Před 75 lety, tedy 31. srpna 1936, zahájila společnost Radiojournal vysílání do zahraničí prostřednictvím krátkých vln. Název, rozsah i poslání se v několikrát měnil, v současné době je ČRo 7 – Radio Praha jednou ze stanic ČRo, která vysílá v šesti jazycích na několika platformách.
ČRo 7 – Radio Praha usiluje v aktuální kampani nejen o získání nových posluchačů za hranicemi naší vlasti, ale chce být viditelnější přímo u nás. „Český rozhlas 7 využívá v této kampani i své 75. výročí,“ říká ředitel ČRo 7 – Radio Praha Miroslav Krupička a dodává: „Uspořádali jsme setkání posluchačů ze zahraničí, 31. srpna odpoledne proběhne živé vysílání ze stanu v ulici Na Příkopech v Praze. Plánujeme rozšíření vysílání pro cizince žijící v Praze, vsázíme i na užší spolupráci s příbuznými institucemi jako jsou Česká centrála cestovního ruchu či Česká centra.“
PSALI JSME: Rozhlas skončil na krátkých vlnách, jak se to projeví na možnostech příjmu?
„Zahraniční vysílání Českého rozhlasu je financováno z rozpočtu Ministerstva zahraničí ČR. V důsledku úsporných opatření v souvislosti se snižováním státního deficitu byl rozpočet zahraničního vysílání v letošním roce zkrácen o 40 % na 30 milionů Kč. Důsledkem této redukce bylo ukončení vysílání na krátkých vlnách, či snížení počtu zaměstnanců,“ dodává René Zavoral z Českého rozhlasu.
„Registrujeme úbytek posluchačů – respektive ohlasů,“ podotýká Miroslav Krupička. „Tento úbytek však bereme jako výzvu a soustředíme se hlavně na rozvoj internetu, kde mají data zcela opačný trend. Proto se i naše posluchače snažíme převést na web a na příjem přes mobilní telefony.“ Živé vysílání Radia Praha je možné v tuzemsku naladit v telefonech s operačním systémem Android a mobilních telefonech iPhone, kam lze z AppStore zdarma stáhnout i „ČRo iRadio“ aplikaci. Uživatelé Androidu si mohou stáhnout aplikaci „Český rozhlas“ také na stránkách www.android.com.