Počet rádií vysílajících přes internet rozšířilo od 15. února Rádio RPI neboli Rádio Polského institutu v Praze. Vysílání je vyvrcholením spolupráce mezi Polským institutem v Praze a INTERNETMEDIA.CZ s.r.o.
Rádio Polského institutu je prvním projektem tohoto druhu v rámci Polských institutů na celém světě. Je to nový způsob, jak seznamovat širokou veřejnost po celém světě s polskou hudbou a informovat o událostech v polské kultuře.
Hudební formát rádia, který je základem celého vysílání, nemá konkrétní formu, nedá se nikam zařadit. Je to průřez polskou hudbou v širokém slova smyslu. Jedná se o velký výběr hudby – momentálně archiv rádia obsahuje přes 3 000 skladeb a neustále se rozrůstá.
„Jsme rádi, že se naše nabídka rozšířila o další, velmi významný počin mezi námi šířenými rozhlasovými stanicemi, kterých je dnes, po čtyřech letech naší činnosti, již více než 70. Spolupráce s Polským institutem v Praze má i velmi významný kulturní a mezinárodní rozměr, a toho si právě velmi ceníme.“ Tak hodnotí zahájení vysílání Adam Křikava, generální ředitel INTERNETMEDIA.CZ s.r.o.
Vysílání Rádia Polského institutu není v současnosti odbavováno živým moderátorem, ale funguje plně automaticky. Rádio Polského institutu vysílá na internetu 24 hodin denně. Internetové vysílání Rádia RPI je dostupné na adresách http://www.polskyinstitut.cz nebo http://www.abradio.cz/www/institut.asx.. Vysílání je šířeno prostřednictvím technologie Windows Media v kvalitě 32 kbps. „Vysílat v nižší přenosové rychlosti jsme se rozhodli kvůli posluchačům s běžným modemovým připojením,“ říká Miroslaw Jasiński, ředitel Polského institutu v Praze.
Svým posluchačům nabízí rádio proud hudby přerušovaný kulturním zpravodajstvím z obou zemí, rozhovory a pořady týkající se různých kulturních odvětví.
„Chceme poskytovat ve zvukové formě aktuální zprávy o kulturním dění v Polsku a polských kulturních akcích na území ČR, které by měly být zdrojem informací jak pro širokou veřejnost, tak pro novináře,“ uvedl ředitel Jasiński. „Naše rádio má oslovovat co nejvíce lidí, proto všechny informační bloky připravujeme ve třech jazykových mutacích: polské, anglické a české. Připravujeme také přímé přenosy různých akcí a v rámci stránek chat s osobnostmi polské kultury, které navštěvují Prahu,“ říká dále.
Aneta Szczepankiewicz