Na Velký pátek, 29. března se Český rozhlas Vltava vydá společně se svými posluchači do města Šternberk. Germanisté z Univerzity Palackého v Olomouci se vydali po stopách osudu obyvatel, který se dotkla druhá světová válka. Více než dvě třetiny původních obyvatel byly nuceny opustit město. V režii Michala Bureše zazní dobová hudba a ukázky z románů.
Osudy města Šternberk v kompozici času
V městě Šternberk žilo do konce druhé světové války třináct tisíc obyvatel, jak už bylo řečeno, dvě třetiny z nich po válce byly odsunuty. Mladí germanisté Oldřich Břenek a Lukáš Motyčka z Centra pro výzkum německé moravské literatury při FF Univerzity Palackého se vydávají v reportážní kompozici do německé minulosti a české současnosti tohoto moravského města.
Tento výjimečný počin nabídne setkání s těmi, kteří bývalé německé obyvatele znají, prostor dostanou též ti, kteří odsunuti nebyli. Mimo vzpomínky H. Steinschneidera a A.Slámy uslyšíme na Českém rozhlase Vltava ukázky z románů E. Pedrettiho a G. Ohm-Januschowského, chybět podle režiséra projektu Michala Bureše nebude ani dobová hudba.
Premiéru reportážní kompozice „Hvězdy nad šternberským kopcem“ naladíte v pátek 29. března od 20 hodin na Českém rozhlase Vltava.
Vzpomínka Dr. Slamy na studia ve Šternberku
Michal Bureš, režisér projektu, nám poskytnul vzpomínky doktora Slamy na svá studia na zemské střední škole ve Šternberku. „Na střední škole, kterou jsem navštěvoval ve Šternberku, nám začínala výuka francouzštiny ve druhé třídě. Naháněli nám velký strach, že prý je francouzština obtížná, protože se jinak píše a jinak vyslovuje. Náš francouzštinář byl dr. Otto Tintner, (…) když vstoupil do třídy, zavládlo v ní hrobové ticho. Po krátké době se ale ukázalo, že není takový rabiát, jak se nám mohl jevit na začátku. Učitelé s malou postavou – a Tintner byl postavy křehké – to mají ve třídě u žáků vždy těžší.“
„Francouzština se mi líbila, hlavně pro svůj libozvuk, a učit se jí také nebylo tak strašné (…). Brzy jsem byl jedním z těch, které náš pan učitel chválil, neboť jsem měl velmi dobrou paměť. Dovolil mi, abych mu po hodině nosil sešity domů, to jsem považoval v té době za velikánské vyznamenání. Bydlel v Breitengasse v prvním poschodí, i dnes bych vám ten dům ještě našel,“ povídá Dr. A. Slama v reportážní kompozici „Hvězdy nad šternberským kopcem„. Pokračování už uslyšíte v pátek ČRo Vltava.