Dnešní generace asi neví, že byly státem provozované vysílače, které vysílali na stejných kmitočtech jako zahraniční rozhlasy „kapitalisticka“. Vysílaly nemodulovaný signál, takové bublání, přes které nebylo rozumět mluvenému slovu původního vysílače.Abyste rozuměli, tehdy převažoval názor, že zahraniční vysílání demoralizuje naši společnost. Hlavně tím, že podávalo převážně objektivní informace o politickém dění ve světě, ale také u nás. Rušení obtěžovalo snad každého, protože se při ladění rádia bylo slyšet na všech pásmech běžného přijímače. Tehdy se mi v rámci rad pro radioamatéry podařilo radit, jak se vyrovnat s rušením při dálkovém příjmu. DX se tomu říkalo. A rada spočívala v tom, že jsem doporučoval rámovou laděnou anténu, jejíž návod mi poslal jeden ze čtenářů. Ta anténa byla výrazně směrová, a vtip byl v tom, že rušičky byly v jiném směru než základní vysílač. No a otáčením „rámovky“, se dalo rušení alespoň potlačit na únosnou mez. Byly v republice oblasti, kde rušení nebylo slyšet, ale také, hlavně ve velkých aglomeracích, tak silné, že u starších přijímačů rušilo i náš rozhlas. Jeden z mých sympatizantů v Radiokomunikacích mě upozornil, že si „koleduji“, abych tento směr rad opustil. Už to bylo venku, takže bylo snadné přejít na jiné rady.
Po nějaké mezinárodní konferenci bylo dohodnuto, že se rušit přestane a dokonce se uvažovalo o přestavbě na TV vykrývače.
Po sametce se však objevily rušičky znovu. Rušily však z „iniciativy“ zapomenutých čertů, naše vysílání. To v hektických „revolučních“ dobách. Tam, kde bylo rušení neúčinné, vypínali proud pro vysílače nebo sídliště, to podle toho, kde měli zašitého komunistu, který tímto bránil socializmus u nás. A protože bylo dost dlouho v této oblasti nepřehledno, netušili jsme že rušicí funkci převzali soudruzi velkého bratra. Jenže netušili, že již naši zpravodajci mluví (pokud možno) pravdu. Bylo to zvláštní období, my asi ze setrvačnosti věřili víc Svobodce, BBC nebo Hlasu Ameriky. Rozhlas si důvěru budova dlouho. Lidé znali hlasy, které slýchali hájit socializmus….
Ostatní již víte.
Jednou větou :nemastný, neslaný článek,poplatný dnešní době a určen málo vzdělaným lidem do 20let,kteří netuší o co jde.
No navíc, kdyby to ještě tak byla pravda….:-) no málem jsem spadl ze židle smíchy při čtení konce článku: Po sametce se však objevily rušičky znovu. Rušily však z „iniciativy” zapomenutých čertů, naše vysílání. To v hektických „revolučních” dobách. Tam, kde bylo rušení neúčinné, vypínali proud pro vysílače nebo sídliště….. booožemuj takový výplod musel dát zabrat :-)))
Nehodlám se dohadovat, ale pokud si nepamatujete některé události, neznamená to, že nebyly.
Přesně jak to napsal „jpa“ – nemastný, neslaný článek,poplatný dnešní době a určen málo vzdělaným lidem do 20let,kteří netuší o co jde.
Autor vůbec nerozlišuje rušení ionosférické a pozemní cestou, stejně jako
střední a krátké vlny… Na každých je přece problematika rušení úplně jiná !
DXing se neříkalo, to se stále říká, to hobby stále existuje.
Pane Rottenbergu, je třeba formulovat přesně a ne povrchně. Já si všechno pamatuji, ale napsal bych to technicky mnohem přesněji. Takhle je to k ničemu.
