Nevyhovuje vám hudba na Radiožurnálu? Norové mají účinné řešení

Norská veřejnoprávní instituce NRK našla způsob, jak hudebně odlišit svůj hlavní program, ale přitom zachovat jeho obsah. Pokud by k podobnému modelu přistoupili i zástupci Českého rozhlasu u svého hlavního kanálu Radiožurnál, mohla by se tato stanice lépe přizpůsobit potřebám různých cílových skupin.

cesky-rozhlas-logo-4-651

Hudba na Radiožurnálu není špatná, ale nikdy nevyhoví všem

Před několika lety bylo populární heslo, že hudba na Radiožurnálu je strašná. Osobně tento názor nesdílím. Naopak si myslím, že namíchat hudbu na hlavním okruhu Českého rozhlasu je umění. Musíte se trefit do vkusu opravdu širokého spektra posluchačů a ještě k tomu respektovat i výstupy z posluchačských průzkumů. Navíc platí, že sto lidí bude mít sto chutí a tak se nikdy pořádně nezavděčíte všem – zvláště pokud hudba na Radiožurnálu tvoří pouze výplň mezi vstupy a reportážemi.

Nicméně zdá se, že v některých zemích už vynalezli účinné řešení. Mluvili o něm norští zástupci instituce NRK, která sdružuje tamní rozhlasové i televizní vysílání veřejné služby. Český rozhlas totiž v těchto dnech pořádá dvoudenní konferenci o digitálním rozhlasu a multimédiích. A šéf online služeb rozhlasu Filip Rožánek se ve včerejším textu zmínil o zajímavém projektu norské NRK, která spustila dvě verze svého hlavního programu NRK P1. První verze funguje v klasickém FM vysílání, ta druhá pod názvem NRK P1+ vysílá pouze v digitálních sítích.

Stejný obsah, jiná hudba

A v čem se obě verze liší? Pokud jde o vstupy, reportáže a redakční obsah, v tom jsou oba programy totožné. Ale hudba je jiná. Možná si řeknete, kdo by si už jen kupoval digitální přijímač, aby na stejné stanici slyšel jinou hudbu. Jenže norský experiment se povedl a z nové stanice NRK P1+ se stala šestá nejposlouchanější stanice norského trhu, přičemž si ji pravidelně ladí 200 tisíc lidí. To je zhruba dvacet procent původních posluchačů hlavního okruhu NRK P1.

Pokud by se tímto úspěchem inspiroval i Český rozhlas, mohl by hlavní okruh ČRo 1 Radiožurnál získat nový rozměr a přiblížit se i dalším cílovým skupinám. Pokud vám nevyhovuje současná hudba Radiožurnálu, mohla by program osvěžit folková, rocková nebo taneční variace. V dnešní době to sice zní jako sci-fi, ale digitální rozhlasové vysílání podobné experimenty umožňuje.

Podrobnější informace o konferenci, kterou spolupořádá Český rozhlas a Evropská vysílací unie, můžete najít na stránkách rozhlasu v sekci Digitální média.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. valve

    Radiožurnál si pouštím jen kvůli zprávám, předpovědi počasí a – podle mého názoru – nejlépe zvládnutému dopravnímu zpravodajství. Co mi na hudební náplni vadí, jsou slovenští interpreti a jejich produkce. Nemohu zapomenout na dobu rozdělení Československa – kdy právě na ČRo 1 – tehdy se ještě nejmenoval Radiožurnál – někteří slovenští „patrioti“ (Žbirka, …) vykřikovali, že „teď mohou svobodně tvořit pro své posluchače doma na Slovensku.“
    Možná, že bych toto a podobné tvrzení ještě někde na kazetě doma našel.
    Mně se takové výroky dotkly – nemám nic vůči Slovákům, ale když měli neustále pocit, že jsou v Čechách utlačovaní, mohou se teď realizovat doma. Já o jejich „tvorbu“ nestojím.
    Nezajímá mne, kolik českých písniček se hraje na Slovensku (pokud vůbec) – podobně jako zcela jistě nezajímá např. Kylie Minogue, kolikrát ji hrají v českém rádiu.
    A rovněž mne nezajímají komentáře, které tím vyvolám. Je to pouze můj názor, který nikomu nevnucuji – ale pokud bude stávající trend hudebního programu v Radiožurnálu pokračovat, prostě jej poslouchat nebudu.

    1. plavi

      Vážený uživateli valve,
      je vidět, že o vysílání slovenských stanic nemáte ani ponětí. Možná byste se divil, kolik se tam hraje české hudby. V počtem slovenských písniček ve vysílání jim Radiožurnál absolutně nemůže konkurovat. I z tohoto důvodu si často pouštím např. stanici Rádio Slovensko, neboť chci slyšet i další krásné slovenské skladby, které mi Český rozhlas není schopen nabídnout. Co mě ještě také doslova dovede zvednout ze židle, jsou dabované slovenské filmy do češtiny. Když jsem se s tím poprvé setkal, dlouho jsem nemohl uvěřit, že to může být vůbec pravda. Pokud si dobře vzpomínám na dobu rozdělení republiky, velká iniciativa byla vedena v tomto právě z české strany pány Klausem a Kalvodou. Což nakonec k rozdělení republiky skutečně vedlo. Bohužel!!! Až se Slováci sami divili. Osobně bych na Radiožurnálu přivítal daleko větší spektrum slovenské hudby, a ne jen to ubohé málo, co se tam hraje. Třeba namísto těch anglických, které je slyšet všude. A pokud s tím máte problém, neposlouchejte Radiožurnál. Pusťte si magnetofon, tam můžete poslouchat to, co se Vám líbí.

    2. libca

      Slováci pouštějí českou hudbu, je to jenom neznalostí éteru. S dabováním přišli Slováci.
      Místo diskuse bych si koupil internetové rádio. Já mám OXX TUBE a má vynikající zvuk.
      SRo 1 je lepší než Radiožurnál.

  2. rdsman

    V našich podmínkách by bylo nejlepší Radiožurnál zrušit a nahradit jej stanicí typu Plus. Opravdu nechápu, proč by hlavní stanice veřejnoprávního rozhlasu měla vysílat hudbu a soutěžit se soukromými celoploškami. Otřesná hudba a všudypřítomné kavárenské kecy jsou důvodem, proč jsem RŽ přestal poslouchat.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: