FOTOREPORTÁŽ – Nahlédnout pod pokličku rozhlasové kuchyně umožňuje Český rozhlas Olomouc svým posluchačům pravidelně rok co rok. A nejinak tomu bylo v sobotu 10. září 2011. Dnes si budete moci přečíst reportáž z celého sobotního dne, kterým se olomoucké studio Českého rozhlasu připojilo ke Dnům evropského dědictví, chybět nebudou ani fotografie ze zákulisí.
Je krátce před devátou hodinou a zájemce o vysílání Českého rozhlasu Olomouc vítá před vstupem do sídla na Horním náměstí v Olomouci kapela Beta Trio. Pozvání na Den otevřených dveří přijala za redakci RadioTV i moje maličkost, a tak vcházím a stoupám po několika schodech na recepci ČRo Olomouc.
PSALI JSME: ČRo Olomouc inovoval zpravodajství, v sobotu se otevírá veřejnosti
Přes relativně brzkou hodinu, inu v sobotu se přeci jenom vstává o něco později, se na chodbě už vyskytuje poměrně hodně lidí. A co je třeba podotknout, zájem o prohlídku mají návštěvníci všech věkových kategorií, nechybí zvídavá předškolní dítka s doprovodem rodičů, ale též senioři. O pohodlí návštěvníků se celou dobu stará řada pracovníků Českého rozhlasu Olomouc, vždy ochotni poskytnou radu či informaci, nezřídka provází studii a zákulisí moderátoři, které posluchači zejména díky vysílání znají.
Recepce Českého rozhlasu Olomouc, Foto: RadioTV
Stručně z historie Českého rozhlasu Olomouc
Naším průvodcem je Michal Bureš, mimo jiné režisér a dramaturg Českého rozhlasu či předseda Sdružení pro rozhlasovou tvorbu. Zároveň je supervizorem dnešního dne. Předtím než budeme mít možnost prohlédnout si pracoviště a prostory Českého rozhlasu Olomouc, se vydáváme napříč historií, s níž bych vás nyní rád alespoň ve stručnosti seznámil. Pokusy o založení rozhlasu v Olomouci se datují od poloviny 20. let minulého století, čili krátce po založení Českého rozhlasu. Úsilí pracovníků se ovšem podaří až v roce 1945, definitivní rozhodnutí padá 19. listopadu téhož roku. Vysílat začne 9. ledna 1949, do poloviny 1956 je personálně podřízeno brněnskému rozhlasu, má však svůj vlastní vysílací čas a dokonce možnost vstoupit na celostátní program.
Studio 1 ČsRo Olomouc, snímek z května 1949 – Foto: Archiv Českého rozhlasu Brno
Olomoucké studio se osamostatňuje 15. října 1956, jenže osud je ke studiu nemilosrdný a už v roce 1960 je pobočným studiem Československého rozhlasu Ostrava, důvodem je reorganizace státní správy a zánik Olomouckého kraje. V srpnu 1968 poskytuje občanům cenné rady, informace i útěchu. Většina pracovníků po normalizačních čistkách musí opustit, z původně dvaceti členů zůstává pět a jediný redaktor.
DOPORUČUJEME: Jak se točí detektivka aneb Pohled do zákulisí Českého rozhlasu
Novodobou historii začíná ČRo Olomouc psát krátce po revoluci, Stanislav Červenka, dlouholetý člen Moravské filharmonie Olomouc a od roku 1986 redaktor a dramaturg pro vážnou hudbu, se výrazně zasazuje o znovuobnovení. Rada Českého rozhlasu schvaluje zřízení samostatného regionálního studia k 1. prosinci 1993. V pondělí 3. ledna 1994 ve 13:00 se poprvé ozývá vysílání. Více si o historii můžete přečíst přímo na stránkách ČRo Olomouc, nechybí tu ani zvukové ukázky z roku 1994 a dobové fotografie z průběhu celé historie.
Vysílací pracoviště ČsRo Olomouc, snímek z května 1949 – Foto: Archiv Českého rozhlasu Brno
Samotná prohlídka může začít
„Plenér“ je první místnostní, do níž zavítá naše skupina. „Představte si zamilovanou dvojici, jak se prochází po mořské pláži,“ povídá Michal Bureš a pokračuje: „U svých přijímačů jim závidíte to nádherné prostředí – slunce, mořské vlny. Jenže ve skutečnosti je to jinak.“ Právě v tomto malém studiu s odhlučněnými stěnami vznikají scény rozhlasových her odehrávající se v exteriérech. O tom, že je místnost dokonale izolovaná od okolí, se přesvědčíme záhy. Dveře jsou zavřené a tleskneme-li, neuslyšíme ozvěnu. Stěny místnosti je možno přizpůsobit, vzniknout tak mohou scény v úzkých či širokých prostorech.
EXKLUZIVNĚ: Pohled do zákulisí – působivý Poslechový večer ČRo Olomouc
Plenér ČRo Olomouc, Foto: RadioTV
Opouštíme plenér a vcházíme do „Hlasatelny„, ta vdechuje život předtočeným pořadům, talk-show či jiným formátům. Ovšem také tento prostor se využívá při natáčení rozhlasových her, ideální prostor pro vypravěče. Hlasatelnu dělí od Studia 1 ČRo Olomouc sklo, herec-vypravěč tak má možnost přímého očního kontaktu s kolegy právě ve studiu.
Michal Bureš: Digitální technika v rozhlase usnadňuje práci, ale samotnou tvorbu za vás neudělá
Velké studio Českého rozhlasu Olomouc v sobotu 10. září je nejenže otevřeno veřejnosti, navíc zde příchozí mají možnost zhlédnout a vyslechnout mnohá vystoupení nebo zajímavá vyprávění. Už hodinu po otevření brány ČRo Olomouc mají návštěvníci příležitost zapojit se do programu „Apatyka speciál“, na zvídavé otázky redaktorky Radky Kvasničkové odpovídá doktorka Silvana Jakubalová, posluchači se osmělí a nebojí se zeptat na několik zajímavých dotazů související se zdravým životním stylem či hubnutím.
Posluchači s redaktorkou Blankou Mazalovou ve Studiu 1 – Foto: Jiří Mastík, ČRo Olomouc
Po skočení následuje vystoupení otce a dcery – Richarda a Sandry Pogodových, známá herečka zde prožila svá školní léta a její tatínek zde dodnes bydlí – s ČRo Olomouc spolupracuje na přípravě hudebního pořadu Jazzoviny. Zazní písničky ze Semaforu, francouzské šansony, ale i Pogodovy písničky z Dexu a nechybí ani historky ze života. Doprovází je známý olomoucký saxofonista Miroslav Švihálek, spolutvůrce Plíhalova Kainarovského alba. Vystoupení sklidilo skutečně velké ohlasy a šéfredaktor Pavel Dostál, který tuto hodinku moderoval a stál i za mixážním pultem, dokonce musí přidávat židle pro zájemce.
ROZHOVOR: Šéfredaktor ČRo Olomouc: Naši moderátoři znají své publikum
Program ovšem pokračuje dále, koncertní vystoupení uskupení Beta Trio, velký ohlas vzbuzuje povídání s malířem Liborem Vojkůvkou. Po celý den je připravena jednodenní exkluzivní výstava fotografa Jindřicha Štreita s názvem „Lidé a krajina„.
Zleva: Sandra Pogodová, Miroslav Švihálek, Richard Pogoda a Pavel Dostál. Foto: RadioTV
Prohlídka pokračuje, vzhůru do režie
Návštěvníci mají možnost zavítat do Malé režie, kde technik Jiří Vavrda ukazuje kouzla s programem na zpracování zvukových stop, zvukovému záznamu se přezdívá „chlupatá čára“ a to kvůli charakteristickému tvaru. Jiří Vavrda prezentuje stříhání a úpravu zvuku, nabídnuta je též možnost vyzkoušet si namluvit v Hlasatelně vlastní vstup. V Malé režii se natáčí komornější záležitosti, například cyklus Setkání s literaturou.
Editorka Ivana Pustějovská a technik Jiří Vavrda s posluchači v Malé režii – Foto: Jiří Mastík, ČRo Olomouc
Vzdalujeme se a vstupujeme do „Velké režie„, kde se natáčí rozhlasové hry a jiné větší útvary. Technik Milan Plodek ukazuje mixování hudebních nahrávek, ty skládá z několika zvukových stop (jednotlivé hlasy zpěváků či nahrávky hudebních nástrojů). Poslední zastávkou je vysílací pracoviště, odkud se odbavuje živé vysílání. Po celou dobu provází návštěvníky Zvědavý mikrofon a redaktorka Anna Kajlíková, která zaznamenává průběh celého dne.
Technik Milan Plodek ve Velké režii ČRo Olomouc, Foto: RadioTV
Posluchačů se ptá na to, co je nejvíce zajímá a jaké mají z celé prohlídky dojmy. Zájem je též o písničky na přání, přichází tedy řada na dotazy. „Jak je možné, že jste schopni tak rychle zařadit písničku podle našeho přání?“ ptá se jedna z návštěvnic. Inu posluchači zavolají technikovi ČRo Olomouc, jenž se jich nejprve zeptá na to, kterou písničku by chtěli zahrát, najde ji v hudebním archivu a až následně přepojí do živého vysílání. Dotazů je spousta a na každý se najde odpověď.
Vysílací pracoviště, odtud se vysílají živé pořady. Foto: RadioTV
Rekordní zájem projevilo více než tisíc lidí
O den otevřených dveří je každoročně velký zájem, letos navštívilo prostory ČRo Olomouc na Horním náměstí rekordních 1100 návštěvníků. Mimo jiné naším prostřednictvím poděkoval příchozím ředitel Českého rozhlasu Olomouc pan Pavel Hekela: „Těší mě projevený zájem našich posluchačů a děkujeme jim za ocenění práce.“
PŘEČTĚTE SI: Nový web a kampaň ČRo Olomouc
Posluchači, kteří se přišli podívat do zákulisí ČRo Olomouc, se nejen podívali na to, odkud vlastně vzniká vysílání. Měli však navíc jedinečnou možnost popovídat si s hlasy vítající je každý den při vysílání. Atmosféra je skutečně velmi milá a posluchači často děkují za společnost, kterou jim každý den zprostředkovávají pracovníci Českého rozhlasu. Nejen tato akce dokazuje sílu regionálního studia, to s posluchači žije. Bohužel jako vše má svůj konec, tak i den otevřených dveří je za námi. Ještě jednou tímto děkujeme a přejeme, ať jsou posluchači nadále spokojeni a ještě jednou děkujeme za pozvání. Práce na vysílání ale nekončí, a tak dále vznikají kvalitní programy a živé vysílání.