Co znamená Rádio Contact na internetu? Zajímavé poznání

rcl_logoGLOSA. Včera se na českém internetu stala událost hodná zaznamenání. Liberecké Rádio Contact po 19 letech plnohodnotně vstoupilo na internet s vlastním webem i streamem. Tento krok se pro dotyčného broadcastra rovná malé revoluci. Posluchači z celé republiky tak budou moci zaznamenat, kam se vysílání tohoto rádia za celou dobu posunulo, a zda se oproti počátkům vůbec nějak změnilo.

Vysílá od roku 1991

Rádio Contact Liberec patří mezi vůbec nejstarší stanice na českém trhu. I přesto nemá rádo změny. Je jedním z posledních rádií, které odmítaly investovat do vysílání na internetu. Donedávna mělo k dispozici jen statickou stránku ve formě vizitky na webu Českého ráje (původní web je přístupný zde). Včera učinilo vedení stanice ráznou změnu – nejenže spustilo zbrusu nové webové stránky, ale zprovoznilo i dlouze očekávaný webový stream. RCL, jak se stanice familiárně nazývá, vysílá přes portál Play.cz.

Možná si řeknete, že spuštění jednoho webu a streamu by nemělo být důvodem pro významný článek na našem webu. A vůbec, že děláme humbuk pro nic. Jenže možnost poslechu tohoto rádia napříč republikou se vzhledem k okolnostem posledních let rovná malé revoluci. Jednak se už teď dá říct, že český rozhlasový trh je na internetu v kompletní sestavě včetně regionálních mutací jednotlivých stanic. Výjimkou je jen minirádio Františka Krpenského v okrese Brno – východ, které ale má svůj web, a stream je zřejmě jen otázkou času.

PŘEČTĚTE SI: Hodina pravdy na rádiu … Contact (recenze z roku 2000)

Studio Radio NajIlustrační foto, archiv

Zajímavý pohled do minulosti

Dalším důvodem pro radost je fakt, že Rádio Contact Liberec v sobě skrývá zajímavý pohled do minulosti rozhlasového vysílání. S jistou nadsázkou lze říct, že jde o muzeum. V jeho vysílání uslyšíte množství prvků, které se tam vyskytují v nezměněné podobě od roku 1991, včetně některých jinglů, znělek nebo rubrik. Aniž bychom chtěli být sarkastičtí, rádio RCL je opravdu námětem pro rozhlasáky ve smyslu, co ještě může být úspěšné a poslouchané i v 21. století.

Program každé stanice totiž postupně prochází obměnou a modernizací, aby si udrželo posluchače. Mění se nejen informační ale i zvuková složka, která má za cíl více přiblížit vysílání konkrétní cílové skupině. RCL je v tomto směru výjimkou. Ačkoliv se vyhýbá výrazným změnám a opravdu zní jak z poloviny 90. let, stále se může opřít o silnou posluchačskou základu, o niž si některé jiné regionální stanice mohou nechat zdát. Alespoň jednou týdně toto rádio dle RadioProjektu poslouchá 101 tisíc posluchačů, denně toto číslo čítá 48 tisíc.

Hudební složka s intuitivním plánováním

Zajímavostí je i hudební složka stanice. RCL totiž patří mezi poslední nevyprofilovaná rádia na českém trhu. Hudební záběr se dá lehce charakterizovat jako multižánrový a z hlediska časových období různorodý pop. I v době, kdy je precizní hudební formátování jedním z nosných pilířů fungování komerčních stanic, si Rádio Contact vystačí s intuitivní dramaturgii postavené na pocitech jednoho či dvou lidí uvnitř redakce.

A závěrem, dejme slovo kritikům. Rádio Contact bylo za dobu své existence známo tím, že téměř vůbec nekomunikovalo s jinými médii. Za 19 let nereagovalo ani na pokusy o komunikaci ze strany RadioTV, a hradba mlčení není dodnes prolomena.

NOVĚJŠÍ RECENZE: Zaostřeno na ranní vysílání Rádia Contact Liberec (recenze z roku 2007)

Studio Radio DuhaIlustrační foto, archiv

Jak vnímali tento program recenzenti?

I proto jsme o tomto rádiu v minulosti téměř vůbec neinformovali, a výjimkou byly jen recenze ranního vysílání. První recenzi napsal nekompromisní Geertruid Zell-Macload přesně před deseti lety, a uvedl ji slovy: „To je osvěžení! Po všech těch profi a poloprofi rádiích narazit na tak krystalicky čistou amatérskou stanici! Ovšem pak se zhrozím, když vidím, že ji podle průzkumů poslouchá skoro 100 tisíc lidí. Tahle skupinka posluchačů musejí být ale zarytí patrioti, když toho snesou víc než já.“ (celou recenzi si můžete přečíst zde).

Druhou recenzi jsme publikovali o sedm let později, a mírnějším stylem ji formuloval Martin Šinkovský. Nicméně ani on za ta léta nepocítil významnější změny. „Na RCL je problém v tom, že zní, jakoby začalo vysílat před týdnem. Parta kamarádů si pořídila základní vybavení a rozjela vysílání z pokoje nějakého bytu v panelákovém domě. Kdyby to byla pravda, všechno to neumětelství, amatérismus a chyby by mohly být omluveny. Jenže Radio Contact Liberec vysílá již od roku 1991 a já mám dojem, že celých 16 let v nezměněné podobě. Lidé ve vedení nejspíše zamrzli někdy v začátku a dodnes žijí v jakési izolaci, kdy se k nim nedostalo nic nového z oblasti technického vybavení a profesionálního přístupu k vysílání. Jestli vydrží, tak se někdy dočkají doby, kdy bude „in“ retro z první poloviny 90. let. V té chvíli bude RCL na špici – jako skanzen prvních komerčních rádií. Expozice by se mohla nazývat třeba „Jak jsme začínali.“ (celou aktuálnější recenzi nabízíme ze).

Nicméně Rádio Contact Liberec je i přes svůj retro styl celkem úspěšné, a z tohoto pohledu si nezaslouží nic jiného než gratulace. A dovětek, že jakákoliv programová změna by mohla být kontraproduktivní.

Autor článku: