Česká republika se v připravenosti rychlého internetu na budoucí požadavky (např. sledování videa s vysokým rozlišením obrazu) umístila na 11. místě (ze sledovaných 66). S odvoláním na BBC o tom informovala ČTK.
Podle studie Said Businnes School při Oxfordské univerzitě a oddělení aplikované ekonomiky na univerzitě ve španělském Oviedu jsou na širokopásmové připojení nejlépe připraveni v Jižní Koreji, Japonsku a Švédsku. Lépe než Česko jsou na tom například také Bulharsko a Rumunsko. Za námi však zůstávají třeba Spojené státy, Německo a nebo Velká Británie.
Česká republika se po průzkumu, který spočíval ve 24 milionech rychlostních testech, zařadila do druhé skupiny, kde je úroveň připojení na dnešní poměry komfortní. Internetový odborník Patrick Zandl si myslí, že výsledek je platný pouze pro území Prahy. „Mimo Prahu je situace mnohem komplikovanější a neodvážil bych se označit ji za komfortní,“ řekl Zandl ČTK.
Ve výzkumu se sledovala nejen rychlost stahování dat, ale i rychlost odesílání dat a prodleva, jak dlouho informace putuje systémem. Autoři zdůrazňují, že se výsledky neopírají o inzerovanou rychlost, ale o data z praxe. Výsledky pak vědci zkombinovali s rozšířením širokopásmového připojení v jednotlivých zemích a sestavili žebříček celkové kvality rychlého internetu. Nejlépe jsou na tom v Jižní Koreji, Japonsku a Hongkongu. Z evropských zemí jsou ve výběrovém seznamu deseti států Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko a Norsko.