K rušení cizích rozhlasových stanic za doby 60.- konce80.let:Asi jsem žil v jiné zemi.A že jsem letitý pamětník.Pamatuji se ještě ze základní vojenské služby na začátku šedesátých let,jak jsme jako „základáci“ poslouchali ve spojovací 805 /značka auta,Škodovky,které bylo vybaveno spojovací technikou,“fungovalo“ při vojenských cvičeních/,-pro ty mladší, Hlas Ameriky a odpolední vysílání ,hudební, z Rádia Svobodná Evropa.Pořad byl vysílán ,myslím,od 15 do 16 hodin odpoledne.Redaktorem před mikrofonem byl muž s krásným jménem,Honza Douba.Později Rozina Jadrná.Stejně krásné jméno.Tento hudební pořad,vysílaný i na středních vlnách,nebyl rušen… Krásné vzpomínky…Ty ostatní,politické pořady na této stanici,rušeny byly.Jinak jsem desetiletí,od těch šedesátých let,poslouchal i další stanice,které ze zahraničí vysílaly česky.Až do přelomu věku,do 89,a ještě i potom,než tyto stanice přestaly vysílat pro naší republiku v našem jazyce. Stanice jako Hlas Ameriky,BBC, Deutsche Welle,později Deutschlandfunk,rušeny nebyly.Co pamatuji.Od těch šedesátých let.Snad na to byly nějaké mezinárodní dohody,Ony,ty stanice z USA,VB a BRD, vysílaly do ČSSR jejich pořady v čestině a Radio Praha zase v jejich jazycích k nim.A že jsem posloucháním těchto stanic strávil něco hodin.Mohu říct denně a nerušeně.Ale,jak píši,mimo Rádia Svobodná Evropa v českém jazyce.Tam bylo rušení,myslím,zrušeno úplně někdy v roce 1987.
Tak stále ještě existuje WRN že http://en.wikipedia.org/wiki/World_Radio_Network
zde se to dá pustit z netu http://www.wrn.org/listeners/#home-listeners kde se střídá různé vysílání pro zahraničí. http://www.sirius.com/servlet/ContentServer?pagename=Sirius/Page&c=Channel&cid=1102975192966&s=sched
Jinak RFE rušili soudruzi fest, ale dalo se to odladit, tedy měl jsem stroj, co jim z toho to rušení dokázal odfiltrovat
Samozřejmě, poslouchat se dalo i bez rušení. Dalo se mu „uniknout“ volbou vhodného krátkovlnného pásma. Ionosféricky se rušilo z východu, signál šel ze západu. Odborníci vědí o čem je řeč….
Rušení bylo ukončováno postupně, (socialistické státy si v rušení vzájemně pomáhaly). Jako poslední bylo, domnívám se, zrušeno terestriální krátkovlnné rušení (povrchovou vlnou) československého vysílání RFE. To probíhalo samozřejmě z našeho území. Gorbačov přestal rušit už před tím.
To o čem píše Jose – to už není ten pravý krátkovlnný poslech nebo dokonce DXing.
Můžete Jose stručně popsat ten Váš „stroj na odfiltrování rušení“ ? To by mě tedy jako technika dost zajímalo !
Za prvé se mi to moc nezdá s tím východem a západem. Praha byla obšancovaná rušičkama ne ? Pokud šlo RFE od Mnichova, tak asi 20km od Prahy směrem na Beroun stála jedna rušička v poli a rušila tedy pražáky také ze západu. Šlo o Sharp, dovezený ze Ženevy, přišel tam asi na 3 tisíce Kčs, zajímavé bylo, že v Praze v Tuzexu ho měli taky, ale tam stál 7 tisíc Kčs a shodou okolností byl i viděn týž rok v prodejně v Moskvě a tam stál 25 tisíc Kčs. Takže jen vložka o cenách v socialistickém táboře. Číslo už si nepamatuji 6161 nebo 6969 nevím, tak nějak. Někde jsem myslím četl, nevím, jak je to možné, technicky se v tom nevyznám, že jde signál snad jako vysílat ostře přesně na té frekvenci nebo ho nějak jakoby rozpliznout nebo rozložit aby to bylo maličko širší, nevím zda je to blábol nebo ne. Myslím, že jsem někde četl, že oni úmyslně používali tu druhou formu. V každém případě ten Sharp disponoval velmi super jemným laděním, tedy asi jako mají dnes televize doladění a pak jemné ladění. Čili když se naladila normálně RFE naladilo se rušení a bylo slyšet jen to rušení, ale, když se po té použilo to jemné ladění, tak se to od toho rušení pomalu vzdalovalo a to sláblo a sláblo až najednou zcela čistě a bez rušení šla normálně RFE.
PRO JOSE
Co se Vám nezdá s tím východem a západem ? Měl jsem na mysli ionosférické šíření krátkovlnného signálu. Rušičky byly v Sovětském Svazu a RFE přece vysílala na vyšších kmitočtech z Portugalska !
Velice se omlouvám, ale asi toho o této problematice moc nevíte. To je třeba opravdu jít do rozhlasové historie a také něco vědět o šíření radiových vln.
Že byla sovětské přijímače na příjem RFE velmi dobré, to je samozřejmě pravda.
Také VEF-204, 206 a Spidola…
Jose,děkuji za komentář k mojí poznámce o rušení západních rozhlasů pro nás za doby před rokem 1989.Děkuji i za odkazy vysílání zahraničních rozhlasů pro jiné státy.Projedu si to.Jsem tady nový.Přihlásil jsem se jenom proto,že jsem chtěl, podle mých poznatků,napsat můj pohled na rušení, nerušení, OFICIÁLNÍCH západních rozhlasů v těch dobách.Oni mocipáni minulého režimu považovali oficiální vysílání Rádia Svobodná Evropa za t.zv.podvratné i kvůlivá tomu,že tam,podle oficálních vyjádření provozovatelů stanice,byly nějaké vazby na různé americké instituce,které nebyly pro tehdejší režim zrovna,jak se říká,košer.Ale to jenom tak na okraj.
Přiznám se,že jsem na těchto stránkách nebyl již dlouho.Na Internetu je toho tolik,že člověk nestíhá…. Zdejší diskuse na články byly a jsou velmi zajímavé.Z těch minulých mně utkvělo jméno,přezdívka,Emerson.Velmi zasvěcený člověk jak do techniky vysílání,tak i skladby rozhlasových pořadů.
Samozřejmě,že ty současné diskuse,no,nebudu Vám ,José,lichotit,jsou na dobré úrovni.Poznatek více čtenáře,než přispívajícího do diskuse,diskusí.
Velmi se mně líbilo Vaše vystižení problému hudebních programů v českých rádiích .Přesné.Také jsem se domníval,že od změny systému nastane i změna skladby hudebních pořadů.Jsem milovníkem,jak se říká,staroby.Třeba i té dechovky.Preferuji melodii,předvidatelný rytmus.I když je relativní,co to je.Pro mě jako pamětníka je to swing,blues, a klasický rock.n.roll,také se tomu říká,myslím,rockabilly.No,i jazz,ale ne každý.Na dlouhé psaní… Nebudu… Bebop v tom není… Příkladně… Poslouchával jsem za totality Bayern 3,na VKV,kde byly hodinky s těmito žánry.Po změně režimu začala být tato hudba vysílána i u nás .Když pominu taková rádia,jako Kobra,Golem,Limonádový Joe,kde to dělali opravdu dobře,tak i na ČRo ty speciály ,hodinové,byly.S průvodními slovy Michala Bukoviče,Karla Zicha,dívám se nahoru s úctou,tak Pavla Černockého,Petra Smolka,Petra Jandy,a myslím si,pokud to není shoda jmen ,i současného ředitele,Richarda Medka.Asi jsem na někoho zapoměl.Musím ještě jmenovat Oskara Gottlieba.Pořady však s plynutím roků ubývaly,až mapování této hudby zmizelo skoro úplně.Ale abych úplně nekřivdil… Zůstává v rozhlase Mirek Černý,dokonce s dvěma pořady.Ale to je pro mé uši málo.Já si bláhově myslel,že tato hudba bude vysílána alespoň jako v těch ranných devadesátých.Chápu,mladá generace má přednost s její současnou hudbou.Ona je zřejmě cíleně spojována s reklamou.Na tu mladí mnohdy slyší… Ale na veřejnoprávním rozhlase té reklamy zase tak moc není.A nějak si myslím,že mladí skutečně poslouchají tu současnou hudbu,nebo i tu českou,normalizačních dob,na soukromých rádiích.Proč tedy pro starší posluchače,kteří asi většinově ČRo poslouchají,není toho blues,swingu,r.n.rollu více?Oproti dechovce,které je docela dost? Dost nářků,leraku…! Oni nejsou jenom milovníci těchto mnou jmenovaných žánrů,ale i jiní.Musí být prostě všehochuť.
Takže:když mám náladu na blues,naladím si na internetu,třeba, Petera Radványiho,mám to i s druhým mateřským jazykovým průvodním slovem,dokonce kdykoliv.Jeho pondělní pořady jsou archivovány.To nemluvím o dalších rádiích a podcastech těchto žánrů na světových rádiích.Samozřejmě díky za soukromá česká rádia s těmito žánry ve vysílání.Naladím je však pouze díky Internetu.Bydlím v nějakém“hluchém“ prostoru,kam jejich analog nedosáhne.A ten jazz?Jsem plně saturován holandským Conzertzenderem.Pokrývá všechny hudební žánry,včetně těch nejstarších až po absolutní modernu.I s těmi popovými mezičlánky.V dobrém slova smyslu.
Odpusťte moje rozepsání se.Zase budu více čísti,než psáti.
O Concertzender zde občas příjde řeč, zajímavá je jeho kvalita i po stránce technické, tedy jeho bitráte je slušné. Má 256kbps. Pro srovnání třeba Bayern drei má 320kbps, 10Gold, též Holanďaní mají také 256kbps, ČRo Radio Wave má 192 kbps, Rádio Beat má také 192kbps, Paris Jazz má třeba také 192kbps, francouzský FIP má třeba také 256kbps, slovenské Radio FM má zase 192kbps, má oblíbená Caroline má jen 64kbps, Absolute Classic Rock má 96kbps,Planet Rock má 160kbps a třeba BBC 2 má 192kbps, The Jazz má 128kbps.Tak jen tak pro srovnání nějaké bitráte z Aster 19,2°/ 23,5°/ 28,2°.Ovšem česká rádia opravdu na satelitech nejsou. Pro ty je nutné net. Limonádový Joe p. Ing M.Pýchy stále vysílá a to zde http://limonadovyjoe.cz/joe/index.php také se mrkni sem, třeba tam něco vyhrabeš, jen takový vlastní výběr z Česka http://home.tiscali.cz/~cb009902/
Ještě k panu Lerak. Slovenská televize dává pravidelně jazzové programy. Většinou
záznamy z Braislavských jazzových dnů. A je to výborné.
Já si nemůžu pomoct , ale my jsme v Uh. Brodě SE chytali s otcem. Jednou za
určitou dobu se signál ztrácel , ale poslouchat se dalo. A chytali jsme na
sovětskou Selenu. Takže nevím , jak kde ,ale u nás žádný problém.
Ruská rádia pro to byla, vlastně pardon, sovětská, vůbec dobrá, to kolikrát pamatuji, jak kluci třeba na chmelu vylovili takové sovětské rádio z kapsy, k tomu ještě měli místo antény naletované různé drátky, to roztahali různými směry a ,,svobodka“ taky jela, jak z praku…
Selena byla ve dřevě a na tu dobu hrála dobře. Pravidelně jsem poslouchal na ní Větrník.
Jéžiši Maria, tak, no co se jsem pravidelně poslouchal Větrník, tak to už si vážně nepamatuji, jen vím, že někdy v 70. letech v tom začala odcházet nějaká taková veliká elektronka a že jsem vždycky musel sundat zadní kryt a naslinit ji a ono to pak zase asi hodinu vydrželo hrát. Mimochodem nevím jestli jsi to už zjistil, ale Větrník je nyní na Beatu. Ovšem má to s původním Větrníkem tak společné jméno a p.Tůmu.
PRO JOSE
Co se Vám nezdá s tím východem a západem ? Měl jsem na mysli ionosférické šíření krátkovlnného signálu. Rušičky byly v Sovětském Svazu a RFE přece vysílala na vyšších kmitočtech z Portugalska !
