Poslechovost rádií v Norsku klesá. Přechod na digitál motivuje starší posluchače

Norsko je zajímavou zemí pro analytiky rozhlasového trhu vzhledem k tomu, že tamní celoplošné rozhlasové skupiny dobrovolně opustily FM pásmo a vysílají už jen v rámci digitálních sítí DAB+. Zájem o poslech rádií však po přechodu na DAB+ kontinuálně klesá. Modernější přijímové platformě se nedaří nalákat nové posluchače.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Hlavním důvodem poklesu je dramatické snížení programové nabídky v FM pásmu

Blog Digital Radio Insider cituje výsledky CATI průzkumu od Kantar, který zkoumal poslechovost rádií na vzorku 46 150 lidí. Podle tohoto výzkumu se celková denní poslechovost rádia coby média pohybovala na úrovni 59 procent – výsledky jsou platné pro čtvrtý kvartál 2018.

Za běžných okolností by tato hodnota nebyla alarmující – například v České republice je denní celkový poslech rádia na úrovni 62 procent (3. + 4. kvartál 2018). Jenomže v kontextu skandinávských zemí je norská hodnota 59 procent přece jen nízká. V sousedních zemích totiž poslech rozhlasu jako média dosahuje až 70 procent posluchačů.

Analytici Digital Radio Insider vidí přímou souvislost mezi klesající poslechovostí norských rádií a přechodem na DAB+. Skutečnost ovšem nemusí být tak jednoznačná. Na jedné straně je pravda, že až polovina posluchačů odmítla přejít z FM na DAB. Rovněž je pravda, že programová nabídka DAB platformy je co do počtu informačních i žánrově vyprofilovaných rádií výrazně bohatší než u původní platformy FM.

Klíčovým důvodem poklesu poslechovosti všech norských rádií ale může být především fakt, že došlo k dramatickému snížení kvality programové nabídky v pásmu FM. V tomto pásmu už nemáte k dispozici veřejnoprávní rozhlasové programy ani nejžádanější komerční stanice. Povolení vysílat na FM mají už jen regionální programy, jejichž kvalita i dostupnost může být různá.

Poslechovost veřejnoprávního NRK odhalila ochotu starších posluchačů migrovat k DAB+

Ještě zajímavější je hodnota poslechovosti veřejnoprávních rozhlasových programů NRK v platformě DAB+, o které na svém webu informuje lobbistická organizace NRLF (asociace posluchačů). Veřejnoprávní programy v platformě DAB+ poslouchá jen 37 procent posluchačů starších 12 let. Dobrou zprávou však je, že se daří „konvertovat“ starší posluchače směrem k DAB. Norské veřejnoprávní rádia totiž dosahují podílu až 47 procent u posluchačů starších 50 let a dokonce až 62 procent u posluchačů starších 60 let.

Z toho lze vyvozovat, že starší posluchači jsou paradoxně víc motivovaní k přechodu na digitální příjem rozhlasu než ti mladší, kteří nemají tak silnou potřebu poslouchat rádio terestricky. Z pohledu inzerentů jsou však žádanější právě mladší posluchači a tudíž je nutné opravdu citlivě přistupovat k přechodu na DAB+.

Příklad norského trhu totiž zároveň ukazuje, že pokud dotlačíte posluchače k nucené změně platformy, můžete o něj přijít. Řada lidí si totiž najde cestu k alternativním médiím především v online prostoru.

Pokrytí DAB+ v ČR by letos mělo dosáhnout 80 procent obyvatel

DAB+ však může býti zajímavou alternativou k FM vysílání, pokud by obě platformy koexistovaly společně. Tuto skutečnost si uvědomuje vedení Českého rozhlasu. Pokračují práce na rozšíření dostupnosti této platformy až pro 80 procent populace, k čemuž by mohlo dojít ještě do konce letošního roku.

Generální ředitel ČRo René Zavoral v nedávném rozhovoru pro web Lupa.cz upřesnil, že po dosažení pokrytí 80 procent obyvatel dává smysl spuštění nových programů, které budou dostupné jen v digitálu.

Určitě chceme v rámci DAB+ vysílání představit nějaký nový projekt, protože ať už Wave, Junior, nebo Jazz a D-dur už nelze vnímat jako nové projekty, a navíc nejsou exkluzivně pouze v DAB+. Mám v šuplíku projekt, který pracovně nazývám Český rozhlas Lingua, který by měl jazykově vzdělávat naše posluchače,“ řekl René Zavoral.

DOPORUČENÉ SOUVISEJÍCÍ ANALÝZY:
Digitální rozhlas v Norsku: Příběh o vypnutí FM pásma nemá pozitivní konec
Digitální rozhlas v Norsku: problémem je mobilní poslech i negativní vnímání DAB v médiích

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. PV

    ohledně nicmoc celkové denní poslechovosti v Česku holt oligopol nepotřebuje vůbec vysílat DAB, kazit toz vládnou i na FM mizernou nabídkou na vysílačích které se překrývají někde I několikrát.. …..A ohledně „alternativního vysílání v DAB“ já doufám že po 25/10/2025 nebude mimo ČRO ( a ještě lépe jen mimo Radiožurnál) na FM žádná stanice s pokrytím větší než 20% obyvatel, Pásmo FM ať je vyhražené jen pro regionální a lokální projekty. Celoplošky a sítě patří na DAB !!!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .