat o tom, že něco takového jako je televizní vysílání čeká do pár let naprostý zánik. Prostě film, reportáž, cokoli se stáhne dle vkusu a chuti z netu. Tak a nyní si představme tu věc v tomhle možném odlivu a ještě plně placenou ? Nejsem si jist, když se všude tolik hlupáků bouří proti koncesionářským poplatkům, že by vůbec někdo něco chtěl platit. Ovšem zájem stran je stále stejný, ty chtějí vypadat dobře před obyvateli a jejich zájem je, být v televizním vysílání. Ale kdo by si za ně platil ? A tak se to udělá ,,komerčně“ nějaká strana zaplatí nějaké televizi, ta strana dostane na svoji činnost peníze od státu, ten je vydře z občanů pomocí daní a doprovodí se to brazilskými seriály pro hlupáky. A tak tu bude tucty nudných a nezajímavých televizí a hlupáci budou mít pré a budou moci býti šťastní. Jedinou otázkou je kolik jich bude a kolik ostatních skončí na netu nebo se konečně začnou bavit, tedy vyrazí někam třeba do místního klubu apod.
Já osobně televizi již vůbec nesleduji proč taky – když chci vědět co se děje kouknu na novinky nebo idnes, když si chci pustit nějaký film zapnu projektor a pustim si nějaký film co jsem si koupil v trafice, podobně je na tom radio – pustím si to co chci a to vše bez zbytečných reklam a bez zbytečných poplatků, esmeraldy, vyvolených nebo super stár.
..a vvo toom to je…