Digitální rozhlasové vysílání můžete poslouchat na speciálních přijímačích s podporou standardů DAB / DAB+. Tyto přijímače jsou k dostání v běžné obchodní síti a podrobnější informace vám přinášíme i na našem webu.
Digitální rádio se prosazuje zejména v zemích západní Evropy, v České republice prozatím vysílá v omezeném režimu. V této části přinášíme základní informace o jednotlivých poskytovatelech DAB/DAB+ a přibližné pokrytí v jednotlivých krajích České republiky.
Digitální rozhlasové vysílání – DAB/DAB+
Digitální vysílání rádia přes standardy DAB/DAB+ je v České republice novinkou posledních několika let. Po průběžných dlouhodobých testech mají posluchači nyní možnost využít plnohodnotný provoz digitálních rozhlasových multiplexů. Ty u nás provozují především tři společnosti: TELEKO Příbram, RTIcz Plzeň a České Radiokomunikace.
Digitální rozhlasové multiplexy dnes pokrývají přes 50 procent obyvatel České republiky. Konkrétně jde o pokrytí více než 5,7 milionu obyvatel v různých regionech. Zde uvádíme jednotlivé okresy podle krajů, kde lze digitální rádio poslouchat.
Pokrytí DAB a DAB+ v České republice (stav k 30.6.2016)
Nejlepší pokrytí signálem digitálního rozhlasu má v současné době přirozeně Praha a Středočeský kraj. Z pohledu počtu pokrytých měst následuje Královehradecký kraj, Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj. Dostatečné pokrytí alespoň tří měst má Karlovarský Kraj, Liberecký Kraj, Pardubický kraj. V případě Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Jihomoravského kraje pokrývá signál digitálního rozhlasu pouze krajská města, tedy České Budějovice, Plzeň a Brno.
Prakticky bez signálu digitálního rozhlasu jsou momentálně dva kraje – Olomoucký kraj a Kraj Vysočina. Pokud bydlíte v těchto krajích, digitální rozhlasové vysílání na běžnou anténu prozatím není ve vaší oblasti dostupné.
Analogové rozhlasové vysílání – pásmo velmi krátkých vln FM / VKV a střední vlny AM
Analogové vysílání rádia na běžnou anténu je dominantním způsobem příjmu a poslechu rozhlasového vysílání nejen v České republice, ale prakticky kdekoliv ve světě. Výhodou tohoto způsobu příjmu je jeho univerzálnost.
....Pokrytí jednotlivých krajů a měst digitálním rozhlasem
Praha: pokryto celé město všemi hráči na trhu digitálního rozhlasového vysílání
Středočeský kraj: Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník
Jihočeský kraj: momentálně pouze České Budějovice
Plzeňský kraj: momentálně pouze Plzeň
Karlovarský kraj: Karlovy Vary, Sokolov, Cheb
Ústecký kraj: Ústí nad Labem, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice
Liberecký kraj: Liberec, Jablonec, Semily
Královehradecký kraj: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov
Pardubický kraj: Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí
Kraj Vysočina: podle dostupných informací prozatím bez pokrytí digitálním rozhlasem
Jihomoravský kraj: momentálně pouze Brno
Olomoucký kraj: momentálně bez pokrytí digitálním rozhlasem
Moravskoslezský kraj: Ostrava, Opava, Karviná, Frýdek-Místek, Nový Jičín
Zlínský kraj: momentálně bez pokrytí signálem digitálního rozhlasu
Pokud jste našli v textu chybu nebo můžete tyto údaje doplnit, pošlete nám připomínku na redakční e-mail.