Server YouTube oznámil, že požadavky od britské vlády a policie na odstranění obsahu vzrostly o 71% ve srovnání s první polovinou uplynulého roku. Google, provozovatel serveru YouTube.com, zveřejnil čísla ve výroční zprávě. Podle ní britská policie a příslušné orgány požádaly o stažení 135 videií z YouTube, jedná se o období první poloviny letošního roku. Důvodem jsou prý obavy z národní bezpečnosti.
Google zveřejnil zprávu o transparentnosti
Stejně jako jné technologické a komunikační společnosti, tak i Google musí pravidelně zpravovat vládní agentury a soudy o uživatelských datech. Vlády žádají o odstranění obsahu z různých důvodů – nenávistné projevy osob, videa obsahující násilí a jiné. Tzv. „Transparency Report„, tedy jakási výroční zpráva o transparentnosti, mimo jiné uvádí, v kolika případech požádaly státní orgány o stažení dat z důvodu národní bezpečnosti. Na informaci upozornil britský deník Guardian.
DOPORUČUJEME: Stream.cz v útlumu, potichu z něj mizí televizní stanice
Výroční zpráva Googlu uvádí, že orgány činné v trestním řízení požádaly o soukromé informace týkající se celkem 1 443 Britů či jejich uživatelských účtů, Google toto číslo odhalil vůbec poprvé ve své historii. Zatímco v druhé polovině roku 2010 vznikly 1 162 požadavky na informace o uživatelských datech, za první půl rok 2011 činilo toto číslo 1 273. Britská vláda učinila 65 žádostí o stažení obsahu (počítáno ze všech služeb společnosti Google) za první půlrok 2011, v předchozím půlroce to bylo 38.
PSALI JSME: Skupina Media Bohemia spouští dárkový portál DeliDeli.cz
Důvodem ke stažení obsahu je i národní bezpečnost
Strach z národní bezpečnosti projevilo 135 žádostí o stažení videí ze služby YouTube, další 62 žádosti byly učiněny na základě porušení soukromí, bezpečnosti a nenávistných projevů. Téměř 30 položek mělo být vyřazeno po dvou soudních příkazech týkající se ochrany a bezpečnosti. Google zveřejnil, že počet žádostí vzrostl oproti uplynulému půlroku o 71%. Google zároveň oznámil, že britské vládě, policii a soudům vyhověl zcela či částečně v 82% případů.
ČR bez stížností, Indie chtěla odstranit kritizující politická videa
Z České republiky nepřišla v uplynulém pololetí žádná žádost o stažení obsahu z YouTube, ani jiné služby Googlu. V Číně z celkem 121 položky všech služeb žádaly orgány stažení tří položek. Google vyhověl, jelikož porušily uživatelskou politiku společnosti. Francouzské soudy požadovaly odstranění celkem 180 položek ze služeb společnosti Google, v sousedním Německu vzrostly požadavky o 38%.
NENECHTE SI UJÍT: Vyzkoušeli jsme nový vzhled YouTube. Co přináší uživatelům?
Indické orgány pak chtěly odstranit několik videií, která měla zobrazovat osoby protestující proti čelním politickým představitelům či používající urážlivé výrazy proti náboženským hodnostářům. Navíc mělo být staženo 236 komunitních skupin a profilů, který byly kritické k lokálním politikům. Google ovšem v tomto případě nevyhověl, jelikož skupiny neporušovaly pravidla Community Standards (pravidla pro vytváření skupin), ani indické právo.
PŘEČTĚTE SI: Google+ je tu už pro všechny. Svede vyrovnanou bitvu s Facebookem a Twitterem?
Vůbec poprvé přijal Google žádost o odstranění obsahu ze zemí jako je Polsko a Cookovy ostrovy.