Slovenské soukromé rozhlasové stanice budou muset od 1. dubna hrát minimálně 20 procent slovenské hudby. Pokud ovšem nedostanou výjimku. O tu již požádala většina významných rádií. Regulační rada zahájí rozšířený monitoring vysílání.
Každá pátá skladba by měla být slovenská nebo mít alespoň jednoho domácího autora
Nové kvóty počítají s významným navýšením podílu domácí produkce. Slovenská skladba nemusí být nutně ve slovenštině – stačí, když alespoň jeden z autorů hudby nebo textu má nebo měl trvalý pobyt na území Slovenské republiky.
Každá pátá skladba v éteru by tedy měla mít něco společného se slovenskými umělci. Do celkového podílu se započítají pouze skladby odvysílané mezi šestou hodinou ranní a půlnocí. Noční vysílání tedy nebude figurovat ve statistikách.
Většina rádií by neměla mít problém naplnit požadavky právní normy. Několik relevantních hráčů na rozhlasovém trhu i přesto požádalo o výjimku. Případně výjimky schvaluje regulační rada.
O výjimku požadaly dvě nejposlouchanější stanice
Nižší podíl požadují celoplošné stanice Expres, Fun radio, Europa 2, Anténa Rock, Rádio Vlna nebo Best FM. Expres a Fun radio jsou dvě nejposlouchanější soukromé stanice. Trhovou trojkou mezi soukromými stanicemi je Rádio Jemné – to o výjimku nepožádalo.
Z regionálních stanic chtějí mít volnější ruce dramaturgové v Rádiu Košice. O výjimku žádají i žánrové stanice Radio ONE Rock, Radio ONE Retro a hlavní kanál Radio ONE působící především na středním Slovensku.
Výjimka se může týkat i kvót určujících podíl „nové hudby“
U některých zmiňovaných stanic je výjimka opodstatněná. Problém splnit předepsané kvóty mohou mít například stanice preferující oldies nebo rock. Zákon totiž vyžaduje navýšit nejen podíl slovenské hudby jako takové, ale i podíl „nových skladeb“, které měly rozhlasovou premiéru v posledních pěti letech.
Není jasné, zda dostanou výjimku i další celoplošné stanice. Pokud by regulační rada udělila mnoho výjimek, právní úprava by ztratila smysl.
Monitoring vysílání může zahrnovat i kontinuální poslech
Rada pro vysílání se zároveň připravuje na rozšířený monitoring vysílání. V první fázi bude vycházet z výkazů dodaných samotnými vysílateli. Dalším krokem může být monitoring s využitím kontinuálního poslechu. Třetí možností je automatizovaný monitoring na základě srovnání vysílání jednotlivých rádií se vzorky jednotlivých slovenských skladeb.