Příbramská společnost Teleko a plzeňská RTIcz v nejbližších týdnech spustí digitální rozhlasové vysílání v posledních lokalitách, které mají k dispozici. Firma Teleko už provozuje digitální rozhlas v šesti lokalitách, její konkurent v této platformě už provozuje digitální multiplexy ve třech lokalitách. Po finalizaci pokrytí se otevře prostor pro rozšíření programové nabídky.
Společnost Teleko, která je pionýrem v oblasti digitálního rozhlasu u nás, nyní provozuje multiplexy v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Liberci a domovské Příbrami. Společnost RTIcz, která rovněž usiluje o vybudování ucelené digitální rozhlasové sítě, nabízí svůj signál technologickým fajnšmekrům v Plzni, Českých Budějovicích a Karlových Varech. Zbývají tedy už jen dvě lokality – v případě Teleka jde o vysílač v Ústí nad Labem, RTIcz se chystá rozšířit do Prahy.
Tím by se měla završit první fáze pokrytí a otevřít prostor pro rozšíření programové nabídky. Právě ta je totiž největší slabinou digitálního rozhlasu u nás. Společnost RTIcz šíří ve svých multiplexech prozatím jen křesťanské Rádio Proglas a pokud chce přilákat posluchače, bude muset rozšířit obsah o stanice, které zatím v éteru nejsou, případně nemají v provozovaných lokalitách analogový signál.
Teleko má bohatší nabídku a ve svých multiplexech šíří zatím první a jedinou rozhlasovou stanici s čistě digitální licencí. Jedná se o taneční SeeJay Radio, jehož šéf Svatopluk Janík je dalším z popularizátorů digitálního rozhlasu v České republice.
Finiš vyhrálo TELEKO, které dnes 31.1.2013 spustilo vysílání z Milešovky pro Ústí nad Labem.
Teleku tedy v této chvíli jede vše : Příbram, Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové, Liberec a už i to poslední, tedy od dnešního dne Ústí nad labem.
RTI jede Plzeň, České Budějovice a Karlovy Vary a čeká se tedy na spuštění jejich vysílání v Praze.
Dnes se stala, ale jiná, velice překvapivá věc. Vysílání v Praze spustily dnes 31.1.2013 České radiokomunikace, které tím předběhly RTI.
Pokud to České radiokomunikace myslí vážně, drží ještě další licence a to pro tato města :
Brno-LP
Zlín-LL
Olomouc-LG
Jihlava-LP
Ostrava-LK
České Budějovice-LG
Plzeň-LG
Karlovy Vary-LD
Pardubice-LP
Hradec Králové-LG
Ústí nad Labem-LO
Liberec-LK
V konečném důsledky by tedy mohla mít Praha brzy 3 multiplexy v provozu.
Až tam tedy spustí své vysílání RTI.
A některá města v ČR dva multiplexy v provozu.
Pokud by České radiokomunikace pokračovaly.
Dnešní jejich spuštění vysílání v praze na kanálu LI mne opravdu velice, ale velice překvapilo. Do dneška české radikomunikace tvrdily, že v L-Bandu vysílat nebudou, že udělené licence nepoužijí a vrátí.
A hle…Dnes aby předběhly RTI. Zcela nečekaně už vysílají v Praze.
Dnes tedy zcela nečekaně vstoupil do hry i třetí hráč na čekém trhu, který do dnešního dne spal.
Ještě k nabídce. RTI má jinou strategii nežli Teleko. Teleko tam má Český rozhlas 1 Radiožurnál, Český rozhlas 2 Praha/Dvojka, Český rozhlas 3 Vltava, Český rozhlas Radio Wave, Český rozhlas rádio Leonardo, Český rozhlas radio Česko, Český rozhlas D-Dur, přičemž dnes český rozhlas oznámil, že dojde k následujícím změnám. Český rozhlas radio Leonardo bude vypnuto. Český rozhlas radio Česko bude vypnuto. Místo nich budou zařazeny Český rozhlas rádio PLUS a Český rozhlas rádio JUNIOR. Nově bude zařezen Český rozhlas rádio JAZZ. Dále je v nabídce Teleka. Radio Gama, Rádio SeeJay, Radio Vaticana, Rádio Proglas, RTL 102,5, RTL Groove, RTL Italian Styl a RTL Classic. U RTI je to zatím pouze Rádio Proglas s tím, že s rádii Gama a SeeJay bude jednáno až po spuštění celé sítě. Tedy i posledního vysílače v Praze. Multiplex Českých radiokomunikací je zatím prázdný. Ale České radiokomunikace v minulosti 2x testovaly a při zmíněných testech použily rádio Evropa 2, rádio Frekvence 1, rádio Impuls. Je tedy pravděpodobné, že použijí opět zmíněné skupiny. Mohlo by se tam tedy objevit Rádio Pigy nebo rádio Dechovka nebo Dance rádio či jiné klony Evropy 2 a Frekvence 1, které působí jako netové stanice.
Jednání Českých radiokomunikací je opravdu velice zajímavé. V diskuzích převládaly názory, že se budou chovat velice podobně jako Telefonica O2 v DVB-T. Ta roky blokovala frekvence multiplexu 4 DVB-T a bránila tak vstupu dalších stanic do DVB-T a teprve, když jim hrozilo násilné odebrání licence, honem to odprodaly Pařízkovi se Železným. A najednou multiplex 4 DVB-T začal vysílat a fungovat. Dnes v něm jede Pohoda TV, Nova Fanda, Nova Smíchov, ČT 1 HD a Nova HD a mát jet brzy Nova 7 Telka. Stejně tak se tedy očekávalo, že ČRa budou jen blokovat kanýly v L-Bandu firmám Teleko a RTI. Zajímavé ovšem je, že když Teleko získalo licenci pro Prahu. Tak se mohly České radiokomunikace zbláznit. To bylo napadání a keců, ale když zjistily, že by to právně neuhrály, že je to v pořádku. Tak stáhly ocas a odtáhly. Ovšem na truc pak z Teleka jako pomsta odešlo Dance rádio. Které ovšem hbitě Teleko nahradilo RTL Groove a dnes je tam už i SeeJay rádio. Takže se ČRa, Lagardere a celý ten spolek můžou jít s DR vycpat a vyfotit. Ale situace si i tak opakuje. Dnes z ničeho nic. Spouští ČRa vysílání v Praze aby, když nevypálily rybník TELEKU, tak vo vypálily alespoň RTI. Opravdu zajímavé a zvláštní. Tedy zajímavé je opravdu, co dělá konkurence a jak se dnes mohou ČRa přerazit. A za druhé to otvírá otázku, co bude dál ? Bude jejich vysílač v Praze osamocený ? Nebo půjdou jako Telefonica O2 alespoň ještě do Brna a Ostravy ? Anebo tedy spustí vše, co mají přidělené ? Bude tedy nějaký kompromis ? Něco spustí něco vrátí ? Nebo, jak to bude ? Toť ta otázka…
Na proti tomu TELEKO má dnešním dnem splněno. RTI předpokládám brzy spustí Prahu a splí tedy též. Ale České radiokomunikace, ten Černý petr ve hře… To je velká neznámá… V každém případě dnes spustily vysílač v Praze.
Podrobnosti k ČRa.
Tři pozice „audio 1“, „audio 2“, „audio 3“.
Vše má 192 kbit/s v MPEG 1 layer 2. Provozovatel „CRa PHA“. Kanál LI.
Což by tedy mohlo odpovídat tomu, co měly v testech minule.
Tedy E2, F1 a Impuls.
A pouští to tedy v DAB, niko-li v DAB+ aby to vzaly i staré přijímače.