Hitrádia patřící do mediální skupiny Media Bohemia se ve vysílání zaměří na další složité téma. Po vánoční podpoře dětského hospicu Dům pro Julii budou regionální stanice v období kolem Mezinárodního dne dětí upozorňovat na problematiku dětských úzkostí a dětského sebepoškozování. Kromě programových anoncí a rozhovorů s odborníky budou k tématu vydávat Hitrádia i nový podcast Poslouchej mě. Ten moderuje psycholožka a spisovatelka Iva Hadj Moussa. Cílem kampaně je upozornit na tuto problematiku zejména rodiče a v tomto směru je edukovat.
„Poté, co se nám o Vánocích podařilo otevřít téma dětské paliativní péče, jsme nyní vyslyšeli prosbu odborníků, abychom jako silné médium zaměřené na cílovou skupinu rodin otevřeli další těžké téma. Po covidové pandemii se totiž v českých rodinách šíří epidemie dětské úzkosti a dětského sebepoškozování,“ vysvětluje Michal Merenda, programový ředitel sítě Hitrádií a dodává: „Podle klinických expertů je jejich výskyt oproti předchozí době mnohanásobný a české děti prostě nejsou v pohodě. Přitom odborná léčba často chybí, protože odborníků na dětskou duši je málo a jedinou cestou tak zůstává prevence. Proto jsme se rozhodli na Hitrádiích v souvislosti s Dnem dětí na tento vážný problém ve svém vysílání upozornit.“
Hitrádia spojila síly s přední českou spisovatelkou a psycholožkou Ivou Hadj Moussa, která se tomuto tématu dlouhodobě věnuje. Pro Hitrádia nyní nově vytváří rozhovorový podcast s názvem Poslouchej mě!, do kterého si zve experty na dětskou duši a hledá s nimi cesty, jak dětem pomoci, když mají trápení a psychické obtíže. „Jednáme i o tom, že by se do něj od podzimu zapojil jako opinion leader a mnohonásobný otec, zpěvák Tomáš Klus, který považuje toto téma v dnešní době za naprosto klíčové,“ říká Michal Merenda.
Hitrádia chystají také osvětovou kampaň k danému tématu, která bude postavena především na on-air vysílání v podobě rozhovorů s odborníky a na speciálních programových anoncích. Téma bude využito i v obsahu pro sociální sítě Hitrádií. Cílem kampaně je, aby rodiče této problematice věnovali zvýšenou pozornost a poskytovali dětem místo dárků svůj čas a potřebnou podporu, což je podle expertů klíčové pro prevenci a řízení úzkosti.
„Rodiče by měli vytvářet prostor pro otevřenou komunikaci, kde děti mohou sdílet své pocity a obavy. Rodiče by měli být vnímaví k potřebám svých dětí a případně vyhledat odbornou pomoc, pokud úzkost přetrvává a zasahuje do každodenního života. Zároveň by jim měli vysvětlit, že nervozita a stres k životu patří, a dá se s nimi něco dělat. Jejich aktivní účast a vnímavost mohou mít významný vliv na zlepšení duševního a emocionálního zdraví dětí a pomoci jim vyrovnat se s úzkostí ve zdravý a pozitivní způsob. Jsem proto moc ráda, že díky Hitrádiím se podaří toto téma dostat k široké veřejnosti a věřím, že náš společný projekt dopomůže alespoň k tomu, že se o problematice dětských úzkostí začne více mluvit,“ říká autorka nového podcastu, Iva Hadj Moussa.