Ta pravá Koule s „gulama“

kouleczMnoho nových internetových projektů se prezentuje jako jedinečné. Ne vždy ale splní očekávání potenciálních uživatelů a zapadnou do šedivého pole internetu. Občas však vysvitne nad šedivými mraky světlá výjimka – a takovým případem bude zřejmě portál Koule.cz.

Samotný nově vzniknuvší hudební portál asi nic mimořádného do vod českého internetu nepřinese. Vesměs staví na aktuálních zprávách ze světa hudby a showbyznysu, tohle asi nikoho neochromí. Přesto v kombinaci s rozhovory a hudebními speciály jsou už vyhlídky na konkurenceschopnost světlejší, k tomu se přidávají i další přidané hodnoty, o nichž jsme psali zde. Když už nic jiného, tak si skupina Lagardére Active ČR udělala reklamu na svá „kamenná“ rádia, všudypřítomné odkazy na rozhlasové stanice chybět nesmí, vše završují „miniblogy“ moderátorů těchto stanic (ve skutečnosti jen přední moderátoři odpovídají na jednu otázku). V prezentaci rádií jsem našel jednu drobnou chybu – u Frekvence 1 je uvedeno, že „sexy život“ (s malým „s“!) je vysílán od 12:00 do 14:00, sice to je čas pro Babyboom,… to však není důležité.

Tento portál činí výjimečným jedna zásadní rubrika, konkrétně hudební streamové rádio MusiLine. Ano, webových rádií je tu dostatek (vlastně přebytek). Ta ovšem většinou hrají jen stále ty stejné songy linoucí se z reproduktorů analogových terestrických rádií. Většina se buď dubluje, nebo se omrzí její poslech (často kombinace obojího). MusiLine ale našla cestu, jak se této problematice vyhnout. Posluchač si může navolit preference jednotlivých hudebních stylů (lze si tedy nastavit například 60% popu, 30% rocku a 10% punk). Navíc u každého stylu si můžete upravit jeho podkategorie (Pop – Pop, Pop/Funk, New Age, Eurodance, Instrumental Pop, New Wave).

koule_player

Je pravda, že i tento portál má ještě své mouchy a ne vždy hraje to, co by si posluchač přímo přál. Nastavíte-li si například punk, může se Vám stát, že přijde i „vetřelec“ v podobě Michala Davida. Rozhodně se ale dá odpustit, písně totiž po registraci můžete hodnotit (líbí/nelíbí) anebo je lze jednoduše přeskočit (na rozdíl od zaběhlých webrádií). Songy jednotlivých interpretů se neopakují, právě naopak. Za dobu poslechu asi dvou dnů jsem zkoumal rozsah na skupině New Order, během poslechu jsem zaznamenal více než 15 různých skladeb od této „rockové“ kapely. S úžasem jsem zjistil, že skupina má více písniček než jedinou True Faith, kterou nám servírují rádia. Zadarmo jsem tak mohl slyšet skoro dvě celá alba – Waiting For The Sirens‘ Call a Get Ready. Leckterá rádia by se mohla inspirovat a svůj hudební playlist na základě frekvence poslechovosti rozšířit. Je příjemné slyšet i jiné písně.

Právě to, že celá služba je zadarmo, je její nejsilnější stránkou. Práva porušována nejsou, nikdo si nic nemůže stáhnout a navíc se jedná o stream (tedy proud písní). Až navíc časem přibude možnost navolit si preferenci hudebního období (70.,80.,90.léta a novinky) nebo země původů, nebude mít snad přehrávač jedinou chybu na kráse. Teda jednu možná ano, asi by stálo za úvahu připojit i možnost mluveného slova. Vím, že je to prakticky téměř neproveditelné, mám ale na mysli trochu něco jiného. Rádia zastupovaná společností Lagardére Active ČR mají bohatý archiv (Kočkovaná, Dámský klub, Autostop či glosátorské osobnosti Petr Čtvrtníček, Petr Jablonský,…), uživatel by si navolil podíl mluveného slova či stanici, jíž by dával přednost, a je to! Stejně Frekvence 1, podle slov programového ředitele Mirka Škodu, uvažuje o internetové stanici mluveného slova… sem s ní!

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: