Kdo může za to, že Rádio Česko musí opustit frekvence BBC a jako programová služba úplně zanikne? Bude nový okruh Český rozhlas Plus dostatečnou náhradou nebo alternativou? Bylo možné spolupráci s BBC zachránit? Bývalý šéfredaktor Robert Břešťan vidí chybu právě na straně rozhlasu, nikoliv u BBC. Je jedním ze tří šéfredaktorů, kteří v sedmileté historii vedli Rádio Česko.
Kalkul s frekvencemi, které BBC neuvolnila
Břešťan nyní působí jako šéfkomentátor týdeníku Ekonom. Jako jeden z mála v komentáři nazvaném Pohřební hostina Rádia Česko otevřeně pojmenoval několik důvodů konce této stanice, o nichž se sice mezi rozhlasáky dlouhodobě mluví, ale oficiální cestou se o nich nikdo nezmiňuje. Tím je fakt, že Český rozhlas si může za nucené ukončení spolupráce s BBC v podstatě sám. Jen uvnitř instituce nepanuje jasná shoda v tom, kdo by za to měl nést odpovědnost.
„Spolupráce Českého rozhlasu s britskou BBC mohla i nadále pokračovat. Podle Českého rozhlasu chyběla vůle na straně BBC. Pravda je ovšem někde jinde. Veřejnoprávní rozhlas tak dlouho kalkuloval s tím, že se mu podaří získat frekvence po BBC pro sebe, až se přepočítal,“ píše Břešťan ve svém komentáři. A připomíná, že když Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nedovolila rozhlasu rozšířit spolupráci s BBC na 12 hodin společného programu denně, Český rozhlas vůči tomu nic nenamítal. Naopak spoléhal na to, že BBC sama své vlastní vysílání už v Česku nerozjede, a všechny frekvence vrátí.
Spolupráci ukončila BBC, Český rozhlas ale nejednal
„Rozhlas v dalším jednání s BBC o jiných možnostech zachování spolupráce nepokračoval. Místo toho hrál na to, že v této situaci BBC, která už další vysílání v Česku nechtěla ze svého financovat, licenci nakonec vrátí a frekvence poté padnou do klína právě Českému rozhlasu. Ten v této věci už dříve rozjel lobbing za změnu zákona o Českém rozhlase, jež by mu umožnila provozovat stanici i na čtvrtém celostátním okruhu,“ píše bývalý šéfredaktor Rádia Česko.
Další vývoj už známe. BBC své frekvence dobrovolně nevrátila. Dohodla se s českou pobočkou francouzské skupiny Lagardere na tom, že licencovaná společnost BBC Radiocom přejde pod vlastnickou kontrolu Francouzů. A BBC společně s Lagardere rozjede od 1. března 2013 na českých frekvencích vlastní program v češtině.
Ilustrační foto – Český rozhlas
Rádio Česko mohlo pokračovat, projekt ukončilo vedení rozhlasu
Český rozhlas se sice snažil celou transakci zvrátit protesty u regulačních orgánů, ale nebylo mu to nic platné. Přišel sice o frekvence BBC, ale projekt Rádio Česko se management rozhlasu rozhodl ukončit z vlastní vůle. Místo toho vsadil na publicistickou stanici mluveného slova ČRo Plus, která bude pokračovatelem večerního rádia Šestka.
Rádio Česko mohlo i nadále pokračovat ve vysílání v digitálních terestrických platformách nebo na internetu. Rovněž by nebyl technický problém umístit toto vysílání na střední vlny, když už rozhlas hodlá investovat nemalé prostředky právě do tohoto způsobu šíření. Bylo by ale velice nešťastné spojovat konec Rádia Česko s chybějící vůli ke vzájemné spolupráci ze strany BBC. Ta vůle tam byla. Jen motivace obou stran byly odlišné.
Tak nám vzniklo rádio Plus a Jazz. Program na Plusu mě zcela zbavil iluzí, že
tato stanice mluveného slova předčí RŽ a snad ho na frekvencích i nahradí.
Bohužel dojelo Leonardo i když na Plusu něco z něho dávají. Je to celkově
odporný zakyslý guláš. Rádio Jazz je dobrá zpráva. Zbavil jsem se internetových rádií , tak si ho budu poštět přes TV. Ať žije RRTV.