Městský soud v Praze na konci loňského roku zrušil rozhodnutí RRTV o udělení licence společnostem Max Loyd (Inforádio) a Radio Twist Praha (Radio Twist). RRTV s oběma společnostmi před dvěma týdny zahájila správní řízení o udělení pokuty za neoprávněné vysílání. Výsledek? Obě rádia stále vysílají.
Podle zákona o rozhlasovém a televizním vysílání může Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložit tomu, kdo vysílá bez licence pokutu do výše 10 milionů korun. Společnosti Max Loyd a Radio Twist Praha ovšem přes toto riziko pokračují ve vysílání.
Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal stav, kdy dva broadcasteři vysílají bez platné licence, přestože s nimi RRTV zahájila správní řízení, nechce komentovat. „Rada k této situaci vydala na svém minulém zasedání prohlášení, které najdete v tiskové zprávě. Správní řízení pro neoprávněné vysílání
bylo zahájeno, ale ještě neskončilo,“ řekl dnes RadioTV.
Vyjádření společnosti Max Loyd se nám získat nepodařilo, ale vedení pražského Radia Twist tvrdí, že doposud nezískalo oficiální cestou informaci, že s ním RRTV zahájila správní řízení. „Zatím jsme neobdrželi žádnou informaci, že by bylo zahájeno nějaké správní řízení. Dostali jsme pouze nejasný dopis o doplnění informací k licenčnímu řízení, který jsme předali našim právníkům,“ říká ředitel pražského Twistu Dan Harvan.
Twist dává vinu Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která s ním údajně nechce vzniklý problém řešit. „Dvakrát jsme Radu vyzvali k osobnímu jednání o tom, jak celou situaci řešit, ale nedostali jsme žádnou odpověď,“ dodává Harvan.
Radia Hey a nový Preston vzorem
V tuto chvíli nelze říct, kdo je viníkem situace, kdy v Praze již několik měsíců vysílají dvě rádia bez platné licence. Je zřejmé, že RRTV řadu týdnů váhala, než vyjádřila jasné stanovisko zahájením správních řízení o udělení pokuty za neoprávněné vysílání, a tuto kauzu ignoruje také Český telekomunikační úřad, který by měl být ochráncem čistoty kmitočtového spektra.
Ale je třeba zdůraznit, že zákon evidentně nerespektují ani provozovatelé Inforádia a Radia Twist. Přestože oba rozsudky zrušující udělení licence již dávno nabyly právní moci a RRTV s nimi zahájila správní řízení, pokračují ve vysílání, které nelze v současnosti nazvat jinak než pirátské. Nikdo nemůže oběma provozovatelům vzít nárok na protesty a pokud soud zjistí, že byli poškozeni, mají právo na odškodnění. V první řadě by ovšem měli respektovat regulační orgány a přerušit své vysílání.
V kontextu těchto událostí nelze než ocenit provozovatele Radia nový Preston a Radia Hey Ostrava, kteří své vysílání přerušili krátce po nabytí právní moci rozsudků o zrušení rozhodnutí RRTV o udělení licence. Přestože jde o broadcastery, kteří licenci získali za okolností, které probudily vlnu kritiky odborné veřejnosti, zachovali se v souladu s názorem soudu a navzdory vlastní škodě zastavili vysílání. A je jejich plným právem v budoucnu žalovat za finanční újmu Českou republiku, jak má v úmyslu ředitel ostravského Radia Hey Radim Pařízek.