Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přidělila jednu z pražských licencí společnosti Radio Twist Praha, která bude šířit program slovenského Radia Twist. V naší anketě jsme se zeptali novinářů a broadcasterů, jak hodnotí toto rozhodnutí Rady a čím může Twist obohatit pražskou rozhlasovou scénu.
Radovan Vaškovič, ředitel sítě Kiss:
Myslím, že Twist může obohatit éter pouze slovenštinou. Na to, aby přinesl něco jiného je příliš spjatý technicky i programově se Slovenskem, protože tam má posluchače a tím i příjmy z reklamy. Určitě ho bude poslouchat slovenská komunita v Praze, ta je zde velmi silná. Zajímalo by mne, jak bude česká Rada vykládat případné rozpory našeho mediálního zákona se slovenským ve vysílání. Twist si tak na krk pověsil druhého hlídacího psa. Na lokální
okna v Praze a to, jak budou zapravena do slovenského vysílání, jsem zvědavý z hlediska technického i programového řešení. Reakce na rozhodnutí Rady? Pražské licence neměla vůbec vyhlásit!
Alexander Pícha, šéfredaktor ČRo 1 – Radiožurnálu:
Pokud při rozhodování probíhalo vše férově, je to v pořádku. Když je projekt dobrý a kapitálově zajištěný, nemělo by rozhodovat, jestli je z Německa, Francie nebo ze Slovenska. Sám k tomu mám i osobní vztah. Před devíti lety jsem na vlastní kůži jako zahraniční zpravodaj ČRo a ČT na Slovensku pociťoval, jak je nesmyslné křečovité přehlížení slovenské scény na jedné a české na druhé straně. O to je sympatičtější, že už do značné míry máme rozvodový syndrom za sebou; na Slovensku prorážejí české televize a v Česku má takový úspěch slovenská populární hudba. Podle mě má Twist v pražském éteru dobrou šanci už jenom proto, že bude asi jiný. Samozřejmě si jen se slovenskou hudbou nevystačí a nemůže to s ní přehnat, hrajeme ji nakonec skoro všichni. Zajímavé také bude, jaký postoj zaujme ke zpravodajství. Na Slovensku bývalo znát, ze to bylo rádio s názorem proti jiným médiím.
Michal Zelenka, předseda APSV:
V Praze, případně v ČR máme licencované stanice BBC, RFI a také Svobodnou Evropu, která sice není cizí, ale je financována Kongresem USA. Prvé dvě k nám promlouvají zcela nebo zčásti cizí řečí. Třetí jest „kočkopsem“
soukromého a veřejnoprávního sektoru (že bychom měli triální model?). V Praze žije určitě více Slováku než Francouzů a Angličanů dohromady a Twist je nejméně zahraniční rádio ze všech zahraničních rádií. Všechny čtyři jsou svým způsobem zpravodajské nebo aspoň informační. Zbývá jediná otázka. Proč již po páté (nebo šesté) neuspěl Michel Fleischmann u Rady se svou žádostí o pražské info rádio. Pokud vím, žádné české rádio nikdě na světě licenci
dosud nedostalo. Co se týče druhé části otázky, domnívám se, že Twist scénu obohatí a bude mít úspěch zejména u v Praze naturalizovaných Slováku. Čechům, kteří nemají
problém se do 5 minut dozvědět, co se stalo na druhé polokouli bude říkat, co se děje v zemi, se kterou jsme s jedním výpadkem žili téměr osmdesát let v jednom státním svazku. To mi připadá docela fajn.
Jana Dědečková, provozovatelka serveru Virtually.cz:
Neznám projekt rádia Twist, na základě kterého RRTV udělila licenci na vysílání, ale domnívám se, že vysílání českým posluchačům prospěje tím, že pokud upoutá jejich pozornost a získá si oblibu, budou posluchači disponovat přirozenou schopností rozumět slovenskému jazyku. Podle úsloví „tolikrát jsi člověkem, kolik znáš jazyků“ to posluchače nemůže poškodit. Pražany upoutá stejně jako každé jiné rádio svou programovou skladbou. Myslím, že své posluchače si najde.
Petr Dvořák, ředitel rádií City a Blaník:
Myslím, že Radio Twist v Praze úspěech mít nebude.
Rozhodnutí Rady těžko hodnotit, protože mu nerozumím.
Vladimír Bystrov, šéfredaktor časopisu Strategie:
Český éter je zaplněn signálem mnoha rádií, jen málokterá se však něčím výrazněji odlišují od masy ostatních. Posluchač, kterému není úplně jedno, co poslouchá, nemá však prakticky žádný velký výběr. Ti, kdo se zajímají o čerstvé a podrobné zpravodajství a publicistiku, nemají vedle Radiožurnálu prakticky alternativu. Podobně jiní, kdo mají zalíbení v různých nemasových hudebních žánrech, si kromě Radia 1 neškrtnou. O klasice a jazzu ani nemluvím. Jiní, kteří preferují českou muziku před zahraniční, nechtějí ale během poslechu rádia usnout vestoje, nemají kromě Impulsu rovněž na výběr, třebaže půldenní poslech stanice postačuje k tomu, aby člověk uměl všechny songy z playlistu nazpaměť. Chci tím jen říci, že by bylo mýlkou domnívat se, že pražskou mediální scénu již není v oblasti rádií čím obohatit.
Pokud by na český trh přibylo jakékoli rádio, jež by dokázalo vytvořit kvalitní alternativu – ať již pro kteroukoli skupinu posluchačů – bylo by to proto změnou k lepšímu. Neumím přitom posoudit, jestli takovým Rádio Twist je, neb je z Prahy nemohu dost dobře naladit. Soudě podle jeho pověsti na Slovensku ale chápu, mají-li provozovatelé některých komerčních rádií u nás oprávněné obavy…