Před třinácti lety proběhl v USA „proces století“ s hercem a hráčem amerického fotbalu O. J. Simpsonem. Jeho soud sledovala téměř celé Spojené státy na televizních obrazovkách, jedna část amerického národa mu věřila a druhá nikoliv. Simpson ze sebe nakonec dokázal setřást obžalobu z vraždy své manželky a jejího přítele a od soudu odešel jako nevinný. Aktuální kauza už tak závažnou situaci neřeší, i když následky mohou být doživotní.
Internetové stránky M&M včera uvedly, že Orenthal James Simpson stane znovu před soudem. Před třinácti lety v USA proběhla televizní show, jejíž hlavní náplní byl soudní proces, který měl rozhodnout, zda O. J. Simpson zavraždil svou manželku a jejího přítele. Velká většina Američanů si myslela, že vraždy spáchal, přesto jej porota v roce 1995 zprostila obžaloby. Stalo se tak i navzdory důkazům DNA. V roce 1997 však proběhlo – už méně sledované – občansko-právní řízení, které Simpsona uznalo vinným a uložilo mu nařízení, že musí pozůstalým vyplatit 33 miliónů dolarů. Na světě se objevilo rčení: „Nevinný jako O. J. Simpson.“ (V našich končiná se dá jméno obměnit a vznikne „Nevinný jako Jiří Čunek.“)
Současné obvinění O. J. Simpsona je – oproti tomu předešlému – úplná maličkost. Simpson se před rokem v Las Vegas měl násilně domáhat vydání upomínek na svou sportovní kariéru. Avšak činil tak v zamčeném pokoji a se zbraní v ruce, takže je obviněn z únosu a loupeže a může vyfasovat až doživotí.
Pro filmové diváky je jméno O. J. Simpson spojeno s rolí slaboduchého policisty Nordberga ze série parodií Bláznivá střela. Dokonce dostal za tuto roli i cenu. V roce 1995 – tedy v roce, kdy probíhal slavný soudní proces – získal za ztvárnění Nordberga v Bláznivé střele 33 a 1/3 Razzie Award pro nejhoršího herce ve vedlejší roli.
Pokud byl Simpson opravdu nevinný, cenu si plně zasloužil, protože většinu Američanů o své čistotě nepřesvědčil. Je-li však pravda opačná, nějaký ten Oscar by mu slušel.