ČRo 2 – Praha projde v únoru změnou, nová „Dvojka“ bude více kontaktní

dvojka_cro_ilustraceV únoru nastane v programu druhého celoplošného veřejnoprávního okruhu poměrně radikální změna. Šéfredaktor ČRo 2 – Praha přichází z profilací okruhu určený celé rodině. Další neméně podstatnou změnou je nová identifikace – „Dvojka“, ta má být jakýmsi symbolem komunikace, spojení a soutěží. Do programu se tak dostávají nové kontaktní pořady.

Budoucí název stanice, programové schéma a hudební složka druhého programu Českého rozhlasu – velmi diskutovaná témata poslední dní a týdnů. Novinky budí posluchače k nebývalému množství připomínek a komentářů, podobný zájem o médium veřejné služby jsme zažívali v době, kdy Barbora Tachecí plánovala velké změny na ČRo 1 – Radiožurnálu. Jaké změny s sebou přinese příchod nového programu „Dvojky“?

ČRo 2 – Praha bude nově prezentována jako „Dvojka“

U některých posluchačů budí nevoli plánovaná změna identifikace, už nyní převládá nový název „Dvojka“ místo stávajícího ČRo 2 – Praha. Důvodem je podle stanice fakt, že „celoplošné stanice všude na světě se nemohou identifikovat lokalizací místa vysílání.“ Příkladem má být BBC Radio 2, navíc obdobné výsledky ukazují i výzkumy, které si Český rozhlas nechal vypracovat. Mgr. Jaromír Ostrý, šéfredaktor ČRo 2 – Praha, uvádí, co má nové označení Dvojka vyjadřovat: „Dvojka je pro mne symbolem komunikace, spojení, soužití. Vy a my.“ Někomu se nelíbí „Dvojka“, jelikož má jít o podřadný název – proč se ovšem nikdo nepozastavuje na Českou televizí, kde je rovněž „Dvojka“, dokonce i „Čtyřka“. Navíc jméno „Praha“ může skutečně evokovat úzký regionální rozsah. Důležitější než název stanice je ovšem náplň programu.

K TÉMATU: Změny na ČRo 2 budou postupné

dvojka_banner_ostryPosluchači uslyší změny pod vedením Mgr.Jaromíra Ostrého už 1. února 2011.

Jak to vidí?“ se přesune na odpoledne, přibudou kontaktní pořady

Pořad s dlouholetou tradicí – Jak to vidí? – nekončí, ba právě naopak. Posluchači si přáli delší stopáž, ta přichází od února. Program se přesouvá z času 8:30 na 16:00. Talk-show s názvem „Čaj pro dva aneb Jak to vidíte?“ je plánovaná na 60 minut a novinkou má být možnost přijít přímo do vestibulu Českého rozhlasu a zeptat „jaktovidičů“, do vysílání se nadále mohou zapojit posluchači prostřednictvím e-mailu nebo sociálních sítí.

DOPORUČUJEME: Důležitý úkol nové Rady ČRo – volba nového ředitele rozhlasu

Kontaktních pořadů přibude poměrně výrazně. Osmá večerní je vyhrazena pořadu „Kontakt Dvojky„, každý všední den zavítají do studia přední osobnosti medicíny, vědy, politiky či práva a budou odpovídat na dotazy posluchačů. Hodinový pořad však není jedinou talk-show, resp. kontaktním pořadem.

Další velkou změnou je Noční mikrofórum, podle vyjádření šéfredaktora Jaromíra Ostrého však nepůjde o klasický moderovaný program. V roli hostitelů se představí známé osobnosti, zvát si k rozhlasovému mikrofonu budou rovněž známé osobnosti, zapojí se opět posluchači. Vysílat se bude jak z pražského studia, tak i z regionálních studií, v neděli naváže na Noční mikrofórum dokument. Program začíná denně (tedy i o víkendu) vždy ve 22:30, končí krátce před půlnocí. Čtvrteční Noční mikrofórum se bude lišit, má být „poetické“, hostitelkou se stává herečka Gabriela Vránová a zvát si bude nejen své herecké kolegy, probírat s nimi chce život a poezii.

dvojka_banner_1-2

dvojka_banner_2-2

Podívejte se na nové schéma Dvojky a srovnejte jej s původním programem ČRo 2 – Praha.

Denní proud se člení na bloky, v pátek s Janem Rosákem

Změn dozná ranní vysílání, čtyřhodinové pásmo se dělí na dva bloky. V čase 5-7 naladíme relaci „Dobré ráno, Česko“ a soustředit se chce na „čerstvé informace, počasí, přehled tisku, soutěž, kalendárium, perličky z rozhlasového archivu a posluchačské příběhy„. Vše doplní „šlágry“. Lehčí vysílání následuje v čase 7-9, „Dobré a ještě lepší ráno“ kromě „šlágrů“ obsahuje Cvičení se Stanislavou Dufkovou, hosta před devátou a mnoho jiného.

ÚVAHA  K TÉMATU: Jakou cestou se má Český rozhlas dát? Cestou revoluce nebo evoluce?

Je jaká je“ není postesknutí, ani citace textu z písně Karla Gotta, ale název dopoledního bloku 9-12. Magazín pro celou hodinu se v první hodině zaměří na maminky a děti, po desáté hodině se ponese ve znamení životního stylu, zajímavostí a soudničky, po jedenácté zavítá do studia host. Přes poledne se překlenete s hudebním Kolotočem. Písničky od srdce se stěhují na 17:00. Zároveň dochází ke zkrácení stopáže hudebního programu, dechové hudbě je vyhrazen slot 18:30-19:00.

POSLECHNĚTE SI: ODPOLEDNE S DVOJKOU V NOVÉM

Ve vysílání ČRo 2 – Praha mohou posluchači slýchat self-promotion na nové odpolední vysílání. „Odpoledne s Dvojkou v novém. Počínaje únorem od pondělí do čtvrtka od 13 hodin tříhodinový blok zajímavostí a hudby. Čekají vás nevšední reportáže, aktuality dne, oslovíme slavné, větší prostor pro posluchače, čeká vás i humor, uslyšíte hudební lahůdky i tradiční šlágry.“ Pondělním až čtvrtečním vysíláním vás provede Pavel Kudrna, zprávy a aktuality sleduje Jiří Kokmotos. Náplň každé hodiny se bude lišit, po 13. to bude Rozhlas u plotny a Přepadovka, následují dobré ráno, poslední hodina přinese soutěž „Trefte se„. Páteční odpoledne bude trochu jiné, podtitul zní „Šťastnou cestu“ a Jan Rosák promluví „vesele i vážně o nadcházejícím víkendu i se soutěží Autostop„.

dvojka_cro_ilustrace_bannerCo si myslíte o plánovaných změnách na ČRo 2 – Praha? Řekněte nám prosím svůj názor v diskuzi pod článkem.

Víkend s hudbou, Karlem Gottem, zábavou a rozhlasovou tvorbou

Zásadní změny se odehrávají ve víkendovém vysílání. Známou je věcí je fakt, že moderátorský tým Dvojky rozšíří několikanásobný Slavík Karel Gott, každou sobotu v 9:00 (resp. v neděli v 15:00 v repríze) v pořadu „Zpátky si dám tenhle film“ promluví o setkání s hvězdami hudebního nebe a vybírá šlágry a evergreeny. V programu se objevuje několik dalších programů, novinkou je „Nezatloukat! Aneb My dva a čas„, o manželských a nemanželských vztazích se svými hosty pohovoří známá hlasatelka a moderátorka Hanka Švejnohová vždy v sobotu v 10:00.

GLOSA RADIOTV: Má ještě smysl digitalizovat rozhlas? Nepředčil jej už dávno poslech přes internet?

Vrací se Výlety s Dvojkou (sobota 14:00). Stopy, fakta, tajemství připravované Stanislavem Mottlem se přesunou na nedělní 10:30. Program doplní i Vyberte si na Dvojce (neděle 14:00), ten představí chystané pořady v dalším týdnu. Z programu naopak vypadává nedělní dopolední povídka. Dětská tvorba bude zastoupena jen v podobě dvou programů, tradiční Hajaja (denně v 19:00) a Domino (pondělí až pátek v 19:10). Víkendový Polštářek a Periskop z programu podle předběžných plánů mizí.

Z ARCHIVU: ČRo 2 – Praha připomíná výročí pohádkového Hajaji

Sobotní večerní program začne v 19:10, „RozHraní aneb poklady z rozhlasového archivu“ zprostředkuje Tomáš Černý. Téměř tříhodinové pásmo nabídne program RozHraní, zábavu i koncerty z archivu. Nedělní „To je život“ v 19:10 má na starosti František Novotný, ten si bude zvát hosty, nabídne legendární rozhlasovou hru a „Písničky o něčem„.

dvojka_cro_zima_bannerIlustrační obrázek ČRo 2 – Praha – „Rádio na vlně pohody“. Zdroj: Český rozhlas a RadioTV.

Modernizace a profilace programového schématu… a co dál? Co s hudbou?

Novinky v programu Dvojky lze považovat za modernizaci a profilaci. Panu Jaromíru Ostrému nelze upřít odvahu, s níž přetvořil nové programové schéma. Program působí jednodušeji a lze vysledovat, co se kdy a v jakém čase vysílá (například hudební bloky ve 12:00, 17:00, 18:30 a 21:00). Přínosem jsou konktatní pořady, které jistě zprostředkují zajímavé názory a informace. Během dne jsou posluchačům servírovány i zábavné scénky z rozhlasového archivu, snad se podaří najít něco nového.

Palčivým tématem je hudba. Ta staví na „šlágrech“. Hudební formát chce postihnout to nejlepší od šedesátých let do dneška s výrazným podílem české hudby. Pokud hudební dramaturgie zůstane stejná jako nyní, bude těžké přilákat mladší posluchače. Rozumím tomu, že se najdou tací, jimž současný formát vyhovuje. Navíc uznávám, že není možné se zavděčit všem. Přiznejme ovšem, že hlavní předností Českého rozhlasu je kvalitní mluvené slovo a to ve větší míře, než je tomu bězné na komerčních stanicích.

K TÉMATU: Jak se mění hudba v rádiích? Mění se i nároky posluchače?

Než budeme soudit tyto změny, počkejme a nechme týmu Dvojky aspoň pár dnů hájení. Zároveň věřme tomu, že profilace Dvojky a novinky v programu s sebou přinese vítanou změnu a nové posluchače. Změny ovšem nejsou definitivní a postupně se můžeme dočkat dalších novinek.

Budeme pro vás pozorně sledovat novinky, které se odehrávají na druhém okruhu Českého rozhlasu. Už brzy přineseme více informací.

Autor článku:

Komentáře (6)

    1. Václav Kadlček

      Začnu s tím, s čím s Vámi souhlasím. čro 2 se sice prezentuje jako rodinné rádio, ale s hosty, kteří se zabývají odbornými vědeckými nebo technickými tématy, tak s nimi často řeší to co senioři. Vždy když jsem v duchu přemýšlel o progamovém schématu, došel jsem k závěru a pochopení, že těžko hýbat s tradičními pořady. Toto pokořil pan Ostrý. Až do této doby šlo tuto stanici chápat jako dopoledne pro seniory a odpoledne a večer pro produktivní lidi. To teď narušuje výměna Písniček od srdce s Kolotočem. Přemýšlel pan Ostrý nad tím, že když dá možnost vstupu posluchačům po diskuzním pořadu, že rozhořčení posluchači s časovým znamením zapomenou na téma a budou myslet komu by z lásky nechali zahrát? Z toho plynou dvě možnosti vývoje. Buďto se pořad bude muset vrátit, nebo přejmenovat na nějakou podiskuzní aferparty. Dobře si pamatuju, jak pan Ostrý v Kávě o čtvrté chce být více ve spojení s posluchači, diskutovat ve studiu i po skončení Kávy o čtvrté,tak takto se mu to podaří, ale název Písničky od srdce bude lhát.
      Jinak uznávám, že se o tu stanici někdo stará a nenechá ji dojít do hrobu. Oceňuji, že jste pane Ostrý došel na pravidelnost hudebních boků a slova. To nebyla odvaha, ale normální úklidová činnost. Jak pojat hudbu? Je to hudba v podstatě Blaníku, ale amatérsky vybraná nějakým redakterem, který jen tak odhaduje a nemá přístup k dostatku skladeb. O tom svědčí rotace třeba Petra Koláře, který tak nějak přišel odnikud a nezajímá ani mě ani seniory, kterých jsem se na to ptal, oproti Jiřímu Suchému. Takže buďto to dotáhnout na Blaníkovský výběr, což by byl magnet na posluchače, ale já si myslím, že rozhlas má na víc a může nabídnout to co jiní ne a to hudbu takovou tu divadelní, toho Suchého nebo Wericha. Ono to tam je, ale teď nedávno to rušil Kotwald.
      I když by Čro 2 nabízela hudbu řadového rádia, tak málokdo si uvědomuje vysokou cenu nabité programové nabídky s kvalitním mluveným slovem, kterou nenajdede u nás, ale ani ve střední Evropě. Na ORF třeba je semtam povídka, ale o vědě nevím. ORF 2 je spíš BLANIK a ORF 3 je naše HITRADIO. Proto bych byl na Čro 2 více hrdý. Ale přes to přezevšechno vidím pana Ostrého se zapojováním posluchačů více do vysílání, že z toho bude reality šou a stanice identická s ČRO BRNO. Toto by bylo dobré jen v případě, že by se takto posluchači transformavali na Čro 5 Regiony a z druhého okruhu se udělá LEONARDO. Jinak je kontraproduktivní, aby pan Ostrý takhle dělal jednu komunitu čro Brna a druhou čro 2 a to v podstatě s identickými pořady.
      Název nepovažuji za nedůležitý, je to modernizace, s tímto typem mají zkušenosti v Polsku. Ale taky se možná brňák pan Ostrý chtěl stůj co stůj zbavit slova „Praha“. Zcela mylné je tvrzení, že celoplošná rádia se nemohou identifikovat místem vysílání, protože třeba zmíněný Blaník to tak dělá a lidi ho ladí i tam kde není na FM. Nebo i KISS Hády- jeden kopec a vysílá pro celou Jižní moravu a Vysočinu.

  1. Ivo Rottenberg

    Původně to vypadalo, jako nová verze televizní Sama doma. Ženy řídí vysílání, a já nabyl dojmu, že to je pouze nový job pro televizní hlasatelky. Dnes jsem si to poslechl, a je to docela hezké, svěží a živé vysílání. Tiše se za své podezřívání omlouvám:-)))) Snad jim to vydrží!

    1. Václav Kadlček

      Moje dopolední dojmy: Od úpraktických poraden k tlachání o ničem, takže vžití se do Frekvence 1.

    2. Ivo Rottenberg

      Jenže furt to samé:-))))))))))

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .