UDÁLOST TÝDNE – Ve čtvrtek 13. října skončil osmadvacátý ročník Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2011. Do Poděbrad se sjelo mnoho zajímavých osobností. O vítězích všech tří kategorií je rozhodnuto a my vás dnes seznámíme s kompletními výsledky. Letos poprvé se do přehlídky zapojila i komerční rádia sdružená v Asociaci rozhlasových organizací.
Prix Bohemia Radio se v roce 2011 konalo po dvacáté osmé. Letošní ročník byl přelomový, poprvé se do něj zapojila komerční rádia, ne ovšem všechna. Pouze ta, která sdružuje Asociace rozhlasových organizací (ARO). Vůbec poprvé se vyhlašovaly ceny rozhlasových moderátorů a rovněž byly oceněny nejlepší autoanonce. Stranou ovšem nepřišly ani dokumenty a rozhlasové hry. Přečtěte si shrnutí Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2011.
První večer udělil ocenění a uvedl síň slávy
Zahajovací večer 28. ročníku Prix Bohemia Radio objasnil, kdo z nominovaných moderátorů a moderátorek se dočká ocenění v historicky prvním ročníku ankety o „Moderátor/ka“ roku 2011. Jak už od nás víte, 29 900 hlasů rozhodlo o tom, že nejpopulárnější moderátorkou českého éteru je Lucie Výborná, v mužské kategorii zvítězil Jiří Pomeje. Výsledky vyhlásila Asociace rozhlasových organizací (ARO), která sdružuje Český rozhlas, Rádio Impuls a rádia skupiny Lagardére Active (Evropa 2, Frekvence 1 a Rádio Bonton). Nabízíme audia, jež Český rozhlas a Frekvence 1 vysílají v éteru
POSLECHNĚTE SI SELF-PROMOTION:
Lucie Výborná vyhlášena Moderátorkou roku
Jiří Pomeje a Ruda z Ostravy nejoblíbenějšími mužskými hlasy roku
Vůbec poprvé se letos uvádělo do Síně slávy. In memoriam vstoupili do rozhlasové Síně slávy také novinář a publicista Jiří Ješ a novinář a politik Jiří Dienstbier. V rámci slavnostního zahájení uvedl Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu, do Síně slávy i tři rozhlasové legendy: básníka, prozaika, dramatika, překladatele, pedagoga, publicistu a režiséra Českého rozhlasu Brno Antonína Přidala.
VÍCE INFORMACÍ: Lucie Výborná a Jiří Pomeje jsou nejoblíbenějšími moderátory
Každoročně na festivalu Prix Bohemia Radio uděluje i ocenění pro nejlepšího zahraničně-politického zpravodaje či publicistu, tj. Cenu Karla Kyncla. Letos ji získal překladatel, novinář a moderátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák, který se dlouhodobě zaměřuje na Rusko a přilehlé postsovětské oblasti.
Prix Bohemia Radio 2011 – Foto: Karel Kosobud, zdroj Českému rozhlasu
Výsledky závěrečného večera „Čas má plné kapsy překvapení“
Poslední večer, čtvrtek 13. října odtajnil výsledky ve třech prestižních kategoriích. Večerem s názvem „Čas má plné kapsy překvapení“ provázela vítězná Moderátorka roku 2011 Lucie Výborná. Záznam slavnostního večeru můžete zhlédnout na stránkách Prix Bohemia Radio.
Mezinárodní kategorie „Život na startu“ představila dokumenty do 60 minut s tématikou světa dětí a mládeže, natočené nebo odvysílané v době od 1. 1. 2010 do 31. 5. 2011. Porota ve složení Andrea Hanáčková, Janka Grajciarová, Katarzyna Michalak a Laurence Grissell v čele s předsedou Liborem Vackem posuzovala celkem 20 dokumentů. Kdo zvítězil a kdo skončil na medailových pozicích?
PSALI JSME: Rádia mají své TýTý, poprvé v historii se hledají nejlepší hlasy
Zlatou příčku v PRIX BOHEMIA RADIO 2011 získává dokument „The Children of the Schwedenstift“ (Děti z ústavu) autorky Isabelle Engels z Rakouska: „První dojem je depresivní: těla těchto dětí a mladých dospělých lidí jsou zkostnatělá a pokroucená, jejich oči často v sloup a jejich dech chrčí skrz hlen v jejich plicích. Tyto děti z doma pro silně postižené Schwedenstift poblíž Vídně nejsou schopny jíst, mluvit či jít bez pomoci. Pokud se však podíváte důkladněji, zjistíte, že mají radost z koupání, hudby či lidského dotyku. Jsou schopny spolupráce i vzdoru, umí se smát i plakat a velmi působí na city lidí, kteří je obklopují,“ takto zní popis vítězného dokumentu.
Na druhém místě se nachází dokument „Lenka“ autorky Bronislavy Janečkové – jedná se o sběrný dokument sledující devět let dospívání dívky, která se po těžkých životních peripetiích dostala z diagnostického ústavu až na vysokou školu. Bronz si odnáší dokument „Silence of the Minors“ (Mlčení nevinných) autora Mohameda Lofty Yahia z Egypta, program poukazuje na nezletilé jako pracovní sílu – na pravé důvody dětské pracovní síly, dopady na pracující děti, násilí páchané na těchto dětech, stejně jako na dětskou pracovní sílu versus zákon.
Slavnostní závěrečný večer festivalu Prix Bohemia Radio 2011 – Foto: Karel Kosobud, zdroj: Česká rozhlas
Porota v „Královské disciplíně“ vybrala hru Fotograf
V této kategorii soutěží rozhlasové hry původní, adaptace nebo dramatizace, včetně her pro mládež a pohádek do 60 minut. Předseda poroty Jan Vedral společně s kolegy Milenou Steinmasslovou, Ľubicou Olšovskou, Jakube Kamberským a Thomasem Zielenskim posuzovala 35 přihlášených pořadů. První místo získala rozhlasová hra „Fotograf“ autora Davida Eldridgeho pod režijním dohledem Aleše Vrzáka. Příběh novodobého Mesiáše, který se rozhodl svým osobitým způsobem napravovat svět, zaujal nejvíce.
PŘEČTETE SI: VÝSLEDKY PRIX BOHEMIA RADIO 2010
Rozhlasová komedie „Akvárium„, jehož autorkou je Mariannick Bellot (režie Ivan Chrz), sleduje mladou dívku, která pracuje v nejmenované pařížské kulturní instituci a dění okolo sebe popisuje s nadsázkou jako hemžení podivínských figurek v těsném akváriu. Rozhlasově nápaditá kompozice plná zvuků, komiksových citací a dějových zvratů získala v roce 2008 zvláštní cenu festivalu Prix Europa.
Z ARCHIVU: Prix Bohemia Radio 2009 zná své vítěze
„Nevděčné děti“ autorky Daniely Fischerové s režií Hany Kofránkové si odnáší bronz. „Už vás už někdy dostihla vlastní minulost? Smutným hrdinům rozhlasové hry Nevděčné děti se to přihodí nejen obrazně. V časové smyčce, v níž se ocitnou na jednom místě, kde dožívají svoje neurovnané životy, k nim přijdou na návštěvu jejich skutečné dvacetileté protějšky. Povědět sobě samým, byť o půlstoletí mladším, jak v životě naložili s ideály a nadějemi svého mládí, bude těžší, než se zdálo…“
Cena Prix Bohemia Radio – Foto: Khalil Baalbaki. Zdroj: Český rozhlas.
Nejlepší self-promotion má Radiožurnál
Letos byl úspěšný zejména Český rozhlas, na závěrečném večeru získal ČRo 1 – Radiožurnál hned dvě ocenění ze tří. Do kategorie Minutová šance mohla být přihlášena upoutávka – reklama na pořad nebo akci rozhlasové stanice – v délce do 60 sekund. Členové poroty Michal Zelenka, Ľubomír Zeman, Ivan Kadeřávek a František Soukup v čele s Jiřím Mikešem posuzovali celkem 69 přihlášených pořadů, kompletní seznam najdete na adrese Prix Bohemia Radio. Díla měla zejména vzbudit zájem a vyvolat pozornost.
Právě to se povedlo hned dvěma promům Radiožurnálu autora Davida Kubíčka v podání staničních hlasů Radiožurnálu, herců Mahuleny Bočanové a Miroslava Etzlera. První místo získalo self-promotion „Děti vám to řeknou“. Autoanonci vytvořil David Kubíček.
POSLECHNĚTE SI: SELF-PROMOTION DĚTI VÁM TO ŘEKNOU
Druhá příčka putuje do soukromé stanice Frekvence 1. Porotu zaujala autoanonce na noční vysílání Jiřího Pomeje, autorem je Libor Červinka.
POSLECHNĚTE SI: SELF-PROMOTION NA ČESKOU NOC S J.POMEJE
Třetí místo patří ČRo 1 – Radiožurnálu, resp. Davidu Kubíčkovi za self-promotion „Vědět víc“.
POSLECHNĚTE SI: SELF-PROMOTION RADIOŽURNÁL – VĚDĚT VÍC
O výsledném pořadí prvních tří umístěných upoutávek bylo podle poroty rozhodnuto téměř jednohlasně. „Vítězná anonce si porotce získala nápaditostí, výrazovostí a celkově sympatickým emotivním laděním. Porotci se ale shodli na celkově dobré kvalitě anoncí, jejich nápaditosti a kreativitě,“ uvádí ČRo 1 – Radiožurnál.
Děti vám to řeknou – vítězná autoanonce, poslechněte si ji na RadioTV. Zdroj: Český rozhlas.
Vyrůstá nám nová generace rozhlasů?
„Rozhlas potřebuje mladé tvůrce. Mohou přinést řadu inovací, nápadů nebo alespoň pokračovat v zaběhnuté tradici předešlých generací. Kde ale ty nadějné rozhlasáky brát? Jak je vzdělávat? Potřebují vůbec nějaké vzdělání? Chybí jim motivace? Dostávají dostatečně velkou šanci?“ ptá se Prix Bohemia Radio na svém webu. Účastníci čtvrtečního semináře se mimo jiné těmito tématy zabývali. Podrobné informace nabízí stránky Prix Bohemia Radio.