Celoplošná rozhlasová stanice Radio Impuls, která od konce února vysílá místo Radia Alfa, toho po 100 dnech svého života zatím příliš mnoho nenabízí aneb pohled z jiné strany.Celoplošná rozhlasová stanice Radio Impuls, která od konce února vysílá místo Radia Alfa, toho po 100 dnech svého života zatím příliš mnoho nenabízí aneb pohled z jiné strany.
Na začátku roku tolik diskutovaná kauza Radia Impuls se postupně rozplynula do ztracena. Impuls začal vysílat a vše se vrátilo do starých kolejí. Po 100 dnech vysílání má toto radio po křtu a posluchači již vědí co od něj mohou očekávat. Radio Impuls má podobné licenční podmínky jako mělo Radio Alfa. Jak by taky ne, vždyť tato celoplošná kmitočtová síť byla již před lety radou vybrána jako protipól ČRo 1. Bylo docela zajímavé prohlížet si projekty, které se účastnily licenčního řízení na Impuls a které se absolutně lišily od daného formátu Alfy. A přesto jejich autoři marně doufali, že právě oni se svým projektem vyhrají.
Program Impulsu je v podstatě stejný jako byl program Alfy, až na některé kosmetické změny. Populární pořad Červenání s doktorem Uzlem je teď rozdroben po síti soukromých rádiích. Celkově má sice více potencionálních posluchačů, ale např. pražské Radio Kiss 98 ho vysílá o půlnoci – tedy v čas ne příliš atraktivní. Co je asi nejvíce překvapující, je v porovnání s bývalou Alfou, ale i s Frekvencí 1, malé množství politického zpravodajství. Impuls se začal orientovat na domácí regionální zprávy, což možná nebylo nejlepší. Od celoplošného radia se spíše očekávají zahraniční zprávy, rozhovory s politiky, talk-show, hustá síť terénních zpravodajů kteří neustále živě vstupují do vysílání, zkrátka to co dělá ČRo 1. Na regionální zprávy tu máme 70 rádií.
Na programu Impulsu lze ocenit ranní vysílání s aktuálním dopravním zpravodajstvím (občas mám pocit, že „kamioňáci“, kteří večer volají do vysílání Lorny Vančurové na F1 jsou ti samí kteří pak ráno volají do vysílání Impulsu), zajímavý pořad AutoImpulsy a večerní informační dvouhodinku Pavla Malúše. V porovnání s bohatým programem ostatních celoplošných stanic, toho však Impuls skutečně mnoho nenabízí a občasně problémy, typu nerozjíždějících se příspěvků ve zprávách nebo pouštění nesprávných znělek, k profesionalitě také příliš nepřispívají.
To čím se Impuls hlavně liší od všech ostatních rádií – je majoritní podíl české hudby. Ve dne se poměr mezi českou a zahraniční hudební tvorbou, v porovnání s Alfou příliš nezměnil. V noci je to jiné. Od 20. hodiny až do rána patří vysílací frekvence Impulsu jenom a jenom češtině. Alfa v noci vysílala mluvené slovo, Impuls vysílá českou hudbu. Jde taky o to, kde sebrat tolik české hudební tvorby. 65% z hudební nabídky, to není málo. Když třikrát za noc slyšíte, že láska je láska, někomu schází osmý den nebo o medvídkovi z Bogoty, tak to je už silný kafe i na zaryté vlastence. A to se ani nezmiňuji o jistých postarších dámách jejichž repertoár se už 40 let nezměnil a které vybudovaly svoji kariéru na předělaných verzích tehdejších zahraničních interpretů. Ale to jsme se dostali jinam.
Kolik lidí Impuls skutečně poslouchá bude možné s jistotou říci pravděpodobně až na konci roku. Je pravda, že po 100 dnech vysílání je možná příliš brzo na vyvozování nějakých závěrů, mnoho pořadů se jistě teprve chystá, mnoho lidí teprve do vysílání přijde nebo z něj odejde, ale svůj obraz v očích posluchačů si toto radio již jistě udělalo.
Inu, nechte se překvapit co pro své posluchače programoví pracovníci Impulsu vymyslí…