Analogové rozhlasové vysílání – pásmo velmi krátkých vln FM / VKV a střední vlny AM

Analogové vysílání rádia na běžnou anténu je dominantním způsobem příjmu a poslechu rozhlasového vysílání nejen v České republice, ale prakticky kdekoliv ve světě. Výhodou tohoto způsobu příjmu je jeho univerzálnost. Posluchač si vystačí prakticky s jakýmkoliv běžně dostupným rozhlasovým přijímačem, kapesním zařízením, autorádiem nebo mobilním zařízením. Tento způsob příjmu automaticky podporují i všechny mobilní telefony s funkcí rádia.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Analogový příjem v AM je na ústupu

Analogový příjem rádia v pásmu středních vln je v posledních desetiletích výrazně na ústupu. Důvodem jsou vysoké náklady na šíření signálu a výrazně nižší kvalita zvuku než u velmi krátkých vln. Naproti tomu má vysílání na středních vlnách výraznější dosah. U části především starších posluchačů existuje i výrazný návyk na tuto platformu. Díky tomu můžete ještě i v roce 2016 poslouchat několik rádií v pásmu středních vln.

Český rozhlas a Impuls využívají AM pásmo

Český rozhlas na středních vlnách provozuje své rádio mluveného slova (Český rozhlas Plus), a přidávají se i komerční subjekty. Provozovatel dlouhodobě nejposlouchanějšího soukromého rádia Impuls má na středních vlnách svůj druhý kanál s názvem Český Impuls AM. V tomto pásmu je k dispozici i soukromé Rádio Dechovka.

V zahraničí využívají pásmo středních vln různé rozhlasové programy mluveného slova, světové zpravodajské stanice (BBC World Service, Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (Radio Free Europe – RFE / Radio Liberty), Hlas Ameriky / Voice of America – VOR a další).

Rádio na klasickou anténu

Příjem rádia na klasickou anténu byl České republice v předchozím desetiletí výlučně analogový. Pod analogovým příjmem rozumíme poslech rozhlasových stanic na běžném přijímači podporujícím FM/VKV, případně střední vlny (AM).

....
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .