Digitální rozhlas v Norsku: problémem je mobilní poslech i negativní vnímání DAB v médiích

Norsko jako první země v Evropě přistoupilo k vypnutí celoplošného rozhlasového vysílání v FM pásmu a přešlo na digitální platformu DAB. Posluchači však většinově zůstali u FM příjmu. Přirozeně se objevují hlasy po návratu celoplošných rádií do FM pásma. Přinášíme druhou část analýzy přechodu, který nedopadl podle očekávání příznivců digitální platformy.

PRVNÍ ČÁST ANALÝZY: Příběh o vypnutí FM pásma v Norsku nemá pozitivní konec

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Podíl DAB a FM v Norsku je vzácně vyrovnaný

V první části analýzy norského rozhlasového trhu jsme psali, že zhruba polovina posluchačů zůstala u FM pásma navzdory výraznému omezení programové nabídky. Rozhlasové stanice veřejnoprávního NRK přišly v průběhu přechodu na DAB až o 20 procent posluchačů. U soukromých stanic z portfolia Bauer Media a MTG se průměrný pokles odhaduje na 15 procent.

Podíl platformy DAB coby primárního způsobu příjmu přesahuje hranici 50 procent posluchačů. Nicméně analogové FM rádio má coby primární zdroj poslechu rovněž zhruba 50 procent posluchačů. V kombinaci primárního a sekundárního příjmu je pásmo FM dokonce většinové. A to je velký problém zejména pro soukromé celoplošné stanice.

Skutečným důvodem rychlého přechodu celoplošek na DAB mělo být oslabení lokálních rádií

Největší privátní skupiny v zemi, Bauer Media a MTG/NENT, si od urychleného přechodu na DAB slibovaly výrazné omezení konkurence ze strany lokálních a regionálních stanic. Menší rozhlasové stanice totiž zůstaly i nadále v FM pásmu, prozatím do roku 2021. Přechod do celoplošných DAB multiplexů by se jim ekonomicky nevyplatil.

Zástupci celoplošných rádií původně předpokládali, že většina posluchačů díky jejich programům přejde na DAB. Tím mělo dojít k výraznému oslabení FM pásma a marginalizaci podílu místních stanic, které v něm zůstaly.

Výsledek byl opačný. Většina norských posluchačů přechod na DAB odmítla a raději přeladila na menší regionální stanice vysílající v FM.

Posluchači většinou nechali přechod na poslední chvíli a zjistili, že jim DAB nechybí

Zásadním problémem na cestě k úplnému vypnutí FM pásma je ještě stále poměrně nízká penetrace digitálních přijímačů. To se ukázalo i na norském příkladu.

Proces opouštění FM ze strany celoplošných stanic probíhal postupně v posledních letech a kulminoval v předešlém kalendářním roce. Definitivně byl završen v prosinci 2017. Ani několikaletá informační kampaň ale nepřiměla většinu lidí, aby vyměnili své analogové přijímače za modernější kusy.

Většina posluchačů si to nechala na poslední chvíli – aby nakonec zjistili, že jim DAB vlastně nechybí. Jednoduše přeladili své FM přijímače na jiné dostupné regionální stanice.

Řidiči nejsou připraveni. DAB přijímač je jen v každém druhém autě

Druhým důvodem neúspěšného přechodu je absence DAB přijímačů v autech. Odhadem jen každé druhé auto má DAB přijímač. Přesně z tohoto důvodu se například odsouvá vypnutí FM pásma v Dánsku až na rok 2023. Švédsko svůj přechod odložilo na neurčito a vůbec o něm nediskutuje. Velká část řidičů prostě není na příjem DAB připravena.

A patrně klíčovým důvodem je i negativní mediální kampaň vůči DAB, která Norsko provázela po většinu roku 2017, kdy docházelo k vyklízení FM pásma ze strany největších rádií. Většina tištěných periodik na celonárodní i regionální úrovni kritizovala chystaný switch-off. Pozitivní články v médiích se v průběhu roku 2017 prakticky neobjevovaly, konstatuje blog Digital Radio Insider.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Norský proces se na mezinárodní úrovni prezentuje jako úspěch

Navzdory diskutabilním výsledkům procesu vypnutí FM pásma v Norsku se tento proces na mezinárodní úrovni prezentuje jako úspěšný. Svým způsobem lze za úspěch považovat už jen to, že největší komerční skupiny MTG a Bauer skutečně opustily FM pásmo.

Pokud jsou ale pravdivé odhady, že podíl platformy DAB na celkovém poslechu rádia v Norsku činí pouze 50 procent, nelze proces přechodu označit za úspěšný. Pokles poslechovosti celoplošných stanic nebo mírný pokles reklamních příjmu lze vnímat jako přechodný jev.

Za přechodné však nelze považovat chování posluchačů, z nichž až polovina raději zůstala u FM pásma navzdory výrazně chudší programové nabídce. Tento jev lze vnímat tak, že poptávka po modernější DAB platformě rozhodně není většinová.

Většina celoplošných stanic v norském DAB vysílá jen hudbu

Reakce na vývoj nyní dospěla do fáze, v níž se v Norsku diskutuje o možnostech návratu k FM pásmu. Norská Asociace posluchačů rádia (NRLF) ještě v průběhu září adresovala politikům veřejný dopis s několika požadavky. Mimo jiné požaduje zastavení procesu vypínání FM vysílačů nebo zastavení státní podpory pro investice do platformy DAB.

Veřejná diskuze se dále soustřeďuje na posílení regionálních stanic, které v FM pásmu zůstaly, aby mohly vysílat i po roce 2021. Ve hře je i vstup nových lokálních rádií, které mohou využít FM frekvence uvolněné celoploškami.

Pro velkou část posluchačů je zklamáním i programová nabídka nových rádií v DAB, které vzešly od největších mediálních skupin. Průměrný posluchač má dnes k dispozici až 30 celoplošných rádií v DAB od pouhých tří vlastníků (včetně veřejnoprávního NRK). Drtivá většina nových rádií jsou však pouhé hudební streamy bez jakéhokoliv publicistického obsahu.

Norské celoplošné stanice v DAB tedy nepřinášejí posluchačům výraznou přidanou hodnotu oproti internetu. Žánrové hudební stanice lze kdykoliv najít v online prostoru.

Povolí regulátor návrat FM vysílání do větších měst?

Norové tedy rozhodně neuvažují nad úplným opuštěním FM pásma. Právě naopak – je zřejmé, že chtějí zachovat vysílání v regionech a znovu povolit FM vysílání i ve větších metropolích, jako jsou Oslo, Bergen, Stavanger nebo Trondheim. Zda se tyto požadavky posluchačů a aktivistů setkají s pochopením u státních institucí nebo regulátora, to ukáže nejbližší čas.

Jisté je, že norský příklad vhodně poslouží mediálním hráčům v jiných zemích k tomu, aby nespěchali s opuštěním nebo vypínáním FM pásma.

Tato analýza vznikla s využitím informací na blogu Digital Radio Insider. Přinášíme zdroje informací a doporučené články v angličtině, které stojí za pozornost:

Autor článku: