Provoz neziskové rozhlasové stanice se v podmínkách českého trhu příliš neliší od běžných rádií. Pokud chcete vstoupit do FM pásma, potřebujete se účastnit standardních licenčních řízení. Mnohem jednodušší je průnik do jiných platforem.
Neziskové komunitní rádio není zákonem definováno
České mediální zákony nemají v sobě definici neziskového komunitního rádia. Jediný vysílatel, který funguje na neziskovém principu, je Český rozhlas poskytující rozhlasové vysílání veřejné služby. Neziskové nebo ochotnické rozhlasové vysílání není v zákonech definováno. Na podobnou stanici se tedy nahlíží, jakoby šlo o běžné komerční (soukromé) rádio – nehledě na to, zda vysílá reklamu nebo nikoliv.
Pokud máte zájem provozovat neziskové rádio na VKV, budete se muset účastnit standardního licenčního řízení o volnou frekvenci, pokud se takové naskytne. Předpokladem pro účast v podobném řízení je existence obchodní společnosti, která bude provozovatelem vysílání na své jméno. Licenci může vlastnit i fyzická osoba.
Pokud byste chtěli provozovat rozhlasové vysílání přímo jako nezisková organizace, je nejjednodušší cestou založení obchodní společnosti se stoprocentní účastí dané organizace. Ve dvou případech neziskových rádií, které na českém trhu působí – jsou konečnými vlastníky a provozovateli vysílání soukromé osoby. Křesťanské Rádio Proglas provozuje stejnojmenná firma, kterou vlastní fyzická osoba Martin Holík. A mikroregionální R Radio z obce Mokrá-Horákov provozuje přímo Ing. František Krpenský, který je zároveň držitelem licence.
Neziskové rozhlasové stanice v České republice
Provoz rozhlasové stanice na neziskovém principu je díky dnešní multimediální době mnohem jednodušší než před 15-20 lety. Komunitní rádio nemusí nutně vysílat přes klasické FM vysílače. Přinášíme několik příkladů úspěšných neziskových rádií.
....Licence je potřeba i pro komunitní rádio
Vysílací licenci budete potřebovat, i pokud chcete vysílat v digitálních rozhlasových sítích DAB, případně na satelitu (DVB-S).
Pokud se vám vstup na trh VKV stanic jeví jako příliš komplikovaný, máte mnoho jiných (a ve výsledku i levnějších) možností, jak dostat neziskové rozhlasové vysílání k posluchačům. Tím nejjednodušším způsobem je vysílání přes internet s přesahem do mobilních zařízení – mobilních telefonů, tabletů, stolních digitálních přijímačů, případně počítačů.
Navíc, v případě internetového vysílání nemusíte žádat o licenci. Vaši povinností je ale uzavření příslušných dohod s kolektivními správci autorských děl, zejména hudby.