Velice se omlouvám, ale asi toho o této problematice moc nevíte. To je třeba opravdu jít do rozhlasové historie a také něco vědět o šíření radiových vln.
Že byla sovětské přijímače na příjem RFE velmi dobré, to je samozřejmě pravda.
Také VEF-204, 206 a Spidola…
Koukám, že se Vám to podařilo odeslat 2x. Je otázkou zda toto rozdělení na příspěvky a reakce, na tomto serveru, je přínosem nebo spíše zmatečním. No, říkám, že o tom nic nevím, ale já nehovořím o rušičkách ze Sovětského svazu. Já mluvím o rušičkách kolem Prahy. Jen mě mrzí, že jsem si je tehdy nevyfotil. Ale že tam stály, to vím. Dokonce i lidově, tam tomu místní, do dnes říkají ,,u rušičky“. Na co to tedy bylo a co to rušilo ? Ale stálo to tam. Posádku tvořily většinou mladé příslušnice ČSLA.
Můžu se to pokusit neuměle popsat. Byly to dřevěné baráky v poli, mimo veškeré přístupové cesty, byl k tomu zakázaný vstup, zřejmě tam měli i nějakou stráž, to nevím. Uprostřed stál klasický vysoký vysílač. Kolem dokola byly menší stožáry poprojované dráty a na nich byly takové kruhy. Kus před tím vším směrem na Německo bylo cca něco, co by šlo nazvat takovou zhruba +/- Yaginou, jen to bylo tak asi 10x větší. Co to tedy bylo ? Nějaký monitorovací systém na Německo ? Ale proč by to potom bylo tak daleko od hranic ? Až u Prahy ? A proč by tam byl ten vysílač ?
Pro JOSE
To mohla být rušička třeba pro kmitočet 6 MHz – 49mb pro rušení pozemní vlnou.
Tedy asi do vzdálenosti 40-50 km.
Jenom že se tady řeší to rušení. Rušička pracovala přesně na frekvenci rušeného vysílače. Pokud to bylo na KV, což většinou na konci osmdesátých let bylo, už to samotný, vzhledem k šíření krátkých vln to byla sázka do loterie. Na nosnou co rušička vysílala, byl nabalenej NF signál, většinou směsice akustických kmitočtů z několika generátorů, tyto akustické frekvence se stále vzájemně posouvaly a vytvářely v akustickém pásmu spousty slyšitelných harmonických a celek dělal dolem jakéhosi hučení a bublání. Každou celou minutu v tom akustickém guláši se dala rozpoznat morseovka, obnášející volací znak, sestávající z několika liter a číslic, tedy identifikaci rušičky pro potřeby armády, či státních orgánů. Protože hlavně krátké vlny se šíří velmi složitě, byly s rušením problémy často v úplně vzdálených koncích světa, kde se signál odražený o ionosféry objevil a rušil například v této lokalitě provoz slabých a vzdálených stanic. Byly z toho neustálý problémy a stížnosti na diplomatický úrovni, o kterých se v novinách té doby pochopitelně nepsalo.
Proti rušení se nechalo bojovat alespoň trochu úspěšně rámovou anténou s laděným předzesilovačem a to pouze za předpokladu, že signál ručičky přicházel ze směru, který svíral ze směrem přijímaného a tedy rušeného vysílače ideální úhel, tedy od 70 do zhruba 100 stupňů. Svod od antény musel být co nejkratší a v ideálním případě stíněný. Používal jsem na to udělátko s MOSFET tranzistorem KF 520 a obvodem laděným kapacitou a cívečkou. Pokud zesílený signál z rámovky „přepral“ pozemní signál z rušičky a povedlo se jej ještě zesílit tak si už s tím rádio poradilo samo. Používal jsem ruskou Spidolu 240, docela zajímavý rádio, s ladícími obvody přepínanými obrovským karuselem. Mělo pouze AM rozsahy, z toho KV tam byl snad sedmkrát v pásmech od 11 do 80 metrů.
