Co připravují rockové a alternativní stanice? (Radio 1, Gamarádio, Rádio Beat, RockMax)

rockperexvelkyROZHOVORY – Dnes jsme pro čtenáře připravili pořádnou porci rozhovorů s programovými řediteli rádií. Vyzpovídali jsme programové ředitele kultovního Radia 1 Davida Štěrbáčka, mladého Gamarádia Martina Knola, expandujícího Rádia Beat Petra Kolínka a zlínského RockMaxu, jehož programu velí Marcela Malúšová.

David Štěrbáček (Radio 1) – 18 let bez playlistu

RadioTV: První otázka směřuje k podzimním novinkám. Co Radio 1 pro své posluchače připravuje nového?

David Štěrbáček

V nejbližší době to bude ve spolupráci s iniciativou Automat speciální vysílání v rámci evropského týdne mobility. Na podzim chystáme i jeden nový pořad a několik tematických dnů, ale nerad bych se o nich zatím blíže rozepisoval.

RadioTV: Radio 1 si v české kotlině drží jakousi auru výlučnosti. Jak ji udržujete?

Asi tím, že 18 let vysíláme bez playlistu alternativní hudbu, kterou vybírají ráčkující moderátoři rekrutovaní nejčastěji z řad našich posluchačů.

RadioTV: Dá se říct, že Radio 1 je pro spoustu mimopražských důvodem, proč závidět Praze. Nechystáte se vydat i za hranice hlavního města?

Naše fantazie hranice nemá. Kmitočty a finance hranice mají. Internet je i nadále jediná možnost pro mimopražské. Naši posluchači nás ladí i při svých cestách do zahraničí a je zážitek sledovat z jakých míst ve světě se připojují. Trochu nás mrzí těch pár bílých míst v rovníkové Africe, ale snad jich tam pár taky vyrazí. J

RadioTV: Česká rádia se začínají probouzet i na webu. Připravuje Radio 1 nějaký webový speciál?

Ve smyslu další hudební kanál? Rádi bychom, pracujeme na tom. Nová podoba stránek je také ve fázi přípravy.

RadioTV: Vaše čísla poslechovosti připomínají houpačku. Nyní jste opět v těch vyšších sférách (83 tisíc WR). Co chcete dělat pro to, aby nejnovější čísla byla jen odrazem k vyšší poslechovosti?

Radio 1 klade vyšší nároky na své posluchače resp. na jejich hudební toleranci, což limituje jejich množství. Myslím, že počet potenciálních posluchačů Radia 1 se pohybuje někde mezi 60 a 120 tisíci. Rádi bychom se drželi v horní hranici tohohle intervalu. Odraz k vyšší poslechovosti by asi přinesly dokrývače.

RadioTV: A jak to vypadá s dokrývači? Přibudou?

Ve spolupráci s naší skupinou se poohlížíme. V nejbližší době není žádný na obzoru.

Martin Knol (Gamarádio) – Písničky na přání jsou žádané, a proto jich nabídneme ještě více

Martin Knol

RadioTV: Vaše rádio je velmi mladé. Už jste se zabydleli?

Gamarádio začalo na frekvenci 107, 9 FM vysílat 8. července 2009, v podstatě bez jakékoli venkovní reklamní podpory. Už od začátku jsme byli velmi překvapeni velkou podporou posluchačů. Myslím si, že velmi dobře zafungovala šeptanda. V současné době jsme začali i s venkovní podporou rádia – billboardy, plakáty do hospod a klubů, samolepky, podpora hudebních akcí apod.

Taky je důležitý fakt, že v Ústeckém kraji žádné jiné rockové rádio nevysílá. Z ohlasů je patrné, že z některých běžných posluchačů se velmi rychle stali fanoušci rádia. Dám příklad: čas od času někdo přinese osobně svojí oblíbenou hudbu. My ji zařadíme do programu a on pak vezme naše rádio za své. Řídíme se heslem: Vy posloucháte nás, my posloucháme vás.

RadioTV: Gama rádio vysílá na severu Čech, kde je to rockově zaměřených rádií více. Jak se snažíte odlišit od konkurence?

Jsme regionální rádio a tudíž klademe velký důraz na podporu regionu. Ať už ve zprávách, v diskuzních pořadech právě s místními osobnostmi, v informacích ve vysílání nebo třeba v podporovaných akcích.

Co se hudby týče, tak náš rozptyl je tak velký, co si jen kdo dokáže představit pod slovem rock. Od rockových začátků až po současnou hudbu. Od blues, country rocku, až po tu nejtvrdší hudbu. Samozřejmě program stojí hlavně na té rockové klasice, ale v podstatě se „neštítíme“ ničeho. Pokud posluchač neslyší tu svojí hudbu běžně ve vysílání, může si ten svůj kousek vyžádat v písničkách na přání. Máme už poměrně rozsáhlý hudební archiv, který neustále doplňujeme.

Taky si myslíme, že posluchači jsou už trošku přesyceni jenom hity, které se několikrát denně opakují. Právě vedle těchto hitů, které u nás samozřejmě také znějí, ale ne tak často, dáváme prostor i dalším skladbám, ne třeba tak známým, ale přesto stejně kvalitním.

Každý den v týdnu je trochu jinak tématicky zaměřený. Modré pondělí je věnované bluesu, Domácí úterý CZ rocku, Sazometná středa se věnuje regionálním kapelám, Rockový čtvrtek je o současné rockové hudbě a Velký pátek patří velkým skladbám rocku 20. století. S tím souvisí také večerní tématické hudební pořady, vždy od 20 hodin.

Naše Gamarádio má taky jako jeden z cílů podporu regionálních rockových kapel.

RadioTV: Jste sice noví, přesto určitě pro své posluchače připravujete na podzim novinky. Můžete nám je představit?

Od září jsme začali s podporou regionálních rockových kapel. Už od červencového startu se nám hlásí skupiny se svými nahrávkami. Podporovali jsme také akce typu Regiofest. Teď začínáme s rozhovory a profily regionálních kapel, kvalitní nahrávky průběžně zařazujeme do vysílání. Chystáme další podporu, jako třeba hitparádu nebo koncerty regionálních kapel.

Vedle speciálních večerních hudebních pořadů jsme na podzim nachystali další lahůdku. Každou neděli v poledne pustíme celou desku. Budou to vždy klasické rockové kousky. V neděli 6. září jsme začali živým albem skupiny Deep Purple – Made In Japan a tuto neděli posluchačům nabídneme čtyřku od Led Zeppelin

Další novinkou je od září rozšíření programu. Pivní živáky, což jsou u nás písničky na přání – hlavně do hospod a na mejdany – se v pátek rozšiřují od 19 až do 23 hodin. V sobotu pak od 17 do 23 hodin. V neděli pak od 18 do 22 hodin poběží kontaktní vysílání s názvem Osamělá rockerova duše.

RadioTV: Kladete velký důraz na „rádio na přání“ – tento formát navíc posilujete. To je o něj opravdu tak veliký zájem?

Určitě. Jak už jsem zmínil v první odpovědi, z mnohých běžných posluchačů se stali fanoušci Gamarádia. Z ohlasů víme, že naše rádio hraje v mnohých hospůdkách a na mnohých mejdanech. Pro posluchače je pak velmi lákavé pomocí bezplatných telefonátů a SMS zpráv utvořit si svůj mejdanový hudební playlist. Z tohotu důvodu jsme páteční a sobotní písničky na přání nazvali Pivní živáky, písničky na přání do hospod a na mejdany. A taky kvůli velkému zájmu jsme Pivní živáky prodloužili až do 23 hodiny. Jinak písničku na přání máme po celý den každou hodinu, vždy okolo tři čtvrtě. U nás se jmenuje Rockerova taktovka.

RadioTV: Dočkají se posluchači nějakých nových hlasů?

Naše nová podzimní hlasová posila souvisí právě s předchozí otázkou. Moderátor Míra Brunner bude kočírovat páteční a sobotní Pivní živáky a taky nedělní večerní vysílání s názvem Osamělá rockerova duše. Mimoto připravuje úterní večerní pořad CZ MUSIC.

RadioTV: Hitem se začínají stávat webové speciály. Připravujete něco i v tomto segmentu?

Máme v plánu umísťovat na naše stránky naše večerní tématické hudební pořady. Dále pak informace o regionálních kapelách.

RadioTV: Poslední otázka směřuje k pokrytí. Chystáte expanzi i na jiné frekvence?

Vzhledem k tomu, že naše Gamarádio začalo vysílat před dvěma měsíci, tak v tuhle chvíli spíš stále ohledáváme terén, kde, a taky jak, jsme slyšet. Všechny tyto poznatky chceme v nejbližší době analyzovat a dál řešit po technické stránce. Naše pokrytí je v Ústeckém kraji, s důrazem na Mostecko, Chomutovsko, Lounsko a Teplicko.

Petr Kolínko (Rádio Beat) – Jsme první, původní, originální a necítíme konkurenci

Petr Kolínko

RadioTV: Jaké programové novinky připravilo Rádio Beat na letošní podzim?

To bychom si jen řezali větev. Podíváte-li se na „neotřelost, originalitu a
zcela odlišné přístupy“ různých subjektů, je překvapivé, že se „odváží“ v
některých případech dokonce alespoň pozměnit název u „programových novinek“, o které se ještě „nikdo nikdy nepokusil“ :o)). Raději budu mrtvej, než druhej. Ať se kopíruje s odstupem. Tak pravil Svatý Vincent a já.

RadioTV: Rádio Beat v posledních měsících získává nové frekvence velmi často. Jak velkou část České republiky chce pokrýt? Na které další frekvence máte políčeno?

Chceme náš původní a originální formát rockového rádia, na trhu plném unifikovaných, centralizovaných a deficitem kreativity trpících „produktů“, nabídnout jako alternativu  co největšímu množství posluchačů.

RadioTV: Beat se objevuje v oblastech, kde není ojedinělým rockovým rádiem. Jak se snažíte odlišit od konkurence?

Rádio Beat je prvním, původním, originálním a solitérním rockovým rádiem. Ve své disciplíně necítíme konkurenci.

RadioTV: Webové speciály chystají ofenzívu na své posluchače. Připravujete taky nějaký takový projekt?

Určitě neuvažujeme v dimenzi vyvíjení mnoha streamů se sterilním jukeboxovým obsahem – jakoby podmnožinou formátu stanice. to není naše cesta.

Marcela Malúšová (RockMax) – Podzim u nás začíná 9. 9. v 9:09

malusovaRadioTV: První otázka směřuje „zcela nečekaně“ k podzimním novinkám na RockMaxu. Čím chcete své posluchače oblažit, a čím také nalákat nové?

Podzimní dění v rádiu RockMax startuje „Apokalyptickým dnem“ 09.09.09 v 09:09 hodin. Pro posluchače je připraveno mnoho soutěží o CD a o víno, hlavně půjde o den plný uvolněné zábavy. Novinkou jsou ranní zprávy, o které se od poloviny září bude starat nová redaktorka. V RockMax také dochází k drobným změnám ve večerním vysílání, které je zaměřeno na pořady. Jak je vidět ze čtvrthodinové poslechovosti, navečer se křivka opět výrazně zvedá, a to právě v době vysílání opravdu kvalitních hudebních pořadů. Ty proto dostanou více repríz v nočních časech. Posluchači si navíc mohou některé díly najít na internetových stránkách rádia. Ty byly rozšířeny o hudební chat a také o další kvalitní fotoreporty. Nové posluchače jistě přilákají soutěže o vstupenky na špičkové koncerty, včetně „Zimního Masters Of Rock“, nebo právě připravované luxusní kalendáře s exkluzivními fotografiemi. Kalendáře na rok 2010 se budou rozdávat na významných akcích.

RadioTV: RockMax na svém webu provozuje dva bezeslovné streamy – oldies a hard. Jaké máte ohlasy posluchačů na tuto službu? Kolik lidí je denně ladí?

Podle unikátních přístupů náš web rockmax.cz navštíví denně přes 2 000 lidí, z toho většina sleduje právě streamy nebo on-line poslech. Posluchači oceňují tuto službu zejména proto, že díky streamům mají možnost poslechnout si extrémní formy rocku i metalu, které v běžném vysílacím čase nikde v éteru neuslyší. Stream „oldies“ (ve kterém je hudba pouze do roku 1989) ladí spíše starší posluchači zaměření na klasický rock. Fanoušků obou streamů stále přibývá.

RadioTV: RockMax chyběl ve dvou Radioprojektech. Jak se tato výluka projevila na vašich obchodních aktivitách? Bylo jednání z inzeretny komplikovanější?

