Projekt Piano startuje, ale revoluce se nekoná

piano-logoUž v pondělí 18.4 odstartuje zkušební provoz zpoplatnění slovenských zpravodajských portálů Piano. Zatím se ale zdá, že tento projekt dostojí ambiciózním představám svých zakladatelů jen z malé části. Z myšlenky kompletního zpoplatnění webového obsahu se totiž stává zpoplatnění diskuzí a několika málo sekcí.

Už jen tři dny zbývají do startu zkušebního provozu projektu Piano, který si klade za cíl změnit nejprve slovenský a později i český internet, prostřednictvím zpoplatnění zpravodajských webových stránek a serverů. Za projektem stojí společnost NextBig, jejímiž vlastníky jsou například Miloš Čermák, Adam Javůrek, nebo Tomáš Bella.  Jenže z původně proklamovaného záměru zpoplatnit slovenské zpravodajské weby zbývá tři dny před spuštěním pouhé torzo.

PŘEČTĚTE SI: Slovenský projekt zpoplatnění webu stojí na hliněných nohou

Piano, aneb plaťte za diskuze a diskuze a diskuze

Pojďme se podívat, co tedy slovenské Piano vlastně nakonec čtenářům za necelá tři eura měsíčně nabídne. Podotýkám, že údaje jsem čerpal z oficiálních stránek  pianomedia.sk a tak předpokládám, že jsou nejen pravdivé, ale i aktuální. Nakonec kdyby ne, bylo by to opravdu smutné.

Kdo a jak se do projektu Piano zapojí:

pravda.sk – internetová verze slovenského deníku Pravda.
Co za peníze nabídne: přístup do sekce Názory a přidávání komentářů.

hnonline.sk – internetová verze slovenského deníku Hospodárske noviny.
Co za peníze nabídne: přístup do sekce Komenáře, přístup do archivu článků starších než dva týdny, přidávání komentářů, možnost položit otázku v odborných poradnách, texty příloh, texty z magazínu Prečo nie. Web bude při placeném přístupu kompletně bez reklamy.

tyzden.sk – internetový portál časopisu Týždeň.
Co za peníze nabídne: s předstihem texty z papírového vydání, přidávání komentářů a přístup do diskuzí, neomezený přístup k videím. Web bude při placeném přístupu kompletně bez reklamy.

denniksport.sk – internetový portál deníku Šport.
Co za peníze nabídne: s předstihem texty z papírového vydání, přidávání komentářů, archiv textů starších než 24 hodin, přístup k původním autorským textům psaným výhradně pro web. Web bude při placeném přístupu kompletně bez reklamy.

itnews.sk – internetový portál časopisu PC Revue.
Co za peníze nabídne: přístup k rubrikám Recenzie a Produkty, aktuální ve flashové verzi tištěného časopisu, neomezený přístup k textům časopisu PC Revue. Web bude při placeném přístupu kompletně bez reklamy.

sme.sk – internetový portál deníku SME.
Co za peníze nabídne: přístup do sekce Komentáre, přístup do sekce Teraz, přístup k aktuálnímu vydání tištěné verze s předstihem a přístup do archivu, přístup do diskuzí, vkládání inzerátů v sekci Inzetáty, vkládání stížností v sekci Sťažnosti, vkládání dotazů na webu Primar.sk, přístup k prémiovým informacím na Natankuj.sk.

medialne.sk – internetový portál Mediálne.sk.
Co za peníze nabídne: kompletní přístup, obsah zdarma nebude k dispozici

TV JOJ – internetový portál slovenské komerční televize.
Co za peníze nabídne: internetové vysílání televize JOJ bez vložených reklam, internetové vysílání na video portálu huste.sk bez vložených reklam.

meetoo.sk – internetový portál.
Co za peníze nabídne: možnost sledovat pořady Lajnklub, Inšpirátor, Vioces a přístup k vysílání internetového rádia FM Pohoda Live.

piano-homepageZa 2,99 toho zatím příliš nedostanete. Vlastně můžete především diskutovat. (Screenshot: RadioTV)

Piano na bonusovou strunu příliš nehraje

Sečteno a podtrženo. Pokud uživatel zaplatí, potom získá možnost u čtyř webů komentovat články (ovšem přidávání komentářů považuji především za plus pro provozovatele webu a nikoli pro čtenáře), u čtyř webů se mu nebude zobrazovat reklama a u dvou video portálů nebude obtěžován reklamou vkládanou do videí, u tří webů si bude moci s předstihem přečíst tištěnou verzi periodika a pouze u jednoho jediného webu si bez předplatného nepřečte nic (jedná se ale o web věnující se mediální problematice a tudíž nelze čekat, že by se bez něj průměrný internetový brouzdač neobešel).

Jistě, potom je tu ještě přístup k některým rubrikám, i když často se jedná o rubriky komentující a glosující aktuální dění, které většinou nejsou mezi čtenáři nejvyhledávanější, několik internetových video pořadů a jedno rádio, ale i přesto má současná podoba onoho „ revolučního zpoplatnění zpravodajských webů“ poměrně dost daleko k původním představám o slovenském internetu, kde si zdarma téměř ani nekliknete.

Salámová taktika a nové platformy

Netvrdím, že je tím projekt Piano odsouzen k nezdaru, ale že by se jednalo o revoluci, o tom nemůže být řeč. Zatím připomíná Piano nafouknutou bublinu, která se sice časem může rozrůst, ale spíš mírně splaskne.

Zatím co skokové a příliš proklamované zpoplatnění jakéhokoli webového obsahu může způsobit u čtenářů spíš odpor než cokoli jiného, tak salámová taktika, kterou praktikují tuzemské portály a weby je zatím daleko účinnější. Nakonec, vždyť takový Reflex, Respekt, Strategie, Hospodářské noviny, ale i třeba MF Dnes nabízejí buď aktuální vydání v elektronické podobě, nebo přístup do archivu za poplatek už nějaký ten pátek a nikomu to nepřipadne divné, natož „revoluční“.

NAPSALI JSME: Slovenské webu budou zpoplatněny už za dva týdny, reklama zůstane

Ještě snazší a světlejší budoucnost mají potom platby za obsah pro jednotlivé platformy, ať už se jedná u různé čtečky, tablety, nebo mobily. Na těchto platformách si totiž uživatelé na placení za produkty zvykají od začátku a nemají pocit, že je chce vydavatel obrat o to, co měli zdarma, respektive za co platili prostřednictvím zobrazované reklamy.

Slovenský pokus o zpoplatnění webů je tedy sice velmi zajímavý způsob jak hazardovat s přízní čtenářů,  ale měli bychom mít stále na paměti, že piáno je sice krásný analogový nástroj ale internet je přeci jen o datových službách.

Autor článku: