Ještě před několika měsíci to vypadalo, že se tuzemští příznivci nových technologií dočkají po sérii peripetií vysílání televizních kanálů prostřednictvím mobilních telefonů (DVB-H). Hlavním tahounem v procesu příchodu mobilní televize do Česka byla společnost T-Mobile. Iniciovala vytvoření společné dceřinné společnosti s Telefonicou O2 a Vodafonem, která se o licenci k provozování televize pro mobily a přístroje PDA chtěla ucházet. Dokonce založili Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS), která tuto dceřinnou společnost měla vlastnit. Do jí spravovaných kmitočtů se měly vejít tři autonomní sítě pro mobilní televizi všech operátorů.
Čekalo se na udílení licencí, které spadá do kompetence Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Dlouho nebylo jisté, kdy se rozhodne, které z kmitočtů zbylých po postupně vypínaném pozemním analogovém vysílání budou uvolněny pro DVB-H. Zároveň operátoři průzkumem trhu zjistili, že zájem zákazníků o možnost proměnit svůj mobilní telefon v přenosnou televizi je minimální. Skepsi netajil ani předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák. Již v březnu popsal v deníku E15 svůj pesimistický pohled na celou záležitost. Za pravdu mu dal současný stav, kdy se ČTÚ rozhodl kvůli nezájmu zákazníků a potažmo operátorů zrušit postupné přípravy na výběrové řízení.
Česko se tak nepostaví po bok silně mobilní televizí prošpikované Itálie, kde se sledování oblíbených pořadů prostřednictvím mobilu stalo na evropské poměry neuvěřitelným fenoménem. Pár slz symbolicky uroní fanoušci nových technologií i telefonní operátoři, kteří do příprav zpočátku slibného projektu investovali své peníze a čas svých odborníků. Nejvíce vložených prostředků bude muset oželit T-Mobile, který dokonce už na podzim 2006 v rámci zkušební licence provozoval DVB-H v Praze pro necelé tři stovky testovacích zájemců. Příznivci technických novinek jistě brzy objeví novou, která je zaujme a která svým provozovatelům přinese na rozdíl do DVB-H i komerční efekt.
Foto: Chip.cz