Na Slovensku vstupují do platnosti nové kvóty týkající se domácí hudby

Slovenské soukromé rozhlasové stanice budou muset od 1. dubna hrát minimálně 20 procent slovenské hudby. Pokud ovšem nedostanou výjimku. O tu již požádala většina významných rádií. Regulační rada zahájí rozšířený monitoring vysílání.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Každá pátá skladba by měla být slovenská nebo mít alespoň jednoho domácího autora

Nové kvóty počítají s významným navýšením podílu domácí produkce. Slovenská skladba nemusí být nutně ve slovenštině – stačí, když alespoň jeden z autorů hudby nebo textu má nebo měl trvalý pobyt na území Slovenské republiky.

Každá pátá skladba v éteru by tedy měla mít něco společného se slovenskými umělci. Do celkového podílu se započítají pouze skladby odvysílané mezi šestou hodinou ranní a půlnocí. Noční vysílání tedy nebude figurovat ve statistikách.

Většina rádií by neměla mít problém naplnit požadavky právní normy. Několik relevantních hráčů na rozhlasovém trhu i přesto požádalo o výjimku. Případně výjimky schvaluje regulační rada.

O výjimku požadaly dvě nejposlouchanější stanice

Nižší podíl požadují celoplošné stanice Expres, Fun radio, Europa 2, Anténa Rock, Rádio Vlna nebo Best FM. Expres a Fun radio jsou dvě nejposlouchanější soukromé stanice. Trhovou trojkou mezi soukromými stanicemi je Rádio Jemné – to o výjimku nepožádalo.

Z regionálních stanic chtějí mít volnější ruce dramaturgové v Rádiu Košice. O výjimku žádají i žánrové stanice Radio ONE Rock, Radio ONE Retro a hlavní kanál Radio ONE působící především na středním Slovensku.

Výjimka se může týkat i kvót určujících podíl „nové hudby“

U některých zmiňovaných stanic je výjimka opodstatněná. Problém splnit předepsané kvóty mohou mít například stanice preferující oldies nebo rock. Zákon totiž vyžaduje navýšit nejen podíl slovenské hudby jako takové, ale i podíl „nových skladeb“, které měly rozhlasovou premiéru v posledních pěti letech.

Není jasné, zda dostanou výjimku i další celoplošné stanice. Pokud by regulační rada udělila mnoho výjimek, právní úprava by ztratila smysl.

Monitoring vysílání může zahrnovat i kontinuální poslech

Rada pro vysílání se zároveň připravuje na rozšířený monitoring vysílání. V první fázi bude vycházet z výkazů dodaných samotnými vysílateli. Dalším krokem může být monitoring s využitím kontinuálního poslechu. Třetí možností je automatizovaný monitoring na základě srovnání vysílání jednotlivých rádií se vzorky jednotlivých slovenských skladeb.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: