Může být digitální rozhlas lákadlem pro cizojazyčné stanice?

dab.gifDigitalizace rozhlasového vysílání v České republice přešla do dalšího stadia zejména díky příbramské společnosti Teleko, která spustila pilotní digitální vysílání v Praze a části středních Čech. Záhy se objevil zájem některých minoritních skupin o provozování digitálních rádií. Jaké jsou jejich šance?

O vysílání mají zájem Rusové žijící v České republice

Digitální rozhlasové vysílání je v ČR ještě v plenkách i přesto, že díky příbramské firmě Teleko máme za sebou již několik let testů. Nadšení vlastníka této společnosti Tomáše Řapka pro digitální rozhlas je obdivuhodné a lze říci, že právě on největší měrou přispěl k tomu, že se o této platformě vůbec začalo v České republice mluvit. Teď se navíc rýsuje i první klientela, která by mohla mít o terestrické rozhlasové vysílání zájem. Může jít o cizojazyčné skupiny, které by mohly provozovat v ČR vlastní stanice právě na platformách DAB a DAB+.

Zájem některých skupin potvrdila i předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová. Oficiální žádost sice regulátor ještě neobdržel, nicméně zejména rusky mluvící zájemci se už na možnosti vysílání u nás informovali. Tuto informaci potvrdila Kalistová v rozhovoru pro server Digizone.cz a stejnou myšlenku konkretizovala i pro server RadioTV v podrobnějším rozhovoru o rozhlasové digitalizaci, jež pro vás připravujeme.

Digitální platformy můžou zpočátku sloužit komunitám

Masové rozšíření digitálního terestrického příjmu rozhlasových stanic nelze v České republice očekávat dříve než za deset let. Důvodem je poměrně stabilní fungování analogového FM pásma, které bude ještě několik let primárním zdrojem příjmu pro rozhodující část populace. Digitální platformy ale můžou v počátcích sloužit komunitám, které si kvůli specializovaným komunitním stanicím mohou pořídit digitální přijímače.

Právě komunitní zaměření tedy může být prvotním impulzem pro rozšíření digitálního vysílání. Pokud se například ruská komunita v ČR rozhodne provozovat terestrické vysílání v největších českých městech, může za poměrně rozumné náklady pokrýt velkou část posluchačů. Ti pak můžou mít motivaci pořídit si digitální přijímač nebo aktivně přispět na provoz dané stanice. Nelze ale očekávat, že by jakákoliv komunita podporovala provoz pouze jednoho programu. V digitálních multiplexech bude totiž prostor pro desítky až stovky stanic a lze očekávat, že každý provozovatel nabídne svým posluchačům více než jeden hudební nebo slovní program.

pure-chronos-idockJeden z přijímačů budoucnosti, který si můžete koupit už dnes. Pure Chronos iDock je k dispozici i pro české posluchače a všechny nadšence digitálního rozhlasu. Foto: www.pureradio.cz

Vhodná platforma i pro náboženské skupiny

Další vhodnou alternativou pro nový způsob terestrického vysílání jsou náboženské společnosti. Většina z nich využívá v drtivé míře internet především kvůli nižším provozním nákladům. Terestrické vysílání ale může přiblížit tyto programy širší cílové skupině lidí především středního věku případně seniorům, kteří se o internet a web zajímají méně. Klíčem k úspěchu ale bude nejspíš cena. Důležité je nejen to, za jakou cenu budou operátoři multiplexů ochotni šířit jednu nebo více stanic ale i to jak se nové situaci přizpůsobí autorské svazy. Pokud uplatní svůj nynější ceník i pro nové digitální stanice, může to být pro komunitně zaměřené stanice likvidační. Současná legislativa dává těmto svazům poměrně silnou pozici a tak je otázkou, zda budou mít zájem na tom něco změnit.

Komunitní uzavřenost může digitální platformě i uškodit

To co může digitálním platformám v první fázi významně pomoci je ale může paradoxně i ohrozit. Pokud by se stalo digitální vysílání v České republice pouze uzavřenost záležitostí různých komunit, nikdy nemůže přitáhnout pozornost rozhodující masy posluchačů. I proto budou muset operátoři digitálních sítí postupovat obezřetně. Nemohou si dovolit pustit do digitálu pouze cizojazyčné nebo náboženské skupiny ale budou muset nabídnout i komerční nebo žánrovou alternativu k současným FM rádiím, aby tak přilákali i „nekomunitního“ posluchače. To může znamenat, že operátoři budou žánrové hudební stanice sami vytvářet nebo provozovat přes své partnerské společnosti.

V nejbližších pěti letech totiž není pravděpodobné, že by se do digitalizace zapojily nejznámější značky na českém trhu s výjimkou veřejnoprávního rozhlasu. I něj ale bude příklon k digitalizaci záviset především od osoby příštího řádného generálního ředitele, jehož jméno zatím neznáme.

Autor článku:

Komentáře (14)

  1. violista

    U nás než se vůbec ten DAB rozhejbe, tak už to bude zase starý a nezajímavý systém :-D Já nevím proč ti naši tak chrápou a jsou loudaví se vším. DAB bouhužel chytám jenom ze SRN – a to jenom těch 5 stanic. DAB+ ani L pásmo ten můj harapák neumí. Do dražšího se mi nechce jít, není důvod a ani motivace.

  2. Jose

    Tři strany téže mice.
    ———————
    Provozovatelé multiplexů a vysílače.
    V této chvíli vysílá:
    Praha a Středočeský LA Teleko

    Připravuje se na vysílání:
    Jihomoravský LE Teleko
    Moravskoslezský LP Teleko

    Je již přiděleno a musí začít do 1.1.2013:
    Královéhradecký LH Teleko
    Ústecký LG Teleko
    Liberecký LL Teleko
    Plzeňský LM RTI
    Karlovarský LJ RTI
    Jihočeský LD RTI
    Praha a Středočeský LI České Radiokomunikace

    V současné době probíhá výběrové řízení o:
    Praha LD
    Karlovy Vary LD
    České Budějovice LG
    PlzeŇ LG
    Hradec Králové LG
    Olomouc LG
    Ústí nad Labem LO
    Liberec LK
    Ostravě LK
    Pardubice LP
    Brno LP
    Jihlavě LP
    Zlín LL
    ——-
    Rozhasové stanice.
    V této chvíli vysílající:
    Proglas
    Český rozhlas Radio Wave
    český rozhlas Radio Leonardo
    Český rozhlas Radio Česko
    Český rozhlas Radio D-Dur
    Český rozhlas 3 Vltava
    Český rozhlas Region Středočeský kraj

    Z vysílání odešlo:
    Dance radio

    Zavázala se k vysílání od roku 2025:
    Rock Radio Prácheň
    Fajn Radio Life
    BBC World Service
    Impuls
    Frekvence 1
    Radio čas
    Radio Černá hora
    —————-
    Přijímače.
    V EU všechny země vysílají v III.Band.
    Pouze Itálie, Holandsko a Česká republika vysílají v L-Band.
    Přijímačů pro DAB+ je dost, ale pouze pro III.Band.
    Jen málo z nich má i L-Band.
    Nejde, ale o nějaké speciální modely aby šlo říci s určitostí,
    ten a ten model má L-Band. Naopak jedná se o zcela stejné
    a naprosto identické modely k nerozeznání od těch, co umí pouze III.Band,
    maximálně mohou být označeny, jako tzv. ITALION VERSION.
    Je tedy třeba při nákupu dávat veliký pozor,
    protože i na českém trhu jsou přijímače, které nejsou italská verze,
    na český trh nepatří a jsou tu k nepoužití.
    V této chvili důvěřuji pouze tomuto e-shopu
    http://pureradio.cz/ a jihokorejskému přijímači
    iRiver B20 http://www.srovnanicen.cz/q/iRiver%20B20%204GB/?min=2656
    ——————————————————————-
    Osobní názor. Nepamatuji si všechna rádia, která kdy žádala
    od RRTV frekvenci na vysílání na FM v Liberci.
    A byla odmítnuta, neuspěla a onu frekvenci nezískala.
    Pamatuji si jen několik posledních případů.
    Byla to např. rádia:
    Bonton
    Rock Radio
    Country Rádio
    Blaník
    V tomto čase se rozhoduje, zda RRTV povolí nebo nepovolí
    v Liberci Radio Gama.
    Osobně, když bych byl takovou zamítnutou stanicí, která někam chtěla
    na FM a RRTV jí to nedovolila a běželo by tam už vysílání v DAB+.
    Vůbec bych neváhal a okamžitě bych vstoupil do toho vysílání v DAB+.
    Ovšem pokud si oni myslí, že to nemají zapotřebí
    a jsou přesvědčení, že jim stačí, když si je lidé v místech,
    kam se nedostali na FM, budou poslouchat z internetu, je to jejich věc.

  3. Jose

    Ostatně v roce 2023 by mělo v EU nastat údajně analogově čisto. Tzn. že i analogové vysílání na FM by už nemělo v žádném členském státě být vysíláno. Po FM by mělo být vysíláno v digitální formě DRM+. A k němu by dál měl zůstat i DAB+ v L-Bandu. Zatím, co u III.Bandu se prý počítá s nějakým zase ještě jiným využitím. Takže pokud by dnes rozhlasová stanice vstoupila do vysílání v DAB+ v L-Bandu, má to prostě v klidu a pohodě na dalších dvacet let a nemusí nic dál řešit. Zatím, co ty, co budou čekat až se povypínají na III.Bandu televizní analogové stanice až se udělají výběrová řízení a pak to zase budou za deset nebo kolik dalších let opouštět, tak ty to budou mít trochu složitější. Stejně tak ti, co vydrží až do konce analogově na FM a pak budou střihem přeskakovat do DRM+ na FM. Takže vybudovat si už dnes silnou pozici v DAB+ na L-Bandu by ani pro reklamní agentury a jejich stanice, které oni obhospodařují, nemuselo být nezajímavé. Ovšem ať se každý rozhodne, jak umí. Zatím je to jen další možnost, na víc, jak se dostat k posluchači, právě s tou jejich reklamou. Jestli se jim ovšem tato možnost jeví jako nezajímá. Je to prostě, jejich problém. Ovšem už tam mají možnost různých textových reklam a jiní neopovrhují ani tím, posílat reklamu na mobilní telefony, ovšem pokud si reklamní společnosti působící v rozhlasovám vysílání myslí, že si mohou nechávat tuto možnost uniknout a že to pro ně nemá význam. Je to jejich rozhodnutí.

  4. Jose

    Teď jsem se docela zasmál. Hledaje něco zcela jiného, náhodou jsem narazil na nějaký článek, kde píší, že UK nebude analogové FM vypínat v roce 2015, jak nečestně straší novináři lidi, ale bude ho vypínat až v roce 2020. No v každém případě se velice těším na to až my ho budeme vypínat v roce 2023 a všechny rozhlasové stanice u nás budou mít platné licence na analogové FM do roku 2025.

  5. Jose

    Včera jsem náhodou narazil ještě na jednu zajímavost. Jak známo České radiokomunikace několikrát měnily majitele. První je koupili Holanďané, ti je po té prodali Američanům, ti si nahrabali na DVB-T a nesmyslných, předlouhých soubězích analogu a DVB-T a potom je prodali Australanům. A v době, kdy je vlastnili Američani, tak České radiokomunikace prosazovaly zavedení digitálního vysílání jen v III.Bandu a ve formátu HD Radio. Našel jsem článek z roku 2009, kdy vyřvávají, že jedině III.Band a jedině HD Radio, žádný DAB+ v L-Bandu. Tak to se doufám nyní po změně vlastníka zásadně změní. Protože Austrálie také používá DAB/DAB+.

  6. Jose

    Ještě jsem také našel, že v roce 2008 testovali HD Rádio dokonce i v Polsku ve Varšavě. Ale potom už tam testovali DAB/DAB+ a to také testovali ve Vratislavi. Také Poláci testovali DRM, to testoval i Český rozhlas. A když je článek o vysílání jazykových menšin. Tak čeští Vietnamci dávno vysílají v DVB-S na 23,5°E svoji televizi Ethnic TV a dokonce i uvažovali o další, druhé, ale to už zase nějak chcíplo. A ještě, když jsme u DRM. Tak v DRM vysílali v Polsku, svoje rádio Němci. Ale mám dojem, že už krachlo a že už neexistuje a nenašel jsem už žádné informace.

  7. Jose

    Tak uvidí se, jak se to bude vyvíjet, snad nezůstanou rozhlasové multiplexy v L-Bandu s DAB/DAB+ prázdné jako jsou televizní Multiplexy 3 a 4. Ale je to odlišná situace, zatím co televizní provozavatel se sháněl velmi těžko, přetěžko a nakonec se našla jakási pofidérní jména jako p.Pařízek, p.Berka, p.Fenič, kde se stejně nepředpokládalo, že něco rozjedou. A Z1 a Public TV už slavnostně klrachlo. V rozhlase je situace trochu jiná. Je opravdu velké množství stanic, co chtělo na FM a nikdy se tam nedostaly. Anebo na FM jsou, ale nikdy se nedostaly do těch míst kam chtěly. Tak nyní mají možnost se tam dostat v L-Bandu.
    Vzpomenu třeba na projekt LAGARDERE, regionální stanici PRO. Nikdy se nedostala na FM. Tak nyní má možnost být v každém reginu v BAD/DAB+. A takových je víc. Kolikrát se snažil na FM dostat p.Pýcha ? Kolikrát byla odmítnuta všilijaká jeho rádia s názvy jako Simple Music Radio atd. ? Ostatně Radio Haná bylo zamítnuto v Brně s jejich novým rádiem. Nyní tam klidně může s jakýmkoli country / folk rádiem v DAB/DAB+, tuším že se mělo jmenovat to jejich rádio Brno, ne ? Na kolika všech místech bylo zamítnuto Country rídio. Do dnes třeba u nás není. Media Bohemia měly zájem šíšit své Rock Rádio. Též bylo na mnoha místech zamítnuto. Vzpomínám si, že pražská Rock Zone také chtěla do Brna. A také nedostala. Ten soupis by byl opravdu velmi bohatý, těch, co se nedostali vůbec a do dmes n FM nejsou i těch, co tam jsou, ale nejsou tam, kde chtěli být. Tak nyní mají druhou možnost. Záleží na jediné věci, zda dojdou k názoru, že je to pro ně lukrativní nebo dojdou k názoru, že to není pro ně lukrativní. Ovšem jsem přesvědčený, že když by první 2 nebo 3 radia prolomila ledy, tak že by následovala lavina. Jak je vidět z videi na které jsem dal odkazy, je tam možnost textové reklamy, viděl jsem třeba reklamu na autobazar atd. Prostě já si myslím, že to zajímavé je. Nyní záleží na tom k jakému názoru dojdou ti mocipáni, co tu ovládají rozhlasové vysílání. Ale mají tady nádhernou nadstavbu FM a další možnost. Jestli jí využijí nebo nechají ladem ležet, je jich věc. Vzhledem k tomu, že byli tak tupí, že tu nechávali třeba 20 let ležet rockové posluchače atd. Tak si iluze o jejich inteligenci a náhledu a nadhledu a vizi budoucnosti a trendů a všeho možného, žádné nedělám. Nic méně uvidíme.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,