Mělo to jen několik vad na kráse; Předzesilovač byl jen na jeden přijímaný kmitočet. Třeba na stanici v pásmu 25 metrů, takže pro sousední pásmo 31 metrů už jsem měl smůlu. S laděným zesilovačem, například výměnou cívek už jsem se nechtěl párat. Navíc pokud jsem měl na sobě šustákovou bundu, či něco umělýho a bylo sucho, stačilo destičku se zeslovačem neopatrně vzít do ruky /třeba při zapojování baterií/ nebo se někdy na ni jen špatně podívat a MOSFET tranzistor české výroby byl v řiti a bylo po srandě. Pak už to viselo jen na rádiu a anténě…
Mám někde fotky, jednou jsem v terénu cosi z RFE natáčel takto na malý bateriový magnetofon. Možná by se i zvukový ukázky někde našly. Ironií osudu je to, že jsem si ten předzesilovač stavěl v radiokroužku Svazarmu kam jsem docházel, byl tam VF generátor nutný k naladění:-)
Ještě snad k tématu.Určitě i o historii „štvavé“ a štvané,ale neuštvané stanice.RFE.Převážně zřejmě českého a slovenského oddělení.Dnes.6.1.2010 , 22:10, dokumentární,bez 5 minut,hodinový pořad, na Dvojce ČT.Název pořadu? Velmi jednoduchý:Svobodná Evropa.
Já si nemůžu pomoci , ale týden bych si klidně u rádia za bolšána ještě užil.
Já se v tom nevyznám , ale ještě byly na hranicích rušičky a utajovače na vysílání
vojenské. Zažil jsem na vojně. Chytili jsme Amíky , ale měli použitý utajovač ,
¨takže jsme dokázali určit jenom koordináty.
Barka – RUŠIČKY NA HRANICÍCH – Vy to píšete, jako kdyby šel ten signál ze Svobodné Evropy k nám pěšky přes hranice ! Proč zrovna na hranicích ?
Vždyť třeba pro vyšší kmitočtová pásma byly vysílače RFE v Portugalsku a signál se šířil ionosfericky…A rušičky pro rušení těchto kmitočtů byly na Ukrajině.
Svobodná Evropa v televizi – díval jsem se a byl jsem notně zklamám. Byl to ztracený čas. Žádná konkrétní informace, jen jakýsi „evropský dějepis“ z německého pohledu. Očekával jsem mnohem, mnohem víc. Mnohem více informací o lidech, kteří dělali program, technické informace a zajímavosti kolem vysílání.
Z pohledu pamětníka a dlouholetého posluchače to byla „velká nula“.
On si to plete s radioelektronickym pruzkumem, to nebyly rusicky, ale objekty s radiovou odposlechovou sluzbou. Byli v tesne blikosti zapadni hranice, vetsinou v tzv. zone prekryti za tzv. „Draty“ neboli signalni stenou na vyvysenych mistech, a zde se provadel monitoring radioveho provozu na zapadni strane. Odposlouchavalo se radiovy provoz napr. pri cviceni americke armady ale take policejni radiovy provoz. To nemelo s rusenim nic spolecne.
Jinak KV lze rusit velice obtizne, na nasem uzemi to slo pouze povrchovou vlnou do vzdalenosti nekolik desitek km se vsesmerovou antenou. Proto se pouzivalo umisteni rusicek pro nase uzemi v Rusku (model zapad-vychod…jak uz tu nekdo psal) bylo to podstatne ucinejsi, vyuzilo se odrazu od ionosfery, stejne jako rusena stanice. Navic se ucinek mohl umocnit pouzitim smerove anteny, ale i tak to bylo nevyzpitatelne, neustale menici se podminky sireni se proste nedaji osidit.
Sam si pouze vzpominam, jak muj deda poslouchal na tranzistoraku „Vola Londyn“ (nekdy kolem 83 – 87 roku) stanice byla dobre srozumitelna nicmene byla „podbarvena“ asi 1kHz zvizdotem z rusicky…dosnes si to vybavuji.
᥀xlibor. Máte pravdu. Nebyly to rušičky. Já se omlouvám. Říkalo se tomu utajovač.
Ano byl to radiový provoz. Já se v tom nevyznám, ale bublalo to také , tak jestli
to fungovalo nějak podobně.