Poslední záchvěvy vysílací rady – 11 přidělených kmitočtů!

radiovelkeRada RTV se ve svém voleném období naposledy nadechla a podělila novými kmitočty stávající broadcastery. Na trh nepustila nikoho z žadatelů – nováčků. Konečně rozhodla o brněnské frekvenci 105.1 a věří, že tímto posledním nekonfliktním rozhodnutím může bez skrupulí odejít ze scény.  Dnes vám nabízíme podrobnější pohled na 11 přidělených rozhlasových frekvencí.

1/

Absolutním překvapením tohoto posledního zasedání je neutrální a až alibistické rozhodnutí v případě udělení nového kmitočtu v Brně – Kohoutovicích 365+40m o nominální frekvenci 105.1 MHz a parametrech 500W vertical s několika ČTÚ danými směrovými omezeními. Vítězem licenčního řízení konaného na podzim minulého roku se překvapivě nestal „očekávaný favorit“ Radim Pařízek s projektem Radia Dálnice, ani koordinátor frekvence Pavel Foretník (Haná) s projektem Country radia Brno, ale do vínku svého pokrytí jej nově získalo jihomoravské Radio JIH. Které svým pokrytím nyní sahá či bude mít „pokryto“ od Brna až ke Zlínu.

ctu-mapka_brno_kohoutovice_500w

2/

Druhé licenční řízení slyšením konané v prosinci dopadlo obdobně, možná ještě překvapivěji. Krom toho, že prakticky nelze vypátrat, kdo všechno se jej účastnil, znám je mi pouze vítěz Radio Dobrý den společnosti Kalendář Liberecka, a koordinátor Radio MB jisté sportovní společnosti z Benátek nad Jizerou, není tak častý jev, aby mladičkému téměř nezavedenému rádiu přibyla další vysílací frekvence solidně zvyšující jeho potenciální posluchačský zásah. Navíc, když vítězovo pokrytí takto vůbec nenavazuje na sebe, ale vznikají de facto dva ostrůvky pokrytí v Liberci a Mladé Boleslavi. Vítěz licenčního řízení – liberecké Radio Dobrý den, má díky RRTV k dispozici nový vysílací prostředek: Mladá Boleslav – Bradlec 306+20m o frekvenci 103.5 MHz a parametrech 200W vertical, ERP všesměrově. Lokálně se pravděpodobně sdruží do vysílací antény Radia Bonton umístěné na boku příhradové věže v cca 20m, či společnými silami vylepší stávající stav v logické rozložení antén na T-Mobilu v lokalitě Bradlec.

3/

Největší radost asi projevují na brněnském Radiu Petrov, neb z původně jednoho ženevského kmitočtu a dle RadioProjektu posluchačským zásahem ryze brněnského rádia, se po úspěšném navýšení vysílacích parametrů na mateřských Hádech, expanzivnímu „výletu“ Petrova do Žďáru nad Sázavou 98.0 MHz, kde rádio mimochodem již druhou vlnou úspěšně sbírá posluchače, se nově číslo Petrova dostává ke čtyřce a doplňuje tak své pokrytí o další dvě městské lokality. Parametrově vyšší, však zásahem nižší, je lokální dokrývací kmitočet Boskovice 94.2 MHz/320W vertical. Ryze směrová charakteristika o azimutálním středu 30°

z vysílací lokality Habří 441+29m logicky doplňuje zásah pilotní stotřičtyřky z Hádů o geomorfologicky složitý terén Boskovicka, tvořenou několika městečky utopenými v tzv. „Boskovické brázdě“. Místně Radio Petrov bude využívat sdružením vysílacího systému radia Kiss Hády, které v lokalitě Habří v červnu postaví a rozvysílá svoji nedávno přidělenou pětistovku – 89.4 MHz. Podle slov technika Kiss Hády, Radima Grünwalda, ji bude tvořit dvoupatrový anténní systém s odraznicí od francouzského Ecresa.

Druhý přidělený kmitočet doplní pokrytí Petrova jihozápadním směrem, kvalitním signálem zasáhne Třebíč a jeho blízké okolí. Stowattový dokrývací kmitočet o nominální frekvenci 104.8 MHz je situován do lokality Vaňkův vodojem Kostelíček 503+25m, kde svůj signál na vrcholu vodojemu šíří Radio Blaník a Kiss Hády. Petrov se bezesporu rád domluví s oběma broadcastery, podělí se o vzniklé náklady a sdruží se vysíláním do anténního systému Blaníku Kathrein se zadní odraznicí. Jak jistě víte, je to pro obě strany vždy lepší řešení, než samostatné ovlivňující se anténní systémy blízko sebe.

Jinak pravím, Petrov neřekl na Vysočině poslední slovo. Domluvil se toliko s ČTÚ a netrpělivě čeká na přidělení tzv. „vázaného kmitočtu“ do Jihlavy, který pospolu se Žďárem nad Sázavou bude na shodné frekvenci 98.0 MHz šířit shodný odpojovaný program pro Vysočinu. Lokalita v Jihlavě je již známa, Petrov ji spatřuje v severně položeném silu ZZN v průmyslové zóně v Bedřichově 507+50m.

mp_petrov09

4/

Dosti se rozrůstá i síť kmitočtů pražského Esa radia s.r.o., čili Fajn Radia. Původně ryze pražské lokální rádio doznává v nových otěžích Media Bohemia silně expanzivního boomu. Od RRTV dostává do vínku vysílací frekvence v Táboře a Klatovech. Ve městě husitského odporu, jihočeském Táboře, byla Fajn radiem použita vázaná frekvence, shodná toliko s primárním vysílačem v Praze – 97.2 MHz. Je jisté že ballování pilotu musí jít stranou a kvalitní signál bude na nový stopadesátiwatový dokrývač dopravován datovou trasou. Fajn radiu bude v Táboře vlastní městská lokalita „ubytovna 440+50m“, odkud šíří signál na frekvenci 106.8 MHz Blaník jižní Čechy. Zda se Fajn sloučí do antén Blaníku zatím není jasné. Bylo by to ovšem logické vyústění nastalé situace.

V Klatovech Fajn Radio rovněž nemůže počítat s ballem jakékoliv vlastní frekvence. Přidělením radou RRTV vznikl další odříznutý ostrůvek pokrytí, který se nejvíce bude blížit lokálnímu vysílači v Plzni 97.1 MHz. Místně rádio musí postavit nový vysílací systém v ulici Dragounská 400m, kde na vysokém komínu sídlí všichni tři mobilní operátoři. Rádio dozajista využije zázemí některého z nich a oboustranným anténním systémem ve výšce 80m plně využije od ČTÚ zkoordinovaný frekvenční příděl 100.6 MHz/200W vertical, ERP všesměrově.

5/

Malý stowattový lokální „bubláček“ si do celoplošného plánu pokrytí vybral náš lídr poslechovosti – Radio Impuls. V Jablonci, městě nad řekou Nisou, kde se již nedostává kvalitního signálu 92.1 MHz z Černé hory, si celoploška vyhlédla a nechala ČTÚ zkoordinovat dokrývací kmitočet na ulici 28 října 518+35m. Technický prostředek zve 104.3 MHz/100W vertical, ERP všesměrově.

6/

Rovných pět týdnů uběhlo od doby, kdy osvětový šiřitel classic rocku, Radio Beat, obdržel od RRTV kmitočet v krajském městě na východě Čech – Hradci Králové. Nyní tento broadcaster pod svá křídla bere krásný čistý vysílací kmitočet v Mostě, šestasedmdesátitisícovém městě na severu Čech. Se zásahem vysoko překračujícím sto tisíc potenciálních posluchačů. Na své si tak brzy přijdou zájemci a milovníci rockové muziky od Teplic až po Žatec, Kadaň.

A jaká že frekvence bude pro ně brzy určující? 93.0 MHz/200W s vertikální polarizací, ERP všesměrově. Vysílači by pak měla být domovská 110m budova SHD v centru města Most.

A propos, v Hradci Králové je dle slov Pavla Poláka, technika Beatu, již namontováno. Frekvence 94.9 MHz fakticky čeká jen na několik povolení pro spuštění.

7/

Poctivá muzika se šíří z Brna na sever. Po Vyškově 94.4 MHz se signál Hey radia nezadržitelně blíží k centru střední Moravy, Olomouci. V sedmnáct kilometrů vzdáleném Prostějově bude rádio Hey Brno vysílat na frekvenci 88.8 MHz, se silou 200W ERP a se směrovým omezením k Babímu lomu 88.9 MHz/10kW. Vysílací systém složený ze dvou Kathreinů byste ještě letos měli spatřit na silu MorAgro a.s. v ulici Za Drahou 215+50m. Zásah vysílače je dle výpočetního systému RadioLab cca 50 000 potenciálních posluchačů.

8/

Radio Zlín si trochu se signálem polepší v údolí řeky Moravy od Napajedel přes Uherské Hradiště k Veselí nad Moravou. K tomuto účelu si vyhlédla a posléze nechala ČTÚ zkoordinovat 200W dokrývací kmitočet v Uherském Hradišti/Starém Městě. Zde na ulici Jalubská 222+25m „sídlí“ lokální vysílač regionálního studia ČRo 5 Brno, ke kterému se Radio Zlín hodlá přidružit. Nový kmitočet bude dosti omezen jak ze severu silným Pradědem 100.9 MHz (Impuls), tak z jihozápadu lokálním Hodonínem 101.1 MHz (Kiss Hády).

9/

Radio Čas FM pro svůj nově radou RRTV posvěcený okruh jižní Morava usurpuje další vysílací prostředek, vzniknuvší jako záložní koordinace Kiss Hády v roce 2004. Řadu let byl veden jako volný-nepřidělený, aby po pěti letech finálně skončil ve vínku našeho nejaktivnějšího koordinátora a šiřitele soft AC formátu Blaníku na Moravě. Vysílací prostředek ve Velkém Meziříčí o nominální frekvenci 92.2 MHz a ERP výkonu 100W vertical byl mezinárodně zkoordinován na ulici Jihlavská 476+15m, s omezením na jih (vs. Třebíč 92.4 a Wien 92.0 MHz). Jeho ambice jsou na D1 celkem zjevné, pokryje signálem cca úsek od Velké Bíteše po Měřín.

Autor článku: