Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bude na dnešním zasedání jednat o lukrativní benešovské licenci, kterou dosud ovládá Radio Presston. Nejpravděpodobněji se jeví vítězství Radia Ahoj společnosti UNIE, která je podle kuloárních informací napojena na rozhlasový dům GES/Čas.
Ve hře je 15 žadatelů
Licenční řízení o zajímavou frekvenci Benešov – Kozmice 89.3 MHz/5kW mělo uzávěrku 30. června 2002 a přihlásilo se do něj 16 subjektů. Na zářiových veřejných slyšeních se ale představila pouze patnáctka projektů, Radio iDnes společnosti Mafra Media bylo z řízení vyřazeno.
RRTV zahájila jednání o benešovském kmitočtu hned na nejbližším jednání 1. října 2002 a pokračovala na dalším zasedání o týden později. Podle mluvčího RRTV Pavla Baráka si Rada zatím stanovila alternativy řešení. Buď kmitočet přidělí zcela novému projektu nebo povolí územní rozšíření některému ze stávajících provozovatelů a ve hře je také myšlenka vylepšit pokrytí celoplošných stanic, které nemají ve středních Čech kvalitní signál.
Konečné rozhodnutí by mohlo padnout už dnes, ale jak ukázala předcházející řízení, jednání nebývají krátká, takže jméno vítěze se pravděpodobně dozvíme až v listopadu. Podobně vyznívají i slova místopředsedy RRTV Petra Štěpánka: „Rozhodnutí teoreticky může padnout, ale můj čistě soukromý odhad, vyplývající spíše pocitově ze stavu vlastní nerozhodnosti a tušení, že někteří kolegové jsou na tom možná podobně, je, že rozhodnutí, t.j. 9 hlasů
pro toho a toho, nepadne.“
Zvítězí opět Poctivá muzika?
Ačkoliv je ve hře stále 15 projektů, šance většiny z nich jsou velmi malé, nejčastěji je totiž skloňováno jméno Radia Ahoj společnosti UNIE, s.r.o. Tato firma je podle rozhlasových kuloárů napojena na rozhlasový dům GES/Čas, který letos získal už čtyři licence a jeho úspěšnost v licenčních řízeních je zatím stoprocentní.
Narozdíl od společností Fajront BS, Star Promotion a Czech Radio Praha, které bodovaly v Ostravě, Opavě, Brně a Praze a jejichž napojení na skupinu GES/Čas bylo možné vysledovat v obchodním rejstříku, v případě společnosti UNIE žádné viditelně vazby neexistují. Společnost funguje už 10 let a jejími podílníky jsou Jitka Čáslavská, Miloš Teubner a Martin Polák, tedy lidé bez přímých vazeb na Radima Pařízka (Čas) nebo Ivana Zacha (GES).
Teorii příslušnosti Radia Ahoj k nově vznikající síti potvrzuje několik dalších okolností. Stejně jako v případě rádií Špica (Brno) a Tón (Praha) prezentovala projekt na veřejných slyšeních relativně známá rozhlasová osobnost, tentokrát šlo o Miroslava Jandáčka (ex ČRo, Country, Frekvence 1). Po vzoru rádií Hey, Špica a Tón i představitelé Radia Ahoj nabízejí poměrně široký hudební formát od folku přes folkrock a rock až po kytarový pop. Ten potom v praxi označují sloganem Poctivá muzika, což už jistě zaregistrovali posluchači na Ostravsku a Brněnsku. A co na to RRTV? Na otázku, zda Rada má informace o možném napojení Radia Ahoj na skupinu GES/Čas Štěpánek odpovídá slovy „Nemá, alespoň já o tom nic nevím.“
Podtrženo a sečteno, jakékoliv jiné rozhodnutí než udělení licence Radiu Ahoj by bylo překvapením. RRTV by totiž musela dát na názor odborníků, kteří tvrdí, že benešovská licence se pro samostatné rádio nehodí a měla by být přidělena jednomu ze současných provozovatelů.