Jako poněkud překvapivé může působit rozhodnutí lídra trhu, provozovatele nejposlouchanějšího Rádia Impuls, spustit na středních vlnách sesterskou stanici. Nové středočeské rádio s pracovním názvem Impuls AM pro starší posluchače ale působí poměrně logicky, zejména jako alternativa vůči chystané stanici mluveného slova, kterou připravuje Český rozhlas.
Když ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák nastínil myšlenku, že jeho společnost uvede v průběhu příštího roku na trh novou středočeskou stanici, působila tato informace poněkud zvláštně. Rozhlasový trh přece jen není v nejlepší kondici a spouštět nové rádio, navíc na středních vlnách, by asi nebyl v této době nejlepší nápad. Jenomže tato myšlenka dává logiku, když si uvědomíme, že Český rozhlas hodlá na středních vlnách umístit svoji stanici mluveného slova, která nahradí současné okruhy ČRo Česko, ČRo 6 i Leonardo. A dalším důvodem k expanzi je fakt, že Londa kromě Impulsu provozuje jen pražské Rádio RockZone. Každý z větších mediálních domů přitom postupně rozšiřuje své portfolio, a ani Londa nemůže být v tomto směru výjimkou.
Český rozhlas u části posluchačů zcela jistě oživí zájem o střední vlny a snaha Impulsu získat část obecenstva na tomto poli je logická. Nasvědčuje tomu i formátové nastavení – Impuls AM by měl hrát převážně českou hudbu a mířit na cílovou skupinu posluchačů starších 45 let. Programové prvky zatím provozovatel nekonkretizoval. Ředitel Impulsu Jiří Hrabák ale řekl, že nepočítá s výrazným rozšířením stávajícího týmu.
Hlavním produktem společnosti Londa zůstává nejposlouchanější Rádio Impuls, které si jednou týdně naladí 2,1 mil. posluchačů. Pražskou stanici RockZone 105,9 FM poslouchá 61 tisíc lidí týdně. Londa před deseti lety zkoušela uvést na trh i informačně-dopravní rádio pro Prahu. Produkt s názvem Rádio Info ale na trhu neuspěl a po relativně krátké době došlo ke změně názvu a formátu na současný RockZone.
Katastrofa. Panenko skákavá, pan Hrabák nastínil myšlenku. A z čeho by asi vzešla?
Nejlepší by bylo všechno dát na KV. Na blba jedině pantok.
No vono zase to tak špatný není. Vemte si důchodce tak 85let… většinou to má doma ještě lampový rádio (nebo trenzistorák typu VEF206) a ty kromě Praha a Contry Rádio nemaj pomalu co na výběr ;-) Navíc – SV jedou z jednoho vysílače v celým CR, kdežto vysílač VKV pokryje ztěží 30%.
Samozřejmě neřešim kvalitu přednesu… to je uplně jiná kapitola :-)
Ale vždyť jak se říká: Kdo chce kam…..(ale nápad je to debilní, jen co je pravda, ty prachy by šlo utratit podstatně účelněji).
Souhlasím s panem „kulisara“ – tady nejde jen o důchodce ve věku 85 let. Impuls je nejposlouchanější rádio pro určitou skupinu obyvatel, někdo má holt rád bigbít, někdo Impuls. Tahle skupina obyvatela nemusí mít jen stará lampová rádia, přijímače typu „Selga“, „Rossija“, „Alpinist“ nebo „Dolly“, „Menuet“ a podobné, jsou stále funkční, jsou na na baterie ale třeba také s vkv normou OIRT, na které se dnes nic nechytí. A ty by se daly znovu využít.
V současnosti jsou na AM rozsazích zachytitelné pouze tři vysílače – ČRo 2 a Country Radio na středních vlnách a na dlouhých vlnách Radiožurnál.
Kdo někdy pracoval na zahrádce (a nemusí mu být 85 let), má občas potřebu poslouchat něco, co ho zrovna neurazí. Nebudu se bavit o technické kvalitě – chci-li poslouchat Hi-Fi, sednu si doma, zapnu ACCUPHASI nebo ONKYO …. a oddávám se.
Na zahrádce je technická kvalita vedlejší – ale nechce se mi neustále verglovat s prutovou anténou, která je těžší než vlastní přijímač, když přijímač položím o metr dál do trávy – už to chrchlá – po nějaké době mne ty manipulace přestanou bavit, naštvu se a vypnu to. To se u středních vln nestane.
Komu se líbí country, má na středních vlnách Country Rádio – jde chytit na vsi i kolem Domažlic nebo u Strakonic – a to má vysílač výkon jen 25 kW. Někdo chce poslouchat Radiožurnál, ale musí mít možnost přijímat dlouhé vlny – a to některé přijímače nemají. Někomu nevyhoví ani „Dvojka“, tedy ČRo 2.
Kdo je zvyklý poslouchat Impuls, je to teď pro něj zajímavá alternativa. Při absenci jednotného celorepublikového dopravního zpravodajství je rovněž užitečné, když je dopravní informace vysílána na více stanicích i na AM rozsazích.
Zkrátka v tomhle vysílání vidím jednoznačný přínos. To je můj názor. Ti později narození mne asi „roznesou na kopytech“, ale za několik let se může podobná situace opakovat u přenosů, které teď preferují.
AM vysílání je omezováno pouze u nás, poněvadž instituce, které o tom rozhodují, věcí nerozumějí a zapomínají, že v době přírodních a jiných kalamit je daleko jednodušší vysílat na středních vlnách, které má každé jednoduché rádio – i z tržnice – a k tomu stačí JEDEN vysílač a JEDEN kmitočet pro téměř celé území.
Rusové, Američani, Japonci a i další udržují své AM vysílače v provozu, neuvolňují přidělené kmitočty, poněvadž je to krátkozraké a důležité i ze strategického hlediska.
Jen my jsme zrušili nejvýkonnější středovlnné vysílače, prodali pozemky pod anténami a technickými budovami za směšný peníz chytrolínům, rozřezali anténní stožáry a prodali je do šrotu. To bylo velmi krátkozraké rozhodnutí.
Až nastane doba digitálního nebo jiného vysílání na rozsahu, dnes přidělenému středním vlnám, bude stát zpět za drahé peníze kupovat pozemky, které dříve vlastnil, budovat stožáry a objekty za násobky původní ceny, přestože je mohl za mnohem menší peníz udržovat provozuschopné, jen je třeba jednou za dva roky natřít barvou a opravit drobné škody.
A my to zsponzorujeme.