Slovenská mutace Evropy 2 vysílala minulý týden ve čtvrtek na nitranské frekvenci 95,2 MHz několik hodin v maďarštině. Projevily se tak nedostatky v síti této stanice, která nabírá signál pro svůj nitranský vysílač přímo z vysílače v Bratislavě. Místo vysílání z Bratislavy se ale povedlo do éteru dostat program maďarské celoplošné stanice Class FM.
O nechtěné náhodě ve vysílání píše slovenský portál Radia.sk, přičemž cituje obdobně zaměřený maďarský server Radiosite.hu. Bratislavský vysílač Kamzík měl ve čtvrtek 11. dubna tříhodinovou technickou přestávku. Zde na frekvenci 104,8 MHz vysílá i slovenská Europa 2. Ta disponuje i silnou frekvencí 95,2 v Nitře na Zoboru. Jenomže tento vysílač přebírá signál přímo z bratislavské frekvence 104,8 a nikoliv z jiných sítí nebo ze satelitu.
Přijímací zařízení na Zoboru, které bylo naladěno na příjem z bratislavské frekvence 104,8 tak začalo přebírat signál maďarského rádia Class FM ze sousední frekvence 104,7 MHz, které vysílá z maďarské kóty Kékes. Díky tomu se signál tohoto rádia dostal i na silnou slovenskou frekvenci.
Až jednou nastane odstávka bratislavské frekvence, zřejmě si už techničtí pracovníci slovenské Evropy 2 dají větší pozor na to, co se dostává do éteru na jiných frekvencích. Řešením může být krátkodobá přestávka i na nitranském vysílači nebo spuštění samostatného přehrávače hudby a jinglů pro Nitru a okolí, aby nedošlo k narušení vysílání.
Není to však poprvé, co vysílání slovenského rádia Europa 2 zní komicky. Autor tohoto článku loni zachytil v nočním programu reprízu vydání hitparády, které bylo několik týdnů neaktuální. Moderátorka i přesto vyzývala posluchače k hlasování a interaktivitě. Není jasné, zda šlo o náhodu nebo záměr. Tento příklad rovněž ilustruje, že ne vždycky mají pracovníci Europy 2 úplnou kontrolu nad tím, co vysílají.
Co používají za ballovací tuner, že se sám neumlčí, když přijímá stanici o 100 kHz vedle? To umí i některé starší domácí tunery za pár tisíc.
Maďarština je beztak na slovensku skoro druhou úřední řečí, tak co ;-)