Při příležitosti předávání televizních cen Emmy, vyšla najevo skutečnost, že příbuzenskou Emmy pro žurnalisty už na jaře obdržel Tomáš Etzler. Emmy získal za přínos k rozvoji moderních technologií ve zpravodajství. Nabízíme vám propagační film, kde uvidíte, jak BGAN, který Tomáš Etzler používá, funguje.
Když jsem v roce 2006 poprvé uviděl na obrazovkách ČT Tomáše Etzlera, otevřel se mi další rozměr pojmu zahraniční zpravodaj. Na vysokou kvalitu těchto pracovníků ČT jsem byl zvyklý a jejich práci jsem hodnotil vždy nejvýše z celého zpravodajství ČT, ale tento zpravodaj z Číny všechny převyšoval o několik úrovní. Jeho reportáže zprostředkovávají minimum „vaty“ a jsou, pro mě, ztělesněním přesné televizní žurnalistiky současnosti. Zatímco reportáže jeho kolegů rychle mizely v zapomnění, jeho syrové sondy do života prostých Číňanů vydržely jako námět hovorů ještě několik dní.
Jeho práci pomáhala i nová technologie BGAN, za jejíž uvedení do běžné praxe obdržel Tomáš Etzler ono ocenění. Byl prvním reportérem, který v roce 2004 tuto satelitní přenosovou techniku použil. Stalo se tak při reportáži z Bahrajnu pro CNN, pro nějž v letech 1999 až 2006 pracoval. V roce 2006 díky technologii BGAN CNN naprosto dokonale pokryla válečný konflikt mezi Hizballáhem a Izraelem.
Tomáš Etzler se televizních kruzích proslavil jako reportér, co si všechen materiál připravuje sám. Sám sobě je kameramanem a natočenou reportáž si i sám stříhá. Do redakcí tak posílá hotovu reportáž. Tuto praxi ze CNN si sebou přinesl i na ČT.
Onu cenu Emmy dostal za práci válečného zpravodaje pro CNN v Libanonu, Pro tuto stanici byl ještě válečným zpravodajem na Haiti, v Iráku nebo v Afghánistánu. Tomáš Etzler je zatím jediným Čechem, jenž pro CNN pracoval.
Propagační film technologie BGAN…
… a závěr jedné z Etzlerových reportáží pro ČT