Absence ve dvou Radioprojektech samozřejmě obchodníkům mnoho radosti neudělala, ale vzhledem k tomu, že máme profesionální tým a že sledovanost webových stránek se stále zvyšovala, podařilo se toto období překlenout bez výraznější úhony.

RadioTV: Nejnovější čísla poslechovosti vám přisuzují výrazný nárůst. Jaká je vaše meta? Sto tisíc týdně?

Velmi si vážíme práce celého týmu rádia, díky které se nám daří poslechovost zvyšovat. Aktuální výsledky jsou nejlepší v  historii našeho rádia a věříme, že se nám podaří dosáhnout až na 100 000 posluchačů týdně, i když jsme si vědomi přibývající konkurence zejména na Olomoucku.

Děkujeme za rozhovor.

Zítra si na RadioTV.cz můžete přečíst například rozhovor s Markétou Schwarcovou, programovou ředitelkou Rádia Dobrý den.

Na webu RadioTV jste si mohli přečíst tyto rozhovory:

Orlíku dupou králíci, Krokodýl slaví 15 let a Rádio Čas chystá Megakoncerty pro bezva lidi

(Rádio Orlík, Rádio Krokodýl, Rádio Čas)

Petr Sznapka (síť Rock Rádií):
Nechceme nikoho kopírovat, upřednostňujeme svou vlastní cestu.

Daniel Rumpík (Rádio Blaník):
Je na místě otázka, zda naši posluchači chtějí obal plný umělých kudrlinek a efektů.

E2 i Bonton vyrukují na podzim s webovými rádii

(rozhovor s ředitele E2 Petrem Vladykou a ředitelkou Rádia Bonton Markétou Herfortovou)

Martin Maďarka (síť Fajnrádií):
„Nové webovky přinesou benefit v podobě hudební databáze všech songů… a hlavně překlad do češtiny“

Marek Berger (Rádio Haná, Rádio Rubi):
„Dokud nebude jasná koncepce rozdělování kmitočtů, bude se éter nesmyslně zahušťovat“

Miroslav Škoda (Frekvence 1):
„Když máte obavy, nikdy nic nezměníte.“

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Jose

    Zajímavý článek. Musím pochválit, že právě tato 4 rádia a nikoli nějaká jiná byly dána na jednu hromadu, tedy do jednoho článku. Ano mají určitou kontinuitu a něčím jsou vyjímačné. Dobře uděláno. Líbí se mi to.
    Nyní k samotným odpovědím.Budu převážně citovat:otázka-radiotv:Co chcete dělat pro to, aby nejnovější čísla byla jen odrazem k vyšší poslechovosti? Odpověď-p.David Štěrbáček:Odraz k vyšší poslechovosti by asi přinesly dokrývače. Můj komentář: Ano to si mělo R1 uvědomit už dávno a stejně jako BEAT a CR už o ně mělo dávno žádat. Mohlo být třeba už dávno v Táboře. Nebo se mohlo pokusit o velká města jako je Brno a Ostrava. Třeba i o menší jako je Plzeň a Liberec atd. Určitě by o ně zajím byl !!! Do hodiny jízdy autem do nějakého pražského klubu určitě. Dávno mohli být po okolí Prahy. Že se tak dosud nestalo považuji za hrubou chybu. Dnes se jezdí i do zaměstnání dál, než je jedna hodina jízdy autem! Gama rádio, otázka radiotv – Gama rádio vysílá na severu Čech, kde je to rockově zaměřených rádií více. Můj komentář-oprava, to bych až takto neformuloval, více rockových rádií je v Mostě a to je tak asi všechno nedá se rozhodně říci, že by sever Čech měl nějak více rockový rádií. Tam, kde je, tak tam je Beat. A nic dalšího tu nikde není. Jen v Mostě zmíněné Gama rádio. Takže jakých více rockových rádií na severu ? Takto dobře se zde opravdu nemáme. Stále ke Gama rádiu-p.Martin Knola-Už od začátku jsme byli velmi překvapeni velkou podporou posluchačů. Můj komentář. Toto mě dokáže svým způsobem nasrat. Tady v této zemi, je asi vypočítaný nějaký zprůměrovaný posluchač, bůh ví kým a bůh ví jakým pofidérním způsobem a metodou a za jakým účelem by se a dalo zeptat. Třeba aby měl Gott ještě více zlaťáčků.Tento posluchačský model musí být asi debil a blb k pohledání. Asi bych se s ním nemohl kamarádit a dokonce veřejně pochybuji, zda něco takového vůbec v této zemi fyzicky žije. Ale jako model slouží zcela všem. A tak, když někdo začně dělat něco slušného a normálního, tak vždycky píše, jak je překvapený. Takový má ten neexistující model,vliv. Sakra. Kdokoli, kdo kdy 1x vlezl na stránky rádiotv a četl zde 1x pláč lidí z Mostu po rockové a normální stanici a o tom, jak to tam vypadá s jinými, obyčejnými rádii, tak tomu to muselo být jasný. Na Gamarádiu se nedá prodělat. To je dobrý a chtěný program. Tečka. Žádné překvapení. Je to tak, jak to má být, jen zasae další místo, kde spadla popově-normalizační, dogmatická lež. BEAT – jen zase opravička- můj komentář. NEJSOU PRVNÍ. Prvním rockovým rádiem bylo AZ, dnešní ROCK MAX. Oni jsou až druzí. Ale jsou nejlepším a největším rockovým rádiem v ČR, ale první na území ČR nebyi. Byli první v Praze, byli první v Čechách. Ale v ČR byl první ROCK MAX.(které chápu jako následníka AZ)

  2. Jose

    Ještě s prominutím doplním. Beat má ještě jedno prvenství. Je prvním českým rockovým rádiem, které vysílá ze satelitu Astra. Je prvním českým privátním komerčním rádiem, které vysílá ze satelitu Astra(když nebudu počítat nábožensky zaměřený a bůh ví, jakým způsobem financovaný Proglas ) K tomu by šlo ještě dodat, že konec konců (pokud by to pro ně nebylo příliš drahé) toto by mohla být i vhodná cesta pro RADIO 1, tedy přidružit se k Beatu na sat. Ona by to byla i zajímavá cesta pro Rock Max. Těm přeci odmítli přidělit Brno. Odmítli jim už 2x přidělit Jihlavu. Ze satelitem by jim vytřeli zrak a byli by rovnou po Evropě. Podívejte se na Slováky, ti mají ze satu 10 komerčních privátních stanic. Podívejte se na všechny možné státy v Evropě a jejich rockové stanice. Mohu vyjmenovat namátkou BRITANIE – Planet Rock, Virgin Classic Rock, Caroline. NĚMECKO – Rock Antenne, ŘECKO – Rock Thessaloniki, Rock FM, Bulharsko – Rock Z, Atd. Takže, ČESKO – Beat, Rock Max, Radio 1. To by vypadalo hezky, ne ? Nevím jestli sázka v ČR pouze na INTERNET je to správnou a jedinou opravdovou sázkou. Jen FM a když nejsou přiděleny FM v nějakém místě, tak jen NET. Jsou i jiné prostředky. Především SAT, ale i DRM i DAB+. Nepřeceňoval bych tolik význam NETu. I když je veliký, když FM není dostupné. A je nejlevnější. To chápu. Přesto…SAT je také dobrá věc a i DRM i DAB+ prostě přijde. Proč si tedy nezvykat už nyní a proč nebýt první, druhý atd. ? Když nelze dostat FM ?

  3. Jose

    Ostatně, všechna zmíněná rádia, už tím jakou cestou se vydala a na jaké posluchače se zaměřují, mají svá prvenství. RADIO 1. Ještě pod názvem STALIN, první soukromé rádio na území ČR. Nejlepší české rádio na FM. Jediné alternativní rádio na českém FM. GAMA RÁDIO – první rockové rádio, které vzniklo v Čechách mimo Prahu a mimo Moravu, tedy v Čechách.(Rock rádio na jihu nepovažuji za rockové rádio. Rock Zóne vysílá pouze v Praze.)BEAT – první rockové rádio, které se vydalo na venkov z Prahy, za svými posluchači. Šlo do okolních měst a dnes je dostupné(nebo brzy bude, některé frekvence ještě čekají na spuštění) na velkém území ČR, již z 21 frekvencí. ROCK MAX. Prostě první rockové rádio v ČR. I když v současnosti bohužel disponující pouze vysílačem ve Zlíně a Vsetíně. To je hezké. Všem zmíněným 4 stanicím přeji absolutně to nejlepší a co nejvíce posluchačů, které si svojí vynikající prací jako jedni z mála v ĆR opravdu všichni 4 zaslouží.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .