Dvojka Českého rozhlasu získá od 2. ledna 2012 silnější pokrytí, stane se tak v důsledku změn vysílací sítě. Ta se kromě Dvojky dotkne Českého rozhlasu 3 – Vltava. Důvody optimalizace jsou poměrně jasné – vedení ČRo plánuje z Dvojky vytvořit vlajkovou loď veřejnoprávního rozhlasu, a tudíž musí pro tento okruh najít silnější pokrytí.
Co znamená optimalizace sítě?
Stanice Český rozhlas 3 – Vltava opouští kmitočty 102.0 MHz (Brno – Kojál) a 96.8 MHz (Valašské Meziříčí – Radhošť). Tyto vysílače budou nově šířit program stanice ČRo 2 – Praha (nyní Dvojka), informoval o tom Český rozhlas: „Posluchači získají touto změnou významné rozšíření pokrytí ve vybraných oblastech.“ Stanici ČRo 3 – Vltava si místo toho bude možno naladit z vysílačů Valašské Meziříčí – Strážka (89.9 MHz), Olomouc – Pohořany (107.2 MHz), Břeclav (96.3 MHz) a Slavíč (107.9 MHz).“
K TÉMATU: Peter Duhan plánuje v Českém rozhlasu malou revoluci. Většinu stanic přeformátuje
René Zavoral, náměstek generálního ředitele pro strategický rozvoj, dodává: „Změna vysílacích frekvencí přinese většímu počtu posluchačů Dvojky Českého rozhlasu lepší možnost příjmu vysílání této stanice. Posluchači ČRo 3 – Vltava budou omezeni jen nepatrně. Pevně věříme, že tyto změny zvýši spokojenost našich posluchačů.“ Za změnami je však s největší pravděpodobností snaha vedení Českého rozhlasu o vytvoření nové vlajkové stanice – dle dřívějších vyjádření plánuje Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu, přeformátovat jednotlivé celoplošné stanice rozhlasu.
GLOSA: Pro Radio Wave prý nebyly kmitočty. Pro stanici mluveného slova se najdou
Oproti současnému stavu půjde o poměrně radikální změnu, která zcela jistě způsobí třenice nejen ve vedení ale i u posluchačů. Všechny celoplošné stanice dostanou nové názvy a profil. ČRo 1 – Radiožurnál bude vysílat pod názvem Jednička a měl by se stát plnoformátovou stanicí pro posluchače ve věku 40-60 let. Programově by stavěl na základech dnešní Dvojky. Zároveň by přibral do svého vysílání regionální stanice, které by se připojovaly do programu na několik hodin denně.
SOUVISEJÍCÍ: Studio NOC – prodloužené společné vysílání regionálních studií ČRo
Ilustrační fotografie, studio Rádia Česko
Co když nenaladíte Dvojku a Vltavu
Posluchače, kterých se výše uvedená změna dotkne, Český rozhlas ubezpečuje, že mají možnost „alternativního poslechu oblíbené stanice“. Ladit vysílání Vltavy totiž mohou přes internet, satelitní příjem či přes DVB-T (veřejnoprávní multiplex). Menšinový kulturní okruh ČRo 3 – Vltava jde částečně stranou, větší prostor získá Dvojka. Další aktuální informace o stanicích a jejich frekvencích Českého rozhlasu najdete na webových stránkách rozhlas.cz/vysilace.
To trvalo. Ten Radhošť mohl patřit i CR WAVE, když se rozdávalo, ale to by tu nesměli být lobisti (rada Čro) za priváty, tihle by mu odepřeli i 5W na dědině!
Ze všech frekvencí, které na Kojále jsou se tedy stane poprvé v historii 102,0 nejvyužitelnější a zúročí se dosah Kojálu, který byl dosud devalvován, protože to co na Kojále bylo, bylo zbytečně, protože všehna ta rádia CR 1 F1, IMPULS, CR BRNO a do teĎ VLTAVA měla kolem sebe ty nejsilnější vysílače. Pan Duhan přinesl toto dobré ze Slovenska, kde se jsou Ženevy rovnoměrněji rozděleny.
Jěště teda 92,6 bych dal někomu jinému.
Jaké nejsilnější vysílače kolem Kojálu máte na mysli ? Nejbližší srovnatelně výkonný vysílač je (pokud vím) Pardubice/Krásné.
Měl jsem na mysli nejsilnější vysílače v krajích, hlavně Zlín – Tlustá Hora (nejsilněší zlínský vysílač, lze jako místní vysílač poslouchat kromě většiny zlínského kraje taky v olomouckém a jihomoravském), Praděd(nesilnější v kraji olomouckém, kromě celého olomouckého kraje, lze poslouchat i ve zlínském a moravkoslezském), Jihlava – Javořice (nejsilnější na vysočině),
okrajově Ostrava – Hošťálkovice, RadhoŠŤ, Hodonín – Babí lom, Znojmo – Za humny
Kojál lze poslouchat téměř jako místní vysílač v kraji zlínském a olomouckém a dále na mnoha místech na celé moravy. Takže zatím kdo má Kojál, má i to nesilnější, co se našlo ve Zlíně, a že to nebylo slabé (oproti kojálu „jen“ 10 kW, ale huláká to zas po půlce Moravy), obdobně s Pradědem. Takže výsledkem jsou mhonásobné překryvy, které blokují celé pásmo a nedostane se k tobě nic jiného, než Miro žbirka – jedna láska je vždy prvá, Europe – Final Contdovn atd. E2 je sice demoradio, ale byla žádaná se svěží muzikou, ale když má slabé Brno, ještě s diagramem, tak dlohou dobu měla jen jeden 200 W ve Zlíně a když přece má Praděd, tak je to ten nejslabší, a aby toho nebylo málo, tak rušený právě Tlustou Horou, která je v podstatě nahrazena dvěma silnými vysílači. CR 2 obdobně do teď jak E2, o Beatu nemluvě. Logika věci: Když má někdo silný, tak sousední silný by měl mít někdo jiný.
Jsem si vždycky říkal: Tady slyším Kojál, ale k čemu mi to je, když tu stanici kvalitně ladím na dalších dvou místech. Čili CR 2 se opravdu bude poslouchat z Kojálu v Olomouci, ne zbytečně dokrytá Pradědem, v Kroměříži, Hulíně, Holešově, Uherském Brodě atd.
No přesně tak, brát Prahu v okolí Brodu takřka nemožné , tady jsi chytil a o pět
metrů vedle už nic. Navíc plno šumu a celé oblasti , kde se Praha vůbec nedala
chytit, ani v nuceném mono. Jenom se děsím , co bude s Brnem, nejlepším moravským
rádiem. Ještě by to chtělo zrušit Žurnál, to je škoda frekvencí, no a samozřejmě
smazat F1, ta je zadarmo drahá.
Jo Praha v UB byla na 107,8 za inverze rušena Maďary. Příbuzní v Nivnici se už těší na Kojál. Kojál se vzal vltavě, a to ani nemá UB, mohl by se vzít i RŽ, ten UB má. RŽ i když mám ze všech stanic nejmíň rád, chápu že ho někdo chce jako rádio s dopravou, sportem, politikou, ale CR 1 by se v tom mohl zlepšit a poskytovat pořady CRo 6, kde se snaží uvést věci na pravou míru a o triviální hudbě na RŽ škoda dál psat.
Ještě s Čro Brno: Pan Duhan ani ne před rokem řekl, že chce frekvence regionů použít na novou stanici Čtyřku mluveného slova. A prý regiony chce rozprášit na RŽ. Když to vezmu z té lepší stránky: Posluchači Brna musí sami uznat, že v podstatě to samé vysílání nabízí Praha (možná proto Praha posiluje, aby se na ni přesunuli, já bych k tomu dodal, že pro tyto posluchače by stačila Praha, která to bude dělat pořádně). Když to shrnu kolem a kolem na Brně je Apetýt, tedy poradny atd. to je i na Praze, myslím pořad je jaká je. Na Brně jsou Srdcovky, na Praze Písničky od srdce, a stejně Brno vysílá společně s regiony, teď to bude téměř půlka ze 24 hodin, což zas tvoří celoplošný okruh v podstatě formátovaný pro posluchače Prahy.
Kdyby na Brně hráli moravský folklor atd, neředili by to hloupostma, prosím,
ale jinak mě řekni BARKO, v čem spočívá, že Brno je nejlepším moravským rádiem, rád bych to pochopil, což jsem zatím nepochopil, co víc dokáže nabídnout oproti Praze?
Co vidím skepticky, jak jsem slyšem Duhana v Čaji pro 2, tak mě z toho vyplynulo, že čtyřka bude ve stylu: „Nehrát, mluvit cokoli“, protože říkal že tam budou pohádky hry věda, a když už posluchač bude naladěn, tak si i zprávy posluchne, takže zase guláš.
Ono se říká že čro má málo vysílačů, ale prd, má jich dost a lobisti za priváty se snaží aby náhodou Čro nebyl lepší, nedej bože aby tady nebylo Wave, přitom v normálních civilizovaných zemích se alternativní stanice veřejoprávním rozhlasem provozují FM4 nebo i SLováci s rádiem_FM, ale u nás to je ostuda!
Takže čro je dotlačeno k tomu hlavně nevinikat, v postatě bude mít vlajkovou stanici Dvojku, která je podle mě sice lepší než CR 1, ale je to pro starší, to se hodí odklidit posluchače na starší vlnu privátům, kteří si potenciál posluchačů CR 1 použijou na IMPULS atd.
Obdobně privátům se asi zdá, že regiony užírají moc posluchačů rádiím typu ČAS, BLANÍK, takže proto Čtyřka. Ale ve skutečnosti je to jedno, co to bude za guláš, jestli čtyřka nebo regiony, nakonec bych bral ty regiony ČR OL- moje nedělní dopolední rádio, hlavně kvůli melodickým oldies legendám (vždy v neděli 9.30-10:OO), pochybuju, že tento převrat přežijou. BRNO poslouchám tu a tam, Na Šťastné Vlně.
No , ono je to nějak takhle z mého pohledu. Pokud pustíš na Moravě Zlín nebo
Krokodýla nebo Rubi , dostaneš rádio z Moravy , které ti nedá ani chlup ,kromě
hudby ,na kterou se orientuje. Nedostaneš tam zprávy, počasí , nedostaneš nic
jiného. Mluvené slovo nemá u hudebních stanic kromě dejme tomu speciálu
prakticky žádný význam, zprávy a každé slovo o něčem , je prakticky zbytečné, tam
převažuje hudba. A ta je většinově na těchhle rádiích o ničem. Ale je tu Brno,
je zavedené, má posluchače , kteří ho pouští denně, viz máti, a tam dostaneš
zprávy, sport , kulturu a ostatní – naočkované na Moravu. Pokud se něco stane s tím
přesunem , tak padne moje rodná řeč, která se na Brnu prezentuje. V tom je Brno
naprosto nezastupitelné, posluchači, kteří se aktivně podílí na vysílání Brna
při pořadech na přání mluví mým jazykem, mým spisovným jazykem, je v tom
moje Morava. Je to Morava o které v Praze nikdo nic neví, nerozumí nám. A v tomhle
pro mě jako moravského patriota , který svůj kraj miluje nadevše, mě Brno dává
pohodu. Jenom taková paní Slabáková, to je to pravé , co má rádio přinést.
Tohle je můj postoj a nestojí na tom , co je stejné na Praze a jiné , ten postoj
je jiný, vnitřní.
Podle mě regionální soukromníci se o zprávy snaží ale není to tak kultivované jako na Čro všeobecně. Když srovnám obsah mluveného slova Prahy a Brna, vychází to nastejno, podle mě Praha to dokáže odborněji.
Ale následující ti dávám za pravdu, toto jsem si neuvědomil a už si vzpomínám, že jsem projížděl FM pásmo a v pořadu sjesta se jednou bavili o draní peří a shodou okolností tam volali samí poslucači ze Slovácka a i dyž z toho kraja nepocházám, tak jsem si vzpomněl, jak jsem byl na Trojáku a tam jsem se setkával s chatařema, kteří líčili historky právě tímto jazykem, krom toho na Slovácku mám příbuzné a divadlo z Hroznové Lhoty by snad bez toho jazyka ani nešlo. A je pravda že toto žádné jiné rádio, ani JIH, ani ČAs, natož Zlín nenabídne. Takže myslím, že se vinšuje: ŠŤastné a veselé svátky, krista pána narození a po smrti šup do nebe!
Ty jsi to zase pomotal. Tak já to napíšu sám, tu reformu, co má startovat leden 2012 a končit s koncem roku 2015, tedy je rozložena a má trvat 3 roky. Pravdou je, že už byly 3 různé koncepty, na nějakém serveru byly podrobně rozepsané a dost se vzájemně lišily. Předně mělo by být vypnuto analogové SV, mělo by být vypnuto DVB-T.
Šíření by dále bylo po analogovém DV po FM po DVB-S a po DAB/DAB+. Vltava, D-Dur, Leonardo, Wave a ČRo 7 Praha jsou beze změny. Tedy předně Radiožurnál a Praha se vymění vzájemně. Tedy Praha bude ČRo Jednička. Radiožurnál bude ČRo Dvojka. Regiony budou včleněny do Jedničky, tedy do Prahy, nikoli do RŽ, jak jsi chybně uvedl. Bude tedy jedna Jednička, která pojede po Radiožurnálu, ale bude to Praha. Tedy centrální nějaký program +/- takový jako ho Praha má. Přičemž každé krajské studio, tak jak teď jsou a existují jako Ostrava, Olomouc, Brno, Pardubice, Hradec atd. Do této Jedničky bude mít své regionální vstupy v daném kraji. Nebude tam tedy ani Praha ani ta Ostrava ani to Brno, bude tam prostě Jednička, která bude mít kvalitní program Prahy a nikoli ostudnosti takového Severu třeba, ale bude mít oblastní informace a zprávy z toho Ústí nad Labem, Liberce atd. Tak to je první věc. Na uvolněné místo po regionálních stanicích přijde stanice Čtyřka, tj. tzv. stanice mluveného slova, zcela bez hudby. Ta má vzniknout sloučením stanic Česko a ČRo 6. Budou tam tedy zprávy, bude tam publicistika a měly by se tam přesunout i rozhlasové hry z Vltavy. Na této stanici se bude pouze mluvit a měla by jet tedy po dosavadních regionálních vysílačích. No a Radiožurnál, ten pojede po vysílačích Prahy dál, jen bude mít název Dvojka, tedy nebude už Jedničkou, ale Dvojkou. A měla by se mu především omladit hudba, tedy až skoro k takové jako je na Wave. Není to ani podle britského modelu ani podle německého modelu, ale inspirace je někde na severu, nevím přesně zda Dánsko, Norsko, Finsko, ale něco takového, tak podle nich to bude udělané. No především narazí dvě věci. Tedy to omezení tvorby regionálních programů. Které sice měly některé regionálky pod psa. Ćili někde to bude zlepšení viz u nás. Ovšem některé regionálky měly dobrý program např. Olomouc a zda ty pořady zaniknou zcela nebo se je podaří včlenit do tzv. Prahy tedy Jedničky, to je otázka. No a druhou věcí, která tvrdě narazí je omlazení a vylepšení hudby na Radiožurnálu. To už dokonce narazilo, tedy už soudružka Jaklová hrdá členka ODS se nechala slyšet, zde na tomto serveru, že se jí hudba na Radiožurnálu líbí a boj s těmito starými strukturami bude asi strašný a vůbec ho p.Duhanovi nezávidím i když mu držím všechny palce a velice mu v tomto fandím. Takže otázkou je kolik z této koncepce uhraje a kolik neuhraje. A to nevíme. To budeme vědět 2015 až to bude vše přesunuto a ukončeto. No moje poznámky k tomu, když už jsem se rozepsal. Za prvé to neostraňuje zásadní problém. Tedy na Radiožurnálu alias nově Dvojce budou dál zprávy a hudba. Osobně bych z toho zprávy vykopal a měl to čistě jako hudební stanici a zprávy bych nechal jen na Čtyřce. Za druhé bych do této Čtyřky rozhodně nerval rozhlasové hry a měl je dál na stanici kulturní tedy Vltavě alias Trojce.
Co se týče jazzu odebral bych ho z Prahy tj. budoucí Jedničky a regionů tj. též budoucí Jedničky a soustředil ho na Vltavě a by byl na jedné stanici a nebylo nutné vyrábět koniny typu webových stanic jako Eurojazz, který jen slučuje jazzový program Vltavy a Prahy. No a to je tak asi všechno, co se o tom dá napsat.
Ještě ke koncepci té Jedničky. Prostě pojede po ní třeba nějaký pořad připravený z Prahy tedy na určité úrovni a nikoli plácání nesmyslů viz. Sever atd. Ovšem po té bude regionální vstup místního studia, dle kraje, kde bude mít oblastní zprávy a oblastní info tedy o koncertech, výstavách atd. atd. a samozřejmě v oblastním dialektu takže o nějakou tu ostravštinu nebo brněnštinu atd. nepřijde. Jen se prostě zcela správně likviduje dvoják Praha a regiony, protože to oboje mělo shodné zaměření a užíralo zbytečně jeden okruh, byl to prostě duplikát, který tímto zmizí.
Nějak mě uniká smysl tohoto počínání. Praha se bude nejdříve jedničkovat, následně
odpojovat a zase zapojovat, jednička půjde na dvojku. Stanici mluveného slova bych
vítal, ta by mě nevadila, ale že půjde moravské rádio do Prahy, no , to snad ani
není možné. Vždyť Brno je ůplně jiné než Praha, tedy nynější dvojka a budoucí
jednička. Dyť pro mě je Praha cizina , vzdálenější než SVK,PL. A co dají do
odpojováku, bude tam naše mluva? Morava k čechám patří jenom na papíře, jinak
jsou to dvě nespojitelné oblasti. Máme úplně jinou mentalitu a člověk třeba z
Plzně rádiu Brno ani nemůže dostatečně porozumět. Tady se jedná o tradici a
vynikající renomé brněnského studia. Já neznám člověka od n50 let, kdo by brněnské
vysílání neznal. Zprávy , hudba, aktuality , příběhy, na přání , to vše se skoro
všude poslouchá na Brna, ne na Praze. Je stli se hraje dechvka nebo podobný program na Praze a na Brně , to nelze spojovat , že je to stejné , to je jiné,
já jako moravan to na Brně slyším. Nelze to slučovat. Pokud to sloučí , tak se
prostě ten rozdíl smaže , udělá se jednohubka a roky práce špičkových rozhlasáků
budou v zadnici. Co dokáže pár volů udělat s rádiem tady bylo nedávno, viz RŽ a
Praha. Praha se trochu zvedla , Žurnál je zničený. Staří rozhlasáci by po poslechu
RŽ skočili skupinově pod vlak. Není možné sloučit neslučitelné.
Já bych spíše uvítal, kdybych při jízdě po republice mohl naladit jednu ze stanic a ta by se mi sama přelaďovala, jako Radiožurnál. Potom budu spokojen s novou „optimalizací“. Tedy 100% funkční RDS. Jinak to pro mě nemá význam:-))))
RDS: Co se týče Čro, tak mám zatím pozitivní zkušenosti s automatickým přelaďováním, až na to že CR 2 měl právě díry v pokrytí, zatímco v té oblasti hulákal CR 3 na třech místech v pásmu VKV. Ne každý měl tak citlivý přijímač, aby ladil CR 2 ve Vyškově a u 9 ti křížů selhal i ten citlivý. Vltavě to dokryjou okolní vysílače, které má silnější než CR 2.
Co ovšem chtít na rozhlase, když RadioTv má stále letní čas?Je 20:03