Pod pojmem digitální rádio se označuje terestrické rozhlasové vysílání DAB a DAB+. Toto vysílání je alternativou k populárnímu analogovému FM vysílání, které využívá většina posluchačů. Digitální vysílání může v dlouhodobém horizontu zcela nahradit současné analogové programy. Nebo mohou obě platformy dlouhodobě existovat vedle sebe, což se momentálně děje.
Digitální rádio rozšiřuje možnosti klasického vysílání
Do digitálních rozhlasových sítí se „vejde“ několikanásobně více rozhlasových stanic. Posluchač tak může mít k dispozici bohatší programovou nabídku, kterou dnes hledá především na internetu.
A právě internet je paradoxně největším konkurentem digitálního rozhlasového vysílání. Právě na internetu lze poslouchat desetitisíce různých rozhlasových stanic z celého světa, čímž se tato platforma stává populárnějším doplňkem k běžnému rozhlasovému příjmu.
Standardy a normy digitálního rádia
Digitální rozhlasové vysílání se v České republice realizuje v normách DAB a DAB Plus. Rádio lze digitálně poslouchat i na středních vlnách prostřednictvím technologie DRM. Dále lze rozhlasové stanice přijímat digitálně i přes distribuční sítě, které jsou určeny primárně pro televizi.
Díky tomu můžete poslouchat rádio digitálně i přes televizní satelitní přijímač (DVB-S), přes běžný televizní set top box (DVB-T) a přes přijímací zařízení kabelové televize (DVB-C).
Rádio na klasickou anténu
Příjem rádia na klasickou anténu byl České republice v předchozím desetiletí výlučně analogový. Pod analogovým příjmem rozumíme poslech rozhlasových stanic na běžném přijímači podporujícím FM/VKV, případně střední vlny (AM).
....