Český rozhlas Sever – pod tímto názvem se od 1. října 2002 prezentuje regionální studio Českého rozhlasu se sídlem v Ústí nad Labem. Současně prodlužuje vlastní vysílání na 24 hodin denně a zároveň mění svůj program.
Změna názvu je reakcí na rozdělení tehdejšího Severočeského kraje na dvě nové oblasti VÚSC, Ústecký a Liberecký. Název „Sever“ je na rozdíl od „Ústí nad Labem“ dobře přijímán i v Libereckém kraji. Tam má ČRo Sever vysílat až do vytvoření samostatné regionální stanice – Českého rozhlasu Liberec. „Naše regionální studio má špičkové zpravodajství ze všech současných severočeských okresů neboť disponujeme vlastními redaktory od Chomutova po Jablonec n.N. V našem programu poskytujeme samozřejmě i velký prostor informacím a reportážím z Libereckého kraje. Tamním posluchačům se zdá Ústí nad Labem příliš vzdálené a s neutrálním názvem ‚Sever‘ se lépe sžijí. Zároveň získají pocit, že poslouchají svou regionální stanici Českého rozhlasu,“ vysvětluje RadioTV.cz důvody přes rok chystané změny šéfredaktor Jan Zejda a pokračuje: „Je velmi obtížné vysílat pro dva kraje regionální program, zvláště pro tak odlišné, jakými jsou Ústecký a Liberecký. V Ústeckém kraji je situace o to složitější, že co město, to vlastní centrum. Na Liberecku je to prakticky totožné.“
Nejen nový název, ale i program
Posluchači změnu pocítí naplno. Kromě kosmetické úpravy jako je zvukový obal, ČRo Sever nabízí od prvního říjnového dne možnost poslechu regionální veřejnoprávní stanice po celých 24 hodin denně. „Sever je po Plzni, pražské a středočeské Regině čtvrtou regionální stanicí Českého rozhlasu s vlastním nonstop vysíláním,“ říká ředitel stanice Miroslav Müller a dodává: „Doposud jsme zajišťovali vlastní program 15 hodin denně, ve zbývajícím čase jsme přebírali ČRo 2 – Praha.“
Nový program stanice přinese mnohem bližší kontakt s posluchačem a ještě ve větší míře než dosud zdůrazní regionální informace. Podle Zejdy bude i nadále možné naladit každou hodinu zprávy, ráno navíc každých dvacet minut. „Nově každý den zařazujeme v 11. a v 17. hodin zpravodajský pořad Lokálka, který postupně mapuje události z obou krajů na Severu. Celkově jsme program postavili na samostatných pořadech a rubrikách, pravidelně vysílaných v pevných časech a v denním, maximálně týdenním intervalu. Odkláníme se od dosavadního schématu, který připomínal malý severočeský Radiožurnál. Výjimkou bude večerní čas od 19. do 23. hodin, který jsme nazvali Večer s… – klasický hudební moderovaný blok. Noční časy jsou pak vyhrazeny na reprízy jednotlivých pořadů.“ Od listopadu by se v severočeském éteru měl objevit nový autorský pořad severočeského rodáka, komika Josefa Náhlovského.
Hudba více v rytmu country
Nejen programové schéma dozná změn, i hudba bude jiná než doposud. „Severní Čechy jsou na rozdíl od okolních oblastí Česka specifické, i co se hudby týče. Je to historií tohoto kraje. Po válce se prakticky vyměnilo obyvatelstvo. Sem přišli přistěhovalci z celého tehdejšího Československa, chybí jim kořeny. Tady nefunguje to, co v jižních Čechách nebo na Moravě. V těchto oblastech je např. dechovka super téma pro veřejnoprávní stanici. U nás to nefunguje. Udělali jsme si průzkumy, které nám sdělily, že touto cestou se vydávat nemáme,“ vypráví o vzniku nového hudebního profilu ČRo Sever šéfredaktor Zejda a nastiňuje další záměry: „V novém vysílání bude poměrně velké zastoupení folku a country, máme obsáhlý archiv a ve fonotéce i záznamy tradiční ústecké Porty. Přizpůsobili jsme k tomu i naše hudební pořady. V tradiční podobě poběží dále Country hitparáda, Zvukový Portýr, Oldies klub, Club Country & Western. Nově rozjíždíme blok písniček na přání, ve kterém si posluchači mohou od nás nechat zahrát třeba dechovku nebo i rock, či disko. Na rozdíl od soukromých stanic si tuto vymoženost můžeme dovolit.“
Nové frekvence pro Liberecký kraj
Pro příjem v Ústeckém kraji zůstávají frekvence regionálního vysílání Českého rozhlasu stejné – 88,8 MHz z Bukové hory, 103,1 MHz z Jedlové hory nad Chomutovem a 98,5 MHz z Jedlové hory v Lužických horách. Pro příjem v Libereckém kraji zůstává stejná jen frekvence 88,8 MHz. V okolí Liberce se výrazně zlepšila kvalita příjmu, protože od 10. září je zde v provozu nový vysílač 91,3 MHz ve Vratislavicích. Pokrytí se zlepší i v okolí Jablonce nad Nisou, kde se 30. září mění dosud užívaná frekvence z vysílače Proseč na 102,3 